Kördüğüm – Ayşe Kulin Kitap İncelemesi

“Hayatım, beni cehenneme savuran bir rüzgarla altüst olmuştu, böyle olmasında ne suçum ne de katkım vardı. Etrafımda neler dönüyor, bilmiyordum. Fakat tuhaf bir şekilde içinde bocaladığım çaresizlik duygusu giderek mücadele ruhuyla yer değiştiriyordu.”

Esrarengiz bir kaza sonucu bellek kaybı yaşayan ve bu nedenle “Gizem” adıyla anılan genç kadının kendi gerçeğine ulaşma yolculuğunu anlatan polisiye türünde bir roman “Kördüğüm”. Utanarak itiraf etmeliyim ki benim bu güne kadar okuduğum ilk Ayşe Kulin kitabıydı.

Kitapla ilgili yazılmış incelemelere göz gezdirdiğimde yazarın sadık okuyucularının büyük bir kısmının kitaptan pek de hoşnut kalmadıklarını fark ettim. Bunun sebebi sahiden ifade ettikleri gibi kurgudaki eksiklikler miydi yoksa Ayşe Kulin’in bir polisiye ile onları şaşırtmış olması mıydı emin değilim. Fakat ben bir polisiye sever olarak kitabı elimden bırakmadan okudum. Hikaye bittikten sonra hissettiğim tek şey bugüne kadar hiç Ayşe Kulin okumamış olmanın pişmanlığıydı.

Hikayenin yakın geçmişten izler taşıması, bugün hala var olan birtakım gerçeklerden esinlenilmiş olması benim için sanki gerçekten bunları yaşamış bir kadının hayatını okumak gibiydi. Yazarın hikayede geçen bazı detayları üstü kapalı bir şekilde işlemesi ve bir sır olarak bırakması pek çok okuyucuyu hayal kırıklığına uğratmış gibi görünse de bence kurguyu gerçekçi kılan nefis bir detaydı.

Kitabın uzunluğundan karakterlerin işlenişine, kısacası her şeyiyle olumsuz tek bir şey bile söyleyemeyeceğim, çok severek okuduğum bir hikayeydi. Yazarın diğer kitaplarını mutlaka listeme ekleyeceğim. 2019 yılının ilk kitabı benim için çıtayı o kadar yükseltti ki bu yılın favorilerinde durum ne olacak hiç bilemiyorum. 🙂 2019 yılında hala çok eksik olduğum bir şeyi tamamlamak istiyor ve normalde okuduğumdan çok daha fazla Türk edebiyatından eserler okumayı planlıyorum. Tavsiyeleriniz varsa alırım. 🙂 “Kördüğüm” kitabını da mutlaka kendi okunacaklar listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Kördüğüm – Ayşe Kulin Kitap İncelemesi” için bir yanıt

  1. Hikayenin yakın geçmişten izler taşıması, bugün hala var olan birtakım gerçeklerden esinlenilmiş olması benim için sanki gerçekten bunları yaşamış bir kadının hayatını okumak gibiydi. Demişsin ya işte tam da bu nedenle Ayşe Kulin hastasıyım. Kördüğümü henüz okumadım listede.👍😊

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s