Under the Dome Dizi İncelemesi

Yaklaşan sınavlarım sebebiyle okumak zorunda olduğum kitapların fazlalığından dolayı sevdiğim kitapları okuma hızım epey düştü. Tüm gün boyunca hukuk kitapları okuduktan sonra akşama daha fazla kitap okumaya halim kalmadığından dizi izlemeye başladım. Bugüne kadar defalarca kez karşıma çıkmasına rağmen aynı isimli kitabını henüz okumamış olduğumdan bir türlü elimin gitmediği bu diziye daha fazla dayanamayarak başladım. “Kubbenin Altında”, orijinal ismiyle “Under the Dome” bildiğiniz üzere çok sevdiğim bir yazar olan Stephen King’in aynı isimli kitabından esinlenerek hazırlanmış. Diğer tüm Stephen King uyarlamalarında olduğu gibi kitaptaki hikayeyle arasında büyük farklılar olduğunu okudum.

Chester’s Mill isimli küçük kasabanın üzerinde beliren şeffaf bir kubbe ile içeride kalan herkesin hayatı tamamen değişir. Kimin tarafından ve hangi amaçla yerleştirildiği bilinmeyen bu kubbe, içeride olan herkesin dışarıyla olan tüm bağlantısını keser. 2013 yapımı bu dizi yalnızca 3 sezon sürüyor ve her sezon 13 bölümden oluşuyor, kısa sürede izlenip bitirebilirsiniz.

Bir felaket durumunda yaşanılanların etkisiyle insanların bozulan psikolojilerini ve yanlış politik kararların halkı ne denli etkileyebileceğini göreceksiniz. Hikaye, sahip olduğu bilim kurgu ögeleriyle oldukça ilgi çekici olmasının yanı sıra, olayları insani açıdan da ele almasıyla çok heyecanlı bir hal alıyor.

Stephen King hayranlarını bekleyen bir diğer sürpriz ise de bölümlerden bir tanesinde kendisinin küçük bir rol alarak misafir oyuncu olmuş olması. Gördüğümde çok şaşırmış ve mutlu olmuştum.

Diziyi gerçekten severek izledim ve kitabını da okumayı düşünüyorum. Özellikle Stephen King uyarlamarı arasında beğendiğim dizi ve filmleri sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Sizin en sevdikleriniz hangileri?

Foto: movie-check.at

Under the Dome Dizi İncelemesi” için bir yanıt

  1. Under the Dome kitaba göre King uyarlamalarında ortam olarak çok güzel yaratılmış bir dizi. King uyarlamalarında en iyi olduğunu düşündüğüm yapım “11.22.63” bunda başrol’de James Franco’nun olması da büyük etkili. Film olaraksa kesinlikle King nefret etse de The Shining (Cinnet) ve Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı). Bu güzel yazı için teşekküeler 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s