NANOWRIMO ile Bir Ayda Roman Yaz

Aylar süren kayboluşumun ardından sizlere hem heyecanla beklediğim ve yakın tarihte gerçekleşecek bir etkinlikten bahseden hem de uzun süredir burayı ihmal etmemin gerçek sebebini açıklayan bir yazı ile dönmek istedim. Etkinliğin ismi: “National Novel Writing Month” kısaca NaNoWriMo, Türkçesi ile ise “Ulusal Roman Yazma Ayı”. Dünyanın her yerinden yazmaya gönül vermiş insanlar 1 Kasım tarihinde başlayarak 30 Kasım tarihine kadar 50.000 kelime yazmak için çabalıyorlar. 50.000 kelime yani yaklaşık 175 sayfalık bir roman…

Eğer bugüne kadar bir roman yazmak için denemeler yaptıysanız fakat başarılı olamadıysanız yalnız değilsiniz. Zor olan şey iyi bir hikaye bulmak gibi görünse de yazmayı deneyen herkesin bileceği üzere, bir kitap yazmanın en zor yanı onu yazmaya devam etmektir. İyi bir yazar olmanın en önemli koşulu devamlı bir şekilde yazmaktır. İşte bu yüzden dünyadan bu işe gönül vermiş pek çok insanın katıldığı NaNoWriMo etkinliğinin bir parçası olmak ve kendinizi bir aylığına bile olsa her gün yazmaya ve 50.000 kelimelik hedefi tutturmaya zorlamak yazarlık maceranızın başlangıcı için güzel bir motivasyon olabilir.

Daha önceki bir yazımda yazar adaylarının mutlaka okuması gereken bir kitap önermiştim: Yazma Sanatı – Stephen King

Bu kitapta Stephen King hiç aksatmadan her sabah iki veya üç saat boyunca yazı yazdığını anlatıyor. Bu alışkanlığının sonucu olarak ise bugün yayımlanmış 54 romanı ve 200 hikaye kitabı var. NaNoWriMo sayesinde bizler de kendimizi her gün yazı yazmak için zorladığımız bu bir aylık süre içerisinde tüm iyi yazarlar gibi aksatmadığımız bir yazma alışkanlığı geliştirebiliriz.

Yazımın başında bir süredir burada olmayışımın gerçek sebebini de açıklayacağımı söylemiştim. Uzun zamandır aklımda olan bir şeyi gerçekleştirmeye ve bir roman yazmaya karar verdim. Yazı yazmaya ayırdığım her zamanı da kitabımı yazmak için kullanıyordum. Halihazırda yazmaya başlamış olduğum için kendime 50.000 kelimelik bir hedef koymayacağım ama NaNoWriMo sürecinde ben de romanımı bitirmeye çalışacağım.

Bu etkinlikle ilgilenenler için aşağıya resmi websitelerine ulaşabileceğiniz linki bırakıyorum. Burada kendiniz için bir hesap açıp kendi ülkenizden olan diğer yazar adaylarıyla iletişime geçebilirsiniz. Umarım roman sevdalıları olarak hepimiz 30 Kasım tarihinde hayal ettiğimiz kitabın ilk taslağını tamamlamış oluruz.

NaNoWriMo

NANOWRIMO ile Bir Ayda Roman Yaz” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s