Neden Yabancı Dil Öğrenmeliyiz?

Gelişen teknoloji ile globalleşen dünyada bilgiye olan erişim giderek kolaylaşıyor. Artık herkes tüm gün boyunca cebinde taşıdığı akıllı telefonu, evindeki televizyonu ve diğer pek çok alet ile tüm dünyada olup bitenlerden rahatça haberdar olabiliyor. Aslında yazımın başlığında yabancı dil diyorum çünkü ülkemizde hala yabancı dil dendiğinde akla gelen ilk şey İngilizce oluyor. Fakat dünyanın pek çok yerinde bir dünya dili olan İngilizce artık yabancı dil olarak bile sayılmıyor. Yani onu bilmek neredeyse bir zorunluluk.

Bildergebnis für offenes fenster

                                                                                                                                                                                           Bild: Etsy

1)Yabancı dil öğrenmenin en önemli nedeni aslında size dünyaya başka bir pencereden bakabilme fırsatı veriyor olmasıdır. Kendi ülkenizde yaşanan olayların bile dünyada nasıl yorumlandığını görme fırsatı elde edersiniz. Mesleğiniz her ne olursa olsun, dünyada onunla ilgili yaşanan gelişmelerden, araştırmalardan rahatlıkla haberdar olabilirsiniz.

Bildergebnis für reisen welt

Bild:Wellness-Magazin.at

2)Yabancı bir dil bilmek başka ülkelere açılan bir kapı gibidir. İngilizce bilen bir insan tüm dünyada çok daha özgüvenli bir şekilde gezebilir. Bir dili öğrenmek aynı zamanda o dillerin konuşulduğu ülkelerin kültürünü öğrenmek demektir. Ne kadar çok dil bilirseniz, o kadar çok kültür tanıma fırsatınız olacaktır. Bu da yalnızca seyahatlerinizde değil gündelik yaşantınızda da çok daha özgüvenli ve perspektifi geniş bir insan olmanızı sağlar. Bir yabancı dili mükemmel seviyede bilmek zorunda değilsiniz, fakat o dilde iletişim kurabiliyor olmanız bile size çok şey katacaktır.

 

3) Dil öğrenmek beyninizi geliştirir ve Alzheimer, Bunama (Demans) gibi hastalıklara yakalanma ihtimalinizi azaltır. Yapılan araştırmalara göre bir dil öğrenmenin bunama üzerindeki etkisi, ilaçların size vadettiklerinden çok daha fazla. Aynı zamanda dil öğrenmek hafızanızı geliştirir, “multitasking” de denilen aynı andan birden fazla işi yapabilme becerinizi ve dikkatinizi arttırır.

Bildergebnis für bilingual

Bild: Daily Signal

4) Kulağınıza tuhaf gelecek ama yabancı bir dil öğrenmek anadilinizi geliştirmenizi sağlar. İkinci bir dil öğrenirken dilin yapısına ve kurallarına dikkat etmeye başlarsınız, bu da kendi dilinizi de daha iyi kullanabilmeniz sonucunu doğurur. İngiliz yazar ve gazeteci Geoffrey Willans’ın dediği gibi “Bir dili iyi anlamak için en az iki dili anlamanız gerek.”

Reklamlar

Neden Yabancı Dil Öğrenmeliyiz?’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s