Aramızdaki Psikopatlar ve Nefret Suçları – Uzm. Psk. Tarık Solmuş Kitap İncelemesi

Uzun bir aradan sonra uzman psikolog Tarık Solmuş’un yazmış olduğu bir psikoloji kitabı olan “Aramızdaki Psikopatlar ve Nefret Suçları” incelemesi için bilgisayar başına geçmeyi başardım. Öncelikle belirtmek isterim ki ben bir psikolog değilim. Bu yüzden yazacağım kitap incelemesinin içerikle ilgili bilimsel verilerin tartışılması gibi bir yönü olmayacak. Bu kitabı okumamdaki temel amaç bu tarz suçları işleyen kişilerin nasıl düşündüklerini bir nebze de olsa anlama merakımdandı.

Öncelikle biraz kitabın genel olarak içeriğinden bahsetmek istiyorum. Aile içi şiddetten seri cinayetlere, tecavüzden ırkçılığa kadar çeşitli suç tiplerinden, bu suçları işleyen insanların genel psikolojilerinden ve ortak özelliklerinden bahseden bir kitap.

Kitabın şiddet ve tecavüz kısmı ile ilgili okurken en çok ilgimi çeken hatta beni biraz da rahatsız eden kısım bu suçların hep erkekler tarafından işlenirmişçesine yorumlanmış olup mağdurunda hep bir kadın olabilirmişçesine açıklanmış olmasıydı. Gördüğümüz duydumuğuz olayların büyük bir çoğunluğunda böyle oluyor olması erkeklerin de şiddet ya da tecavüz mağduru olabilecekleri gerçeğini değiştirmiyor. Hatta bu tür vakalarda bu insanların özellikle de bizimki gibi ataerkil bir toplumda içerisinde bulundukları psikoloji sebebiyle polise gitmeleri, şikayetçi olmaları daha da zor olabiliyor. Bu yüzden erkeklerin de mağdur olabilecekleri durumda yaşadıkları psikolojiye değinilmiş olması, bu durumu onlar için de daha rahat konuşulabilir kılmaya yönelik güzel bir adım olabilirdi.

Bunun haricinde kitapta en çok üzerinde durulan kısımlardan biri tüm bu suçları işleyen kişilerin ortak özellikleri olarak baskıcı bir çevrede, disiplin adı altında sözlü, fiziksel ve hatta cinsel istismara uğrayarak büyümüş olmalarıydı. Bu durumda ülkemizdeki yüksek suç oranına şaşırmamak gerek diye düşünüyorum. Uzun zaman önce okumuş olduğum ve kaynağını hatırlayamadığım bu durumu açıklayan çok güzel bir söz vardı. Tüm canavarları yaratan başka birer canavardır. Tüm bu insanlar en derinlerinde yatan bazı problemlere rağmen iyi bir çevrede doğru bir şekilde yetiştirilmiş olsalardı bir canavar olmazlardı.

Bu konulara ilginiz olsun veya olmasın alışılmış ve önemsiz gibi gördüğünüz ufak çaplı şeylerin bile aslında şiddet olabildiğini ve bunun doğurabileceği sonuçları anlayabilmeniz adına bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.