Hayatın Anlamı Nedir?

“Hakiki ve ciddi bir tek felsefi sorun vardır: İntihar. Hayatın yaşamaya değer olup olmadığını yargılamak, bu felsefenin temel sorusunu oluşturur.” -Albert Camus, Fransız filozof, Egzistansiyalist

Felsefenin en temel sorusunun “Hayatın anlamı nedir?” olduğunu varsayarsak, bu soruyu cevaplamaya “Hayatımız gerçekten yaşanmaya değer mi?” sorusunun yanıtını arayarak başlamamız gerekiyor. Albert Camus’nun bu ünlü aforizması ile kastettiği şey de işte tam olarak bu. Tüm canlı varlıklar içerisinde düşünüp taşınıp harekete geçerek kendi hayatına son verebilen tek canlı insandır. Hayatına son verebilme kabiliyeti olduğuna göre de insan aslında hayatın yaşanmaya değer olup olmadığı hakkında bir seçim yapabilme özgürlüğüne sahiptir.

Albert Camus’nun fikirleri üzerine daha fazla ilerlemeden genel olarak Egzistansiyalizm yani Varoluşçuluk hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Varoluşçuluk bireyi merkeze koyan ve insana tüm evrenin küçük bir parçası rolünü veren diğer tüm akımların karşıtı bir felsefedir. Hatta bazı varoluşçular bireyin hayatın anlamını kendisinin seçebileceğine inanırlar.

Hayatın anlamı aradığımız bir şey değil, onu kendimiz yaratırız diye düşünenlerden Camus. “Yabancı” adlı eserini okuduysanız Meursault isimli karakterin yaşamının son anına kadar büyük bir boşvermişlik ile yaşadığını, fakat buna rağmen idam cezasına çarptırıldığında ölmeyi hiç istemediğini ve hayattaki tüm umursamazlığına rağmen ölümü istemeyişini fark etmişsinizdir. ( Yabancı – Albert Camus )Sanırım bu da Camus’nun hayatın yaşanmaya değer olup olmadığı ile ilgili görüşünü açıklıyor.

Hayatın ne olursa olsun yaşanmaya değer olduğuna karar verdikten sonra asıl soru olan hayatın anlamını seçmek kalıyor geriye. Bu da tabiki yeni sorular doğuruyor. İnsan bir şeyleri gerçekten özgürce seçebilir mi?

“Özgür seçimle ilgili ilk hareketim, özgür seçime inanmak olmalı.” – William James, Amerikalı filozof, Pragmatist

Yetiştirilme tarzımız, sosyal çevremiz, hayat tecrübelerimiz yaşamımızın her döneminde seçimlerimizi etkiliyor. Irkımızı, ülkemizi, kural olarak dış görüntümüzü, ailemizi seçme şansımız yok. Fakat sırf bu yüzden özgür bir seçime sahip olmadığımızı söylemek ne kadar adil? Ya da şöyle söyleyeyim, tüm bu seçemediklerimiz aslında ne kadar önemli?

İnsanın nereden gelirse gelsin ve ne yaşarsa yaşasın kim olacağını ve nasıl yaşayacağını seçme hakkı var. Siz hiç herhangi bir suç işleyip, “evet böyle oldu kötü bir yetiştirilme tarzıyla büyüdüm yapacak bir şey yok” diyen birini gördünüz mü? Ya da biri böyle dese bile bu sizin için kabul edilebilir bir savunma mı? Eğer kim olduğumuz, nasıl bir hayat süreceğimizle ilgili en önemli soruların cevapları için seçim hakkımız varsa pekala hayatımızın anlamını da seçebiliriz. Belki yine bir şeylerin etkileriyle aldığımız bir karar olur fakat bu bir seçim olduğu gerçeğini değiştirir mi?

 

Hayatın Anlamı Nedir?’ için 3 yanıt

  1. Hiç bir insan tümü ile kendi değildir. Toplama insanlarız. Gördüklerimiz, duyduklarımız, okuyup, öğrendiklerimiz ile alt benliğimizi birleştirip kendimize bir karakter yaratıyoruz. Yarattığımız karaktere bir anlam yükleme arayışına gerek yok. Çünkü biz başından beri seçimlerimizi yaparak bu olduğumuz hale dönüştük. Saf ve net olarak bakınca hayatının anlamını seçebilecek tek varlık olarakta geriye sadece hiç bir rol modeli ve çevresi, kültürü, sosyal yaşamı yani hiç bir şeyi olmayan ilk insan kalıyor.
    Bence seçim yapmamak hayatımıza katabileceğimiz en büyük anlam ve seçim yapmamayı seçmekte bir seçim. Bu bir paradoks bu yazı bir harika ama kendi içinde tezler üretmeye mahkum. Tıpkı her yazı gibi.
    Düşünce yapınız çok hoş ve ilgi çekici ama sonsuz sorular yaratan bir yazı yazmak, sonsuz cevapları doğurur. Ve hayat anlamını seçemeyeceğimiz kadar kısa 🙂

    Liked by 2 people

  2. Hayatın anlamı anlamsızlığında saklı değil mi? Hepimiz ölümü bekleyen canlılarız ve zamana karşı yarışıyoruz. Filmin sonu hep aynı fakat farklı anlamlar çıkarmaya çalışıyoruz. Bazen düşünüyorum da.. Neyse yazılarınızı gerçekten çok beğeniyorum, emeğinize sağlık. 😉

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s