AchtNacht – Sebastian Fitzek

Bir ölüm piyangosunun var olduğunu hayal edin. Ölmesini istediğiniz birinin ismini çekilişe dahil edebilirsiniz. Her yıl 8 Ağustos’ta, tüm yıl boyunca çekilişe önerilmiş isimlerden biri seçilecek ve bu kişi ertesi gün saat 08.00’e kadar kanun koruması dışında kalacak. Bu zaman dilimi içerisinde seçilen kişiyi öldüren kişi hiçbir ceza almayacak ve bununla birlikte 10 milyon Euro değerinde bir ödüle sahip olacak. Bu piyangodan sizin adınızın çıktığını hayal edin. Bu kitapta kitle psikolojisini test etmek için hazırlanmış bir deneyin kontrolden çıkışını ve sonuçlarını okuyacaksınız.

Eğer “The Purge” Türkçe adıyla “Arınma Gecesi” isimli filmi izlediyseniz bu hikayedeki bazı unsurlar size tanıdık gelecektir. Kitabı elime aldığımda aklıma gelen ilk şey bu film olmuştu, ilk sayfasını çevirdiğimde ise yazarın bu filmden esinlendiğini okudum ve kitaba olan ilgim daha da arttı.

Psikolojik gerilim alanında gerçekten emin adımlarla ilerleyen Alman yazar Sebastian Fitzek’in “AchtNacht” isimli kitabı büyük bir yankı getirdi. “AchtNacht” diyorum çünkü maalesef kitap çok yeni ve Türkiye’de henüz bir çevirisi yok. Fakat Pegasus yayınları tarafından yazarın halihazırda çevrilmiş kitapları bulunduğundan yakın zamanda geleceğini umuyorum.

Daha önceden yazara ait “Das Paket” isimli kitabı okumuştum ve kitabı bitirir bitirmez yazarın diğer kitaplarını da okuyacağımı biliyordum, çünkü tarzını ve aklımda sürekli soru işaretleri yaratmasını çok sevmiştim. Bu kitabı da konusu gereği çok sevdiğimi söyleyebilirim. “The Purge” filminden esinlenilmesine rağmen yazar kendi yaratıcılığını hikayeye çok başarılı bir şekilde eklemiş.

Kitapla ilgili sevmediğim şeylerden biri hikaye güzel olsa da fazla uzatılmıştı. Yalnızca bir gecelik bir zaman dilimini anlattığı için zorlayıcı olduğunun farkındayım ama hikayeye daha büyük heyecan unsurları katılabilirdi.

Diğer eleştirim ise kitabın finali ile ilgili maalesef. Yazarın okuduğum iki kitabından anladığım kadarıyla okuyucuyu şaşırtmayı seven sonlar hazırlamayı seviyor. “Das Paket” kitabında bu şaşırtıcı son çok başarılıydı fakat “AchtNacht” kitabında finalin beni pek de tatmin edebildiğini söyleyemeyeceğim. İleride okuyacak olanlarınız için sürprizi bozmak istemediğimden son ile ilgili bir şey anlatmayacağım, fakat tüm bu “AchtNacht” oyununu hazırlayan kişinin hiç de o özelliklere sahipmiş gibi görünmeyen bir karakter olması beni biraz hayal kırıklığına uğrattı.

Daha önce buna benzer bir hayal kırıklığını eskiden çok severek izlediğim bir dizide yaşamıştım. “Mentalist” isimli bu dizide ana karakter 6 sezon boyunca ailesini öldüren bir seri katilin peşinden koşup durdu ve sonunda katil öyle bir karakter çıktı ki, seri katil karakteri yaratılırken kullanılmış olan pek çok güç ve kaynağa aykırıydı. O kadar hayal kırıklığına uğradım ki diziyi çok sevmeme rağmen son sezonu olan 7. sezonu izleyene kadar aradan 1 yıl geçmişti. İşte bu Fitzek kitabının sonunda da buna benzer bir hayal kırıklığı yaşadım fakat yine de yazarın kaleminde beni çeken güçlü bir şey var bu yüzden bir sonraki kitabını okumamın o kadar da uzun süreceğini sanmıyorum.

Yazarı çok sevdiğimden ve yüksek puan verdiğim diğer kitabı gerçekten okuduğum en iyi kitaplardan biri olduğundan dolayı haliyle kitaplarından beklentim çok yüksek. Bu yüzden de biraz acımasız davranıp bu kitabına 5 üzerinden yalnızca 3 yıldız veriyorum.

Ayrıca “The Purge” filmini izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Diğer Sebastian Fitzek yazım:

Das Paket – Sebastian Fitzek

AchtNacht – Sebastian Fitzek” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s