22.11.63 – Stephen King

Türkçe’ye 22/11/1963 olarak çevrilmiş olan Stephen King’in 2011 yılında yayınlanan kitabını en sonunda bitirebildim. İngilizce orijinal versiyonu 740 sayfadan oluşuyor ve Stephen King’in pek çok “fazla uzun” olan kitaplarının aksine okuması aslında o kadar da uzun zaman almıyor. Bir edebiyat öğretmeni olan Jake Epping’in yaşadığı kasabadaki lokantanın sahibi Al’dan gelen bir aramaya cevap vermesiyle kendini bir zaman yolculuğu macerasının içinde bulması bir oluyor. Al’ın lokantasında bulunan depoda 1958 yılının belirli bir gününe açılan bir zaman geçidi bulunuyor. 22 Kasım 1963 tarihinde suikasta uğrayan Amerikan’ın 35. başkanı Kennedy ölmeseydi Amerika nasıl bir yer olurdu?” sorusuna cevap arayan ve bu suikastı engellemeyi saplantı haline getiren Al, kanser yüzünden çok hasta bir hale geldiğinden dolayı görevini Jake’e devrediyor.

Zaman yolculuğu ile ilgili bazı kurallar var. Örneğin geçmişte ne kadar çok zaman geçerse geçsin 2011 yılına geri döndüğünde iki dakika geçmiş oluyor. Ayrıca geçmişe her seyahat edildiğinde değiştirilmiş olan her şey sıfırlanıyor.

Stephen King’in yeni kitapları arasında hikayenin en iyi olduğu kitaplardan biriydi. Kitabı okurken tarihte dolaşır gibi hissedeceksiniz kendinizi. Tarihsel bir romanla bilim kurgu bir araya gelerek ancak bu kadar güzel bir hikaye yaratılabilirdi. Kitapta 1958 yılının Amerikası ile ilgili oldukça fazla betimlemelerle karşılaşıyorsunuz ve o dönem bir film tadında gözlerinizin önünden geçiyor. Ayrıca Stephen King’in diğer kitaplarından da alışkın olduğumuz gibi çok sayıda karakter kullanmış olmasına rağmen başkarakterler çok iyi bir şekilde işlenmiş ve çok karakterli hikaye okuyucunun aklını karıştıran bir durum yaratmıyor.

Tüm bu tarihsel roman bilim kurgu birleşimine eklenmiş olan ve yine hikayenin çok önemli bir kısmını oluşturan Jake ile Sadie arasındaki romantik aşk kitaba özel bir tat katmış.

Kitapla ilgili olumsuz eleştirim Stephen King’in neredeyse tüm kitaplarına yaptığım eleştirinin aynısı. Kitap gerçekten bu kadar uzun olmak zorunda mıydı? Hikaye 1958’den değil de 1960’dan başlayamaz mıydı? Ya da Jake karakteri Kennedy suikastından sorumlu olduğuna inandığı Lee Harwey Oswald’ı 150 sayfa boyunca takip etmese olmaz mıydı? Stephen King yazarken eli bol olan bir yazar ve bu kitabının hemen öncesinde okumuş olduğum “Yazma Sanatı” isimli kitabında yazdığı kitapların ilk versiyonlarının aslında çok daha uzun olduğunu ve onları kısaltmak için hep kendini zorladığından bahsetmişti. Bu cümlenin üzerine bu kitabı okurken yüzümde pek çok kez gülümseme belirdi.

Aslında hikayede zaman yolculuğu işleniyor olmasından kaynaklanan bazı mantık hataları da bulunuyor fakat bununla ilgili olumsuz bir eleştiri yapmak istemiyorum çünkü zaman yolculuğu kavramının kullanıldığı her hikayede ister istemez bu tür sorunlar yaşanıyor.

Kitabın uzunluğu haricinde olumsuz hiçbir eleştiri yapmak istemiyorum çünkü gerek hikaye gerekse kitabın sonu gerçekten harikaydı. Özellikle kitabın sonu kalbinizi paramparça edecek cinsten. Kitabın finalini aslında Stephen King çok daha farklı bir şekilde yazmak istemiş fakat oğlu Joe Hill ile olan konuşması üzerine kitaptaki finale karar kılmış. Bunun için Joe Hill’e teşekkür etmeliyiz diye düşünüyorum çünkü açıkçası ben kitabın şu anki finalini Stephen King’in alternatif finaline kıyasla daha çok beğendim. Onun alternatif finalini de Stephen King’in websitesinden okuyabilirsiniz.

Benim kitaba puanım 5 yıldız üzerinden 5 oldu. 2017 yılının son haftalarını yaşadığımız şu sıralarda bu yıl içerisinde okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Hepinize okumanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s