Falcı – Stephen King

Billy Halleck mükemmel bir ailesi, güzel bir evi ve maddi durumu çok iyi olan ünlü bir avukattır. Billy Halleck’in tek sorunu fazla kilolarıdır. Bir gün bir araba kazası neticesinde yaşlı bir çingene kadının ölümüne sebep olur. Hakim arkadaşı sayesinde mahkemede aklanır fakat mahkeme çıkışında ölen çingene kadının babası Billy’nin yüzüne dokunur ve “İncel” diye fısıldar.

Billy bu olaya önce anlam veremez ama gün geçtikçe yavaş yavaş kilo vermeye başlar ve daha sonra kilo vermesi önlemeyecek bir şekilde hızlanır. Billy yaşadığı bu şeyin korkunç bir lanet olduğunu fark eder ve şimdi ya bu laneti kabullenip ölecektir ya da çingeneyi bulup onu laneti bozması için ikna edecektir.

Bu kitabı benim için ilginç kılan ilk şey Stephen King’in bu kitabı “Richard Bachman” ismiyle yazmış olmasıydı. Yaptığım araştırma sonucu bu kitabın yazıldığı dönemde editörler bir yılda birden fazla kitabın yayımlanmasının iyi olmadığını düşünüyorlarmış. Stephen King’de kendi adına zarar vermek istemediğinden böyle bir yol izlemiş. Bu isimle yazmış olduğu başka kitapları da bulunuyor.

Kitap konusu bakımından çok ilgi çekiciydi ve özellikle ilk 200 sayfası benim için çok heyecanlı ilerledi. Karakterler hikayeye çok uygun şekilde kurgulanmıştı. Kilo kaybının ve ölüm korkusunun yaşattığı psikolojik sıkıntılar çok güzel bir şekilde işlenmişti.

Aslında okurken kitapla ilgili büyük umutlarım vardı fakat kitabın sonu beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Billy’nin çingeneyi arama süreci ile yavaşlayan hikaye sonlara doğru çok sıkıcı bir hal aldı. Kötü bir kitap olduğunu söyleyemem fakat diğer Stephen King kitaplarına göre zayıf olduğunu düşünüyorum.

Bu sebepten de kitaba beş üzerinden üç yıldız veriyorum.

Reklamlar

Falcı – Stephen King’ için 4 yanıt

  1. Konu gerçekten güzel, elbette Amerikalı düşünme biçimi ve insanların – ör. Çingenelere – tepkileri güzel yansıtılmış. King kitapları okuduğumda kendimi, bu kitapların ana fikirleri, Türk toplumu karakterleri ile yeniden yazılsaydı kesin çok eğlenceli olurdu diye düşünürken buluyorum. Boş bir zamanımda kafa dağıtmak için Sis öyküsü ile bu fikrimi gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s