“16Personalities” Kişilik Testi

Küçüklüğümden beri bir kitap yazma sevdasıyla sürekli yeni bir hikayeyi yazmaya başlar sonra da onu çok eksik görüp yazmayı bırakırım. Bu sefer işin teknikleri konusunda sıkı bir araştırma yaparken buldum kendimi. İşte bu arayışım esnasında da iyi bir ana karakteri nasıl oluşturabilirim diye kara kara düşünürken bu site ile karşılaştım. Sizi bilmem ama ben şu kişilik testlerini hep sevmişimdir. İnternette sürüsüyle bulabileceğiniz bu testler çoğu zaman gerçeklikten uzak bir eğlence niteliğinde sonuçlar veriyor. Küçükken okul zamanında bize meslek seçimlerimize yardımcı olabilecek ciddi bir kişilik testi yaptığımızı hatırlıyorum. Ben hayalperest ve pek de sosyal olmaktan hoşlanmayan bir çocuk olarak testte çıkan sonuçları hiç ciddiye almamıştım. Benimle hukukmuş, politikaymış ne ilgisi var, ben o bölümleri okuyamam bile demiştim içimden. Beni yakından tanıyıp da bu yazıyı okuyanlarınız varsa burada bir şaşkınlık kaplamıştır yüzlerinizi. Çünkü ben bugün bir hukuk mezunuyum, her ne kadar okurken çok şikayet etmiş olsam da bugün aslında benim gibi kitapların arasında kaybolmayı seven biri için doğru mesleği seçmiş olduğuma inanıyorum.

Testler bize “ne?” sorusunun cevabını veriyor fakat “neden?” kısmını pek açıklamıyor. İşte şimdi size önereceğim bu test karakteriniz hakkında yaptığı detaylı açıklamalar ve önerilerle size iki soruyu da cevaplar nitelikte bir sonuç veriyor. “16Personalities” uzun araştırmalar sonucu insan karakterlerini belli gruplara ayırmış ve tüm bu gruplara mensup kişiler üzerinden detaylı çalışmalar yaparak bizlere bizi anlatan bir test yapmayı başarmış. Sonuçları okurken şaşırdığım ve yok artık dediğim pek çok yer oldu. Bazen bu testi yapan kişi beni tanıyor mu yahu diye hissedip hafiften tırsabileceğiniz yerler olacak.

Test sonuçları karakteriniz hakkında genel bilgiler, meslek seçimleriniz, ilişkileriniz, ebevenylik, romantik ilişkiler, güçlü ve zayıf yönleriniz gibi çeşitli kategorilerde bilgi veriyor. Ücretsiz olarak yapabildiğiniz bu test size zaten sayfalarca bilgi veriyor ama yine de daha da detaylı bilgi isterseniz sonuçlarınızı verdikten sonra size E-book olarak karakter tipiniz hakkında daha fazlasını öğrenebileceğiniz bir kitap önerisinde bulunuyor.

Benim sonucum Mimar INTJ- A çıktı. Mimar gibi isimler sizi yanıltmasın. Neye göre verildiklerini bilmiyorum ama Mimar olmalısınız demek değil. Merak edenler için testin linkini buraya bırakacağım.

16Personalities Kişilik Testi

Testi yapacak olanlara tek tavsiyem sorulara olmak istediğiniz kişi olarak değil de cevap sizi memnun etmiyor olsa da gerçekten olduğunuz kişi gibi yanıt vermeye çalışın. İşte o zaman sonuçların ne kadar tutarlı olduklarını fark edeceksiniz.

Peki sizin kişilik tipiniz hangisi?

“16Personalities” Kişilik Testi’ için 4 yanıt

 1. Bu test benim en gerçekçi bulduğum test olmuştu, bir INFP olarak 🙂 Eşimin ise tam benim tersim, ESTJ çıkması komik oldu ama. Böyle karakterler üzerinden giderek öykü yazmak eğlenceli olabilir, denemeli.

  Liked by 1 kişi

 2. Bu benim bir dönem üzerinde çalıştığım maddi destek bulamayınca ve türkiyede bu tarz sitelerin talep görmediği gerekçesiyle vazgeçtiğim bir şeydi.
  Bu şekilde bilimsel verilere dayalı kişilik testleri %90 gerçeklikle artık yapılabiliyor.
  Ben bu testte kendimi de tanıdığım gibi
  KİŞİLİK TİPİNİZ:
  “KAMPANYACI”
  (ENFP-A) Çıktım :))

  %82 dışa dönüğüm,
  %70 sezgilerimle hareket ediyorum,
  %50 araştırmacı,
  %50 temkinli,
  %50 mantıklıyım :))

  türkçeye çevirip böyle bir siteyi kim tasarlamışsa ellerinden öpmek lazım ben bu bilgileri kimseye bedava vermezdim bir kampanyacı olarak çünkü bu bilgileri almak için bir klinikte en az 75 tl muayene bedeli ödüyorsunuz :))

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s