Godot’yu Beklerken – Samuel Beckett Kitap Incelemesi 

Nobel ödüllü yazar Samuel Beckett’in ilk kez 1953 yılında Paris’te sahnelenen eseri “Godot’yu Beklerken” avangard olarak nitelendirilmiş olmasına rağmen yıllar içerisinde büyük bir ün kazanarak klasikleşmiştir.

Oyunun başkahramanları Vladimir ve Estragon sancılı hayatlarından onları kurtarabileceğine inandıkları Godot’yu beklerler. Tüm oyun boyunca çaresizce Godot’nun geleceğine inanarak onu beklemeye devam ederler. Bu süre zarfında varoluşları giderek daha acınası bir hale gelir ve bellekleri işlevini kaybetmeye başlar. Yine de geçen günlere aldırmadan ertesi gün Godot’nun geleceğine inanarak beklemeye devam ederler.

Bu oyun pek çok farklı eleştirmen tarafından çeşitli şekillerde eleştirilmiş. Bazıları oyunu çok başarılı bulurken bazıları ise bir saçmalık olduğunu düşünmüş.

Benim şahsi görüşüm oyunu anlamak için karakterlere ve onların bekleyişine yakından bakmak gerektiği yönünde. Vladimir ve Estragon’un mutsuzlukları ve Godot’nun her şeyi değiştirebileceğine olan inançları bana insanların hep hayatlarının akışını tamamen değiştireceğine inandıkları “anlam”  arayışlarını anımsattı.

Dostoyevski’nin söylediği “Birçok insan mutlu olduğunu bilmediği için mutsuzdur.” sözünü kanıtlar nitelikte pek çok insan hayatına anlam katacak ve geldiğinde onu mutlu edecek olan şeylerin varlığına inanır. İnandıkları o şey bu insanların Godot’sudur. Gelip gelmeyeceği belli değildir. Gelse de mutluluk getireceği belli değildir. Hatta gerçekten var olup olmadığı bile bilinmez fakat yine de inanılır ve beklenir. Yokluğunda ise yalnızca mutsuzluk ve varoluş kaygıları yaşanır.

“Godot’yu Beklerken” bana sembolik bir şekilde insanı anlatan bir oyun izlenimi yarattı. Sahip olduğu ünü hak eden bir eser olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yoruma çok açık bir eser olması ve okuyan, izleyen herkese farklı etkiler bırakıyor olması onu benim nazarımda edebi açıdan zengin bir hale getiriyor. Bu sebepten mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Eseri Almanca, İngilizce veya Fransızca dillerinden birinde okumak isteyenleriniz için görselde kullandığım Suhrkamp’a ait versiyona da bir göz atmanızı tavsiye ederim. Üç dilli bir şekilde hazırlanmış olan bu versiyonu gerçekten çok hoşuma gitti.

Ayrıca eseri sizin nasıl yorumladığınızı da çok merak ediyorum. Yorum olarak bırakırsanız çok sevinirim.

Godot’yu Beklerken – Samuel Beckett Kitap Incelemesi ” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s