Ergänzungsprüfung Deutsch – EPD Sınavı

Avusturya’da üniversite okumak isteyen fakat fakülteye başlamadan önce Almanca kursuna gitmek zorunda olanlar için kurslarla ilgili bilgi verdiğim bir yazı hazırlamıştım. Avusturya’da Eğitim 5 – Almanca Kursu

Bahsetmiş olduğum kursu yapan herkesin fakülteye başlamak için geçmek zorunda olduğu EPD sınavı hakkında bazı tavsiyeler verdiğim bir yazı hazırlamak istiyorum sizlere. Eminim şu an EPD’ye hazırlanan arkadaşlarımız harıl harıl sınavla ilgili tavsiyeler arıyorlardır, çünkü maalesef bu sınava hazırlanabileceğiniz hiçbir kitap vs. yok. Yalnızca kursta öğrendiğiniz ve sınava yönelik edindiğiniz kağıtlarla hazırlanma şansınız var. Ayrıca bir öğrenci klişesi olarak etrafınızdaki herkesten sınavın ne kadar korkunç olduğunu çok iyi Almanca konuşan birinin bile sınırda geçtiğini en fazla 4 aldığını falan duyarsınız. (Bilmeyenler için burada en yüksek not 1 ve kalma notu 5, bizdeki sistemin tam tersi)

Bu koca bir yalan arkadaşlar. Sınav diğer Almanca sınavlarına göre zor olsa da inanın ki geçilemeyecek bir sınav değil. Etrafımdaki herkes o kadar olumsuz konuşuyordu ki sınava karşı büyük bir önyargım vardı fakat sınavdan en yüksek not olan 1 alarak geçtim. Size de bu sınavda nasıl başarılı olabileceğinize dair kendi tecrübelerime dayaranak tavsiyeler vermek istiyorum.

Öncelikle kursta öğrendiğiniz her şeye büyük önem vermeniz ve sıkıca Almanca çalışmanız gerektiğini unutmayın. Sınav ile ilgili teknik tavsiyeler vereceğim çünkü bir sınavda iyi bir not almanın yarısı iyi çalışmaksa diğer yarısı da sınavın tekniğine hakim olmaktır diye düşünüyorum.

Bildiğiniz üzere sınavın yazılı kısmı 3 bölüme ayrılıyor. Okuma, Gramer ve Yazma. Okuma bölümünde her zaman iki metin veriliyor. Bu metinlerle ilgili çeşitli şeyler sorulabilir. Mesela size bir tablo verilip içerisine metinle ilgili bir şeyler yazıp doğru-yanlış-metinde yok şıklarından birini seçmenizi isteyebilirler veya boşluk doldurma olabilir. Bu tür alıştırmaları zaten sınıfta yapıyorsunuzdur. Metinlerden bir tanesi oldukça kolay diğeri ise genellikle zor oluyor. Özellikle kolay olan metindeki soruları çok dikkatlice çözün ve mümkün olduğunca fazla puan toplamaya çalışın.

Gramerde ise yine aynı şekilde iki bölüm var. İlkinde Nominalisierung – Verbalisierung konusu ile ilgili sorular oluyor diğer bölümde ise cümle tamamlamanız gerekiyor. Tamamladığınız cümlenin zorluk derecesine göre puan alıyorsunuz. Bu da demek oluyor ki bu gramer kuralını çok iyi bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Bu konuya özel olarak çalışmanızı tavsiye ederim ayrıca cümle tamamlama yerinde yüksek puan almak istiyorsanız cümlelerinizi birden fazla Nebensatz kullanarak yazın. Bu cümlenizin zorluk derecesini arttıracağından daha yüksek puan almanıza yardımcı olur ve sınavı okuyan kişi Almanca diline hakim olduğunuz izlenimine kapılır.

Yazma kısmında ise size iki tane seçenek sunuluyor. Verilen konulardan biri hakkında verilen soruları cevaplayacak şekilde bir makale yazabilirsiniz ya da bir gazete, dergi küpürü ile ilgili yorum yapabilirsiniz. Bu bölümle ilgili verilebilecek pek bir tavsiye yok, açıkçası sizin yazma becerinizle alakalı tamamen. Kurs boyunca size verilen yazma alıştırmalarını yapıp öğretmeninizin eleştirilerine kulak verirseniz rahatlıkla geçebilirsiniz bu bölümü.

EPD sınavı ile ilgili merak ettikleriniz için Oead’nin kendi sitesinde bulunan bir bilgilendirme yazısının ve alıştırma yapabileceğiniz bir modelin linkini koyacağım. Örnek sınav şeklinde bir döküm elde etmek isterseniz de VWU’nun Sekreterliğinden alabilirsiniz.

EPD Bilgilendirme

EPD Modellsatz

Yazılı sınavı geçerseniz sözlü sınava girmeye hak kazanıyorsunuz. Burada da yine iki bölüm var. İlk önce size bir kart seçtirip içinden çıkan konu ile ilgili bir sunum hazırlamanızı istiyorlar. Hazırlık için 20 dakikanız var. Bu kartın içerisinden bir grafik, bir gazete küpürü veyahut bir resim çıkabilir. Çıkan şeyi de karşınızdaki kişi onu görmeden de anlayabilecek kadar belirgin anlatmanız gerek. Mesela bir grafikse grafik okumanız gerekecek. Sütun grafik istatistikler şunu gösteriyor bu kadar kişiye sorularak anket yapılmış vs. Gazeteyse aynı şekilde kaynak, haber yılı vs. Ya da bir resimse resmin detaylarından bahsetmeniz gerek. Renkler resmin neresinde ne çizilmiş. Yani genel bir sunum yapmayın ve detaylı konuşun. Sunum esnasında size sorular sorup sizi sıkıştırmaya çalışabilirler.

Örneğin bana Avusturya’daki sigara içenlerin oranı ile ilgili bir grafik çıkmıştı ve altında bazı sorular vardı. Bu soruları da cevaplamanız gerekiyor sunum esnasında. Örneğin sorularda sigara içme de genç yaşlı oranları kendi ülkenizdeki sigara kullanımı hakkında yorum yapın ve sigara içimini azaltmak için ne tür hukuki önlemler alınabilir gibi sorular vardı. Cevabınız içerik bakımından tabii ki doğru olmak zorunda değil önemli olan sizin akıcı ve doğru bir şekilde konuşabiliyor olmanız.

Çok fazla duraksamadan ve çok kolay cümleler kurmadan konuşmalısınız. Özellikle Konjuktiv 2 ve Genitiv kullanımına özen gösterin. Sunum yaparken giriş gelişme sonuç bölümleri için kullanılan bazı cümle kalıplarını öğrenip bunları sunumunuz esnasında kullanabilirsiniz.

Sözlü sınavın ikinci bölümünde size birkaç resim gösterip bu resimlerle ilgili sorular soruyorlar. Ben resimde olan bir nesnenin Almancasını unuttuğum halde o nesnenin kullanım alanlarını açıkladım ve “kusura bakmayın Almancasını şu an hatırlayamıyorum bu kelimenin” dedim. Buna rağmen sözlü sınavdan 1 alarak geçtim. Yani bir kelimeyi unutmak ya da ufak hatalar yapmak size hiçbir şey kaybettirmez, bu tür durumlarda panik olup işleri daha kötü hale getirmeyin. Siz aktif bir şekilde konuştuğunuz ve kendinizi rahatça ifade edebildiğiniz sürece hiçbir sorun çıkmayacaktır. Yıllarca Almanca konuşan biri de bir kelimeyi hatırlayamayabilir sonuçta hiçbirimizin anadili değil bu. Önemli olan sakinliğinizi korumanız ve kendinizi rahatça ifade edebilmenizdir.

Sınavla ilgili sorularınız varsa buraya yorum bırakarak ya da İletişim bölümünden bana ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Sınava girecek herkese şimdiden başarılar!

 

Ergänzungsprüfung Deutsch – EPD Sınavı’ için 6 yanıt

 1. MERHABA BENİM SORUM VAR. BEN YENİDEN LİSANS OKUMAK İSTİYORUM ALMANCAM YOK. iNGİLİZCE RUSCAM VAR. AUSTURYADA HUKUK LİSANS BOLÜMÜNE BAŞLAMAK İÇİN SINAV TALEB EDİLİYORMU. EĞER EDİLİYORSA HANGİ SINAVLARDAN GEÇMEM LAZIM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  Beğen

  1. Merhaba, burada hukuk okuyabilmeniz için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz ve herhangi bir üniversitenin hukuk bölümünü kazanmanız gerekiyor. Lisans seviyesinde Almancadan başka bir dilde eğitim görmeniz mümkün değil. Bu sebeple eğer C1 seviyesinde Almanca yeterliliğinizi kanıtlayan bir belgeye sahip değilseniz fakülteye başlamadan önce Almanca kursu yapmanız gerekecektir.

   Beğen

 2. Hazirlik sinifi var unversitenin bolum kazanmadan hazirlik kursuna yazilib daha sonra giris sivanina gire bilirmiyim?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s