Avusturya’da Diploma Denkliği (Nostrifikation)

Türkiye’de edindiğiniz üniversite diplomalarından bazıları Avusturya’da mesleğinizi icra edebilmeniz için “Nostrifikation” denilen denklik işleminden geçmek zorundadır. Kendi mesleğinizi icra edebilmeniz için böyle bir uygulamaya gerek olup olmadığını linkini vereceğim sitedeki sorulara cevap vererek öğrenebilirsiniz.

Denkliğe ihtiyacım var mı?

Denklik nedir? Yurtdışında aldığınız diplomanın Avusturya’da bu eğitimi veren üniversitelerin verdiği diplomaya eşit bir hale getirilmesi için tamamlamak zorunda olduğunuz bir süreçtir. Daha anlaşılır olması için bir örnek vereceğim. Türkiye’de almış olduğunuz Hukuk Lisans diploması ile Avusturya’da avukatlık yapmanız mümkün değildir, tek yol bu diploma ile Avusturya üniversitelerinden birindeki hukuk fakültesine denklik başvurusu yaparak, size verilen fark derslerin sınavlarını geçmeniz ve bu işlem sonucu diplomanızı o hukuk fakültesinin diplomasına denk bir hale getirmenizdir. Tabi ki avukatlık mesleğini icra etmenin koşulları daha karmaşık olduğundan bununla ilgili detaylı bilgileri başka bir yazıda vermeyi düşünüyorum.

Denklik işlemleriyle ilgili bilmeniz gereken en önemli şey bunun Avusturya’da eğitiminize devam edebilmeniz için değil, bu ülkede mesleğinizi icra edebilmeniz için gerekli olduğudur. Örneğin Türkiye’de alınmış olan “Hukuk ve Tıp” diplomaları ile Avusturya’da bu meslekleri icra edebilmeniz için mutlaka diploma denkliğinizi almanızı gerekir.

Denklik için gerekli olan belgeleri başvuracağınız üniversitenin websitesinden öğrenebilirsiniz fakat her halükarda gerekli olan belgeler şunlardır:

  1. Üniversite diplomanızın aslı. (Orijinal olması çok önemli)
  2. Transkript (Eğer alabiliyorsanız üniversitenizden İngilizce dilinde almanızı öneririm, aksi takdirde tercüme işlemleri yaptırmanız gerekecektir.)
  3. Lise Diplomanız (Orijinal olma zorunluluğu yok, noter onaylı bir kopyasını da götürebilirsiniz.)
  4. Özgeçmiş
  5. Doğum belgesi (Uluslararası Doğum Belgesini yurtiçinde kaymakamlıklardan, yurtdışında konsolosluklardan alabilirsiniz.)
  6. Evlilik sebebiyle belgelerinizde farklı bir isim varsa Evlilik Belgenizi göstermeniz gerekiyor.
  7. Başvuru formu (Üniversitenizden elde edebilirsiniz.)
  8. Pasaport

Genel olarak istenen belgeler bunlardır. İngilizce veya Almanca olmayan tüm belgelerin tercümeleri gerekmektedir. Ayrıca Türkiye’den getirdiğiniz belgelerin Apostil’e sahip olması gerekir. Apostil işlemini de kaymakamlıklardan yapabilirsiniz. Konsolosluklardan aldığınız belgeler için Apostile ihtiyaç yoktur.

Denklik başvurunuzu yaptıktan sonra 1-2 ay gibi bir süre kabul kağıdınızın gelmesini bekliyorsunuz ve daha sonra bu kağıt ile üniversitenize kayıt oluyorsunuz. Tüm bu adımlardan sonra geriye kalan tek şey size verilen derslerin sınavlarını geçmek oluyor.

Kolaylıkla kendi başınıza halledebileceğiniz bir süreç. Almanca yeterliliği ile ilgili belgeden hiç bahsetmediğimi fark etmişsinizdir, çünkü denklik işlemlerine başladığınızda tüm sınavlarınızı vermek için 4 yıl gibi bir süreniz var. (Tıp için farklı olabilir.) Bu süre eğer son anda birkaç sınav verememişseniz uzatılabiliyor. Fakat bu demek oluyor ki bu süreç bir nevi deneme yanılma için kullanılabilecek bir zaman dilimi değil. Yani Almanca yeterliliğinizden emin olmadığınız sürece denkliğe başlamanızı önermem. Her fakültenin giriş dersleri vardır, kendi fakültenizin giriş derslerinden bir tanesinin kitabını alıp, okumaya ve anlamaya çalışabilirsiniz. Eğer sorun yok gibi görünüyorsa denkliğe başlarsınız. Fakat bu tür bir kitabı anlamak size henüz çok zor geliyorsa denkliğe başlamak pek mantıklı olmaz. Zira size verilen sınavların hiçbiri giriş dersleri olmayacak ve siz derslere direk fakültenin ortasından başlarcasına gireceksiniz.

Bu sebepten Almanca yeterliliğiniz ile ilgili bölüm sizin kendinizi nasıl hissettiğinizle alakalı bir durum.

Foto: Wiki
Reklamlar

Avusturya’da Diploma Denkliği (Nostrifikation)” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s