Nikolaus ve Noel Şeytanı Krampus

Avusturya’da Aralık ayına doğru tüm marketler Nikolaus ve Krampus figürlerindeki çikolatalar ile dolar. Nikolaus bizim bildiğimiz Amerika’nın Santa Clause’u olan Noel Baba’nın ismi fakat Krampus dedikleri şey şeytan görünümlü tuhaf bir varlığın adı. İlk gördüğümde çok şaşırmıştım, Noel ve Hristiyan gelenekleri sebebiyle Noel Baba ile sık karşılaşmak normaldi fakat Krampus da neyin nesi diye düşünmekten kendimi alamadım.

Geleneklerin hikayeleri hep ilgimi çekmiştir bu yüzden de bu konu hakkında biraz bir şeyler okumaya karar verdim. Öğrendiğim ilk şey ise Krampus’un Noel Baba’nın şeytani versiyonu olduğuydu. Yani kendisi bir nevi Anti Santa. Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti gibi bazı Avrupa ülkelerinde Krampus gecesi denilen 5 Aralık gecesinde bazı insanlar Cadılar Bayramı tadında Krampus kostümleri giyerlermiş. Ben bununla hiç karşılaşmadım fakat gerçekten de her yer Krampus figürlerindeki çikolatalar ile doluyor.

img_20171206_203313_049-1583614146.jpg

İnanışa göre 5 Aralık gecesi Krampus gelip kötü ve iyi çocukları ayırarak kötüleri torbasına atıp cehenneme götürürmüş. Çocukları bu denli korkutacak kadar tuhaf olan bu geleneğin temellerinin pagan dönemine dayandığı söyleniyor. 6 Aralık ise St. Nikolaus yani Noel Baba inancına adını vermiş Aziz Nikolaus’un günü. O geldiğinde ise iyi çocuklara çikolatalar bırakırmış. Şu an ise 6 Aralık günü tüm çocuklar ufak paketler içinde hem Nikolaus hem de Krampus figürlü çikolatalar alıyorlar.

img_20171206_192817_177737794938.jpg

Geçen sene kursta Noel geleneği gibi konular üzerine konuşurken öğretmenim Aziz Nikolaus’un (İngilizce: Nicholas) Türkiye’de doğmuş olduğunu söylemişti. Ben de şaşırıp İnternetten baktığımda gerçekten de doğum yerinin şu an Demre/ Antalya olan bölge olduğunu gördüm. Yani anlayacağınız Santa bile bizden çıktı. 🙂

5 thoughts

      1. Bana dua et de geçireceğim safra kesesi taşı ameliyatından sağ çıkıp ölmeden yazacağım kitabı tamamlayayım. Bir Mert Esin kolay yetişmiyor. Hehe 😃

        Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s