Yabancı Dilinizi Geliştirmenin En Hızlı ve Eğlenceli Yolu: Müzik

Başlamadan önce sizden bir şeyi denemenizi istiyorum. İngilizce dilinin alfabesini sayın. Belki başarılı bir şekilde sayabildiniz belki de sayamadınız. Önemi yok. Fakat eğer alfabe şarkısını biliyorsanız sayarken muhtemelen şarkıyı söylemeyi denemişsinizdir. Aslında küçükken okullarda öğretmenlerimizin bize pek çok şeyi şarkılarla öğretmesinin bunun eğlenceli olmasından başka nedenleri de var. Dilin de müziğin de ritmik bir altyapısı vardır ve müzik ezberleme sürecimizi çok daha kolay bir hale getirir.

Bir sayfa dolusu yazıyı sadece okuyarak ezberlemek belki günlerinizi alacaktır ama aynı sözleri bir şarkı gibi ezberlemeniz birkaç saat içinde mümkün olabilir. Hem de müziksiz ezberlediğiniz şeyler kısa bir süre içinde sizi terk ederken iyi bildiğiniz bir şarkıyı üzerinen yıllar geçse bile unutmazsınız.

Beni tanıyanlar bilir. Hayatta en zevk aldığım şeylerden biri yabancı dil öğrenmek ve diğeri de müziktir. İngilize ve Almanca dillerini geliştirme sürecinde o dillerde şarkı dinliyor ve aslında şarkı söylüyor olmamın çok faydasını gördüm. Bugün Fransızca öğreniyorum ve bu dilimi de geliştirmek için aynı teknikleri kullanıyorum.

Yabancı dil öğrenimi sürecinde o dilde şarkılar dinlemek ve söylemek dili öğrenmenizi sizi şaşırtacak boyutlarda hızlandıracaktır. Müziğin dil eğitimi sürecindeki yararlarından ve hangi becerileri geliştirmek için kullanılabileceğinden bahsettiğim videoma mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Yabancı dil eğitimi ve Avusturya’da yaşam ile ilgili konularda çektiğim videolardan haberdar olmak için kanalıma abone olmayın.

Sevgiyle kalın.

Photo by Hannah Busing on Unsplash
Reklamlar