İngilizce Öğrenenler İçin En İyi 5 Amerikan Dizileri

İngilizce öğrenirken kelime dağarcığımızı ve dinlediğimizi anlama becerimizi geliştiren en iyi yöntem devamlı bir şekilde bu dilde diziler izlemektir. İngilizce dilinde diziler izlemek ilk etapta anadili İngilizce olan kişileri çok daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Unutmayın iyi konuşabilmenin en önemli koşulu size söylenen şeyi iyi anlayabilmenizdir. Belirli bir süre devamlı şekilde diziler izleyip anlama kısmını hallettikten sonra konuşmanızda da değişiklikler olduğunu fark edeceksiniz. Kulak dolgunluğu denilen kavram sayesinde kelimeleri daha doğru bir şekilde telaffuz etmeye başlayacak ve belirli bir oranda aksanınızın kırıldığını göreceksiniz. Bunların haricinde İngilizce izleyerek o dizinin çekildiği ülkenin günlük konuşma tarzına hakim olacak ve dilin daha önce kitaplarda görmediğiniz pek çok kullanım şeklini öğrenme fırsatı yakalayacaksınız.

Bu yazımda sizlere izlemiş olduğum diziler içerisinden Amerikan İngilizcesi öğrenmek isteyen kişiler için en yararlı olabileceğini düşündüğüm 5 diziyi paylaşacağım. Listeye geçmeden önce size bu dizileri seçmemde etkili olan bazı nedenlerden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere Amerikan dizileri dendiğinde önümüzde büyük bir seçenekler denizi mevcut. Ben bu listeyi hazırlarken dilin en anlaşılır şekilde kullanıldığı ve spesifik bir konuyla ilgili çok da fazla teknik kelimelerin kullanılmadığı dizileri seçmeye çalıştım. Aslında içerik olarak izlemesi son derece keyifli olan ve bu listeye eklenebilecek daha pek çok dizi var. Fakat onları içerik bakımından İngilizce dizi izlemeye alışık olmayanlar için zor olabileceklerini düşündüğümden listeye eklemek istemedim.

İngilizce altyazı ile veya altyazısız bir şekilde izleyerek kendinizi İngilizce diziler izlemeye alıştırabileceğiniz dili en anlaşılır olan dizileri beraber inceleyelim.

Bildergebnis für friends
Foto: vox.com

1- Friends (1994-2004)

New York’ta yaşayan 6 arkadaşın hayatlarını izleyeceğiniz bu diziyi mutlaka duymuşsunuzdur. Bugün hala sıkıldıkça açtığım ve defalarca kez izlemiş olmama rağmen hala gülebildiğim nadir dizilerden bir tanesidir. İş hayatından ilişkilere kadar hayatın her alanından bir şeyler bulabileceğiniz bu diziyi izlerken çok keyif alacaksınız.

Aklınızda mutlaka kalacak olan cümle ise muhtemelen çapkın bir aktör olan Joey’nin kadınları tavlamak için kullandığı “How you doing?” olacak.

“Friends” neden İngilizce öğrenenler için iyi bir dizi? Çünkü Friends gerçekten komik bir dizi ve içerisinde geçen şakalar çok belirgin bir şekilde işlenmiş. Bu sebepten yapılan şakaları anlamak için mükemmel bir İngilizceye sahip olmanız gerekmiyor. Bu dizi sayesinde İngilizce’de temel bir komedi becerisi geliştirmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca diğer diziler ile kıyasladığınızda karakterlerin çok daha yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuştuğunu fark edeceksiniz.

Bildergebnis für modern family

Foto: amazon.com

2- Modern Family (2009 – )

Bu dizide birbirleri ile akraba olan 3 ailenin hayatlarını izleyeceksiniz. Hem güleceğiniz hem de günümüz Amerikan ailelerinin yaşam tarzı hakkında bilgi edinebileceğiniz bir dizi olduğunu düşünüyorum. Komedi türünde olan bu dizinin en ilgi çekici yanlarından biri farklılıkları kabul edebilmenin değerini vurguluyor olması.

“Modern Family” neden İngilizce öğrenenler için iyi bir dizi? Farklı jenerasyonlara ait kişilerin konuşma tarzlarındaki farklılıkları mükemmel bir şekilde gözlemleyebileceğiniz bir dizi. Örneğin dizinin genç karakterleri günlük hayatta sadece genç jenerasyonun kullandığı internetin etkilerini taşıyan bir dil kullanıyorlar. Bununla birlikte Kolombiyalı olan Gloria karakteri İngilizceyi Kolombiya aksanı ile konuşuyor. İngilizceyi geniş bir çeşitlilik ile dinleyebilmek için gerçekten çok yararlı bir dizi.

Bildergebnis für how i met your mother

Foto: amazon.com

3- How I Met Your Mother (2005 – 2014)

İlk başlarda dizide geçen zaman kavramı ile ilgili ufak bir kafa karışıklığı yaşarsanız bile ana fikri anladıkça her şey yoluna girecektir. Bu dizide de 5 yakın arkadaşın hayatlarını izleme fırsatı bulacaksınız.

“How I Met Your Mother?” neden İngilizce öğrenenler için iyi bir dizi? Tüm dizi boyunca Ted karakteri bir anlatıcı görevi görüyor ve bu sayede kafanızı karıştıran bir durum olsa bile dizi anlaşılır bir şekilde kalmaya devam edecektir. Ayrıca bu dizi sayesinde Amerikalıların günlük dilde sıklıkla kullandığı “high five” gibi bazı kelimeleri ve kullanım alanlarını öğrenme fırsatı yakalayacaksınız.

Bildergebnis für desperate housewives

Foto:cinematographe.it

4- Desperate Housewives (2004 – 2012)

Komedi drama türündeki bu dizide ev kadınlarının entrikalar ile dolu hayatlarını izleyeceksiniz.

“Desperate Housewives” neden İngilizce öğrenenler için iyi bir dizi? İzlerken de fark edececeğiniz üzere bu dizide çok yoğun bir şekilde günlük hayatta sıklıkla duyabileceğiniz deyimler kullanılıyor. Sokağınızda yaşayan bir komşunuzla konuşacağınız kadar samimi ve zorlamadan uzak bir dil kullanılmış. Bu yüzden İngilizce konuşurken sizi gerçekten bir üst seviyeye çıkarabilecek bir dizi olduğunu düşünüyorum.

Bildergebnis für gossip girl

Foto: imbd.com

5- Gossip Girl (2007 – 2012)

Dizinin sonuna kadar kimliğini koruyan bir anlatıcıya sahip olan bu dizi konu olarak her yaş grubunun ilgisini çekecek nitelikte olmamasına rağmen yayınlandığı dönemde büyük ses getirmiş dizilerden bir tanesi.

“Gossip Girl” neden İngilizce öğrenenler için iyi bir dizi? Dizide kullanılan dil size genç Amerikalıların konuşma tarzları ile ilgili önemli bilgiler verecektir. Ayrıca her bölümde yaşananları kısaca özetleyen bir anlatıcıya sahip olması nedeniyle önceki bölümlerde tam olarak anlayamadığınız bir şeyler olduysa bile onları yeniden yakalama fırsatına sahip olacaksınız.

İngilizce ile ilgili diğer yazılarım:

5 Adımda Harika İngilizce Konuşmak

Photo by rawpixel on Unsplash

İngilizce Öğrenenler İçin En İyi 5 Amerikan Dizileri” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s