Bir İdam Mahkumunun Son Günü – Victor Hugo

Bir idam cezası mahkumunun, giyotin ile idam edilmesine 5 hafta kaldığını öğrendiği tarihten itibaren düşüncelerini ve yaşadıklarını anlatan bir kitap “Bir İdam Mahkumunun Son Günü”. Hugo’nun idam cezasına karşı olan duruşunu gösterdiği protesto niteliğinde bir söylev.

Kitapta idam cezasına çarptırılmış bir mahkumun yaşadığı trajik duygu karmaşası ile birlikte idamı sevinçle karşılayan halkın zalimliği üzerinde de durulmuş. Bir festival kutlarcasına idam izlemeye gelen halk ağır bir dille eleştirilmiş. Hugo’nun kamu vicdanını etkilemeyi hedeflediği bu kitabı mutlaka okumanız gerektiğini düşünüyorum.

Günümüzde bazı ülkelerde hala uygulanmakta olan idam cezasının insani boyutlarını sorgulamak adına gerçekten önemli bir eser. Hugo’nun henüz 26 yaşındayken yazmış olduğu bu eserinde Greve Meydanı’nda görmüş olduğu bir idamdan etkilendiği ifade edilmiş.

“Darağacının devrimlerin yok edemediği tek anıt olduğunu söylemiştik.Gerçekten de toplumu budamak, dallarını koparıp, kellesini uçurmak için gelen devrimlerin insan kanına doyduklarına nadir rastlanır, ölüm cezası ellerinden kolayca bırakmadıkları bir cezadır.”

Benim okuduğum kitap Can Yayınları’na ait. İçerisinde çevirmen Erhan Büyükakıncı’nın yazmış olduğu çok güzel bir önsöz vardı. Hugo’nun kitabı yazma amacını daha iyi anlamak adına bu önsözü okumanızı tavsiye ederim.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü – Victor Hugo

Benim için kitap 5 üzerinde 5 yıldızı hak ediyor.

Foto: thefamouspeople.com
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s