Akıcı Bir Şekilde Yabancı Dil Konuşmak – Hatalar ve Çözüm Yolları

“Uzun yıllardır İngilizce öğreniyorum ama yine de birileriyle İngilizce konuşmak zorunda kaldığımda heyecanlanıyorum ve konuşmak istemiyorum.”

“Ben aslında bu dili çok iyi bir şekilde anlayabiliyorum ama konuşamıyorum.”

“Sadece o dilin konuşulduğu ülkede yaşayan insanlar bir dili akıcı bir şekilde konuşabilirler. Bense Türkiye’den başka yerde yaşamadım.”

Size akıcı bir şekilde yabancı dil konuşamama sebebi olarak kullanılan bu bahanelerden sayfalarca yazabilirim. Bazı insanların bir yabancı dili konuşurken sizin yaşamaya alıştığınız stresi yaşamadıklarını ve kendilerini bu dilde son derece iyi ifade edebildiklerini fark etmişsinizdir. O insanlardan biri olmak ile aranızda duran şey yurt dışı eğitimi, eşi benzeri görülmemiş bir dil yeteneği veya kendinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz sınırsız maddi imkanlar değildir. Sizi onlardan biri olmaktan alıkoyan tek şey kendi yeteneklerinizi kısıtlamanıza sebep olan kendinizi inandırdığınız bahanelerdir.

İki buçuk senedir Avusturya’da yaşıyorum ve hem İngilizce hem de Almanca dilini akademik seviyede kullanabiliyorum. Almanca dilini konuşulduğu ülkede yaşayarak öğrendim. İngilizceyi ise çocukluğumdan beri her normal öğrenci gibi Türkiye’de okulumda gördüm. İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamayı bırakın o ülkelerden birinde turist olarak bile bulunmadım. Buna rağmen bugün hala İrem İngilizcen mi Almancan mı daha iyi denildiğinde buna hızlı bir cevap vermekte zorlanıyorum çünkü Almanca iki buçuk yıldır sokakta, üniversitede, işte hatta evimde kullandığım dil olmasına rağmen İngilice ile olan geçmişim çok daha eski ve güçlü. Muhtemelen Almanca dilinde çok daha geniş bir kelime hazinesine sahibim ama bir şekilde İngilizce dilini kendime daha yakın hissediyorum. Muhtemelen on yıl sonra bu tamamen değişecek ve ben Almanca dilinde de eski bir hale geldiğim için artık Almancayı tercih etmeye başlayacağım. Fakat gördüğünüz gibi bir dilde kendinizi iyi hissetmeniz ve onu kullanmaktan korkmamanız aslında onun konuşulduğu ülkede bulunmakla ilgili bir şey değildir.

O dili kullanarak geçirdiğiniz süre ve o dil için harcadığınız zaman sizin konuşma ve kendinizi rahat hissetme konusundaki özgüveniniz bakımından önemlidir. Akıcı bir şekilde yabancı dil konuşma sürecinde en sık yapılan hatalar ve bu hataların çözüm yollarından bahsettiğim videoma göz atmayı unutmayın.  YouTube kanalımda yabancı dil öğrenenlere tavsiyeler verdiğim bir seri hazırlıyorum. Daha sonrası için özellikle Avusturya’da yaşam ile ilgili bilgiler verdiğim videolar hazırlamayı da planlıyorum. Bu konular ilginizi çekiyorsa hazırladığım içeriklere göz atmayı ve yeni videolardan haberdar olabilmek için kanalıma abone olmayı unutmayın.

Sevgiyle kalın!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s