Avusturya’da Hukuk Mesleği ve Diploma Denkliği

Avusturya’da diploma denkliği ile ilgili bir yazı yazmıştım. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımda ise tamamen hukuk diplomalarının denkliği ve detayları hakkında konuşmak istiyorum. Hukuk okuyan bazı kişilerin aklının bir köşesinde hep “acaba yurtdışında avukatlık yapabilir miyim, yurtdışında çalışabilir miyim?” soruları vardır. Pek çok insandan şu üniversitede okursanız oluyormuş, uluslararası hukukta oluyormuş vs gibi bir sürü şey duyarız ama hepsi şaibelidir.

Türkiye’de hukuk fakültesi bitirmiş ve yurtdışında yaşayan biri olarak size kendi tecrübelerimden bahsetmek istiyorum. Yurtdışında çalışmak mümkün mü? Evet, mümkün, fakat hiç kolay değil. Bahsedeceğim her şey Avusturya ile ilgili, zira diğer ülkelerdeki çalışma koşulları hakkında pek bir bilgim yok. Avusturya’da hukuk mesleğini icra etme yolunda karşılaşacağınız ilk zorluk bir çalışma iznine ihtiyacınız olduğu gerçeğidir. Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşları olarak da Avusturya’da çalışma izni almak pek de kolay değil. Fakat çalışma izinleri bambaşka bir yazının konusu bu yüzden burada oturma ve çalışma izni sahibi olan kişiler için sürecin nasıl devam ettiğini anlatmak istiyorum.

Türkiye’de almış olduğunuz hukuk fakültesi diploması hangi üniversiteden alırsanız alın burada avukatlık yapmanıza olanak tanımıyor. Bu yüzden diploma denkliğinizi almanız şart. Aslında özel kurumlarda çalışmak için bu denkliğe yasal olarak ihtiyacınız yok. Özel kurumlarda derken hukuk danışmanlıklarından bahsediyorum. Avukatlık mesleği için denklik şart. Fakat özel kurumlarda da Türk hukuku bilgisi ile nasıl iş bulursunuz, o ayrı bir mesele. Bu yüzden hukuk mesleği için her halükarda denklik yapmanız gerekiyor, yoksa hiçbir işverene cazip görünmüyorsunuz. Denklik aldığınızda özel kurumlarda iş bulma şansınız yükselecektir, çünkü bu durumda siz de Avusturya hukuku bilgisine sahip oluyorsunuz. Fakat avukatlık için işler yine de pek iyi görünmüyor çünkü Avusturya Avukatlık Kanunu’na göre bu ülkede avukatlık yapabilmek için Avusturya veya AB vatandaşı olmanız gerekiyor. Vatandaşlığınız varsa veya vatandaşlığa geçme durumunuz varsa sizin için denklik sonrası artık mümkün bir yol avukatlık, yoksa hukuk danışmanlıklarına yönelmenizi öneririm.

Denklik ile ilgili detaylara gelecek olursak Viyana Üniversitesi hukuk fakültesi kapsamında denkliğe başvurursanız, geçmeniz gereken 10 sınav veriliyor. Bu sınavların büyük bir çoğunluğu bizim kendi sistemimizde alışık olmadığımız şekilde sözel sınavlar ve içerik olarak aslında 4 yıllık eğitimin büyük bir kısmını kapsıyorlar. Zorlu bir süreç fakat bu dersleri vermeyi başardığınızda gerçekten de bu fakülte mezunlarından hiçbir farkınız kalmayacaktır. Viyana Üniversitesi hukuk fakültesi bizim kendi üniversitelerimizden aldığımız İngilizcesi “Bachelor of Law (LL.B.)” diye geçen titri değil de değil de “Mag. iur.” diye geçen daha farklı bir titr kazandırıyor. Denklik sonrası hangi titri istiyorsanız onu kullanabilirsiniz. Avusturya’da çok kıymet gören bir titr bu. Buraya geldiğimde en şaşırdığım şeylerden biri insanların titre verdiği inanılmaz önemdi. En sıradan yerlere bile titrlerini yazıyorlar, düşünün nasıl önem verdiklerini.

Hukukta bir de internette rahatça rastlayabileceğiniz LL.M diye geçen hukuk master programları var. Bunlar ücretli programlar ve Viyana Üniversitesi de bu tür eğitim programlarına sahip. İçerik olarak bir hukuk alanında bilgisini derinleştirmek isteyen hukukçular için ideal programlar ve buradan edindiğiniz master titri de uluslararası geçerliliği olan bir titr. Fakat denklik yapmadan bir yıllık olan bu eğitimleri bitirmek de mesleki anlamda önünüzü açmayacaktır. Ancak Avusturya’yı sadece eğitim için istiyor ve Türkiye’ye geri dönmeyi düşünüyorsanız bu programları öneririm. Aksi takdirde ilk önce denklik yapmanızı sonra ilgi alanınız doğrultusunda ilerleyebileceğiniz bu programları tavsiye ederim.

Foto:wiki
Reklamlar

Avusturya’da Hukuk Mesleği ve Diploma Denkliği’ için 2 yanıt

  1. Merhaba, AB vatandaşlığım var, Türkiyede hukuk okudum avukatlık yapıyorum. Avusturya’ya taşınmayı düşünüyorum. 1 2 sorum olucak 10 tane sınavın hepsinden başarılı olmak için ne kadar süre tanıyorlar ? Bu sınavlar için bir eğitim veriyorlar mı önceden ? Denlik aldıktan staj yapmak gerekiyor mu ? Gerekiyor süresi ne kadar oluyor? mail üzerinden dönüş yapmak isterseniz mail adresim: av.defne@outlook.com.tr

    Teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s