Yemin – Friedrich Dürrenmatt 

Bir cinayet romanı yazarı katıldığı bir konferansta eski bir emniyet çalışanı olan Dr. H ile karşılaşır. Yolda arabayla giderken benzin istasyonunun önünden geçerler ve burada Matthäi adında eski bir polisin kendi kendine “gelecek, bekliyorum” diye söylenip durduğunu görürler. Bunun üzerine Dr. H yazara bu zavallı adamın hikayesini anlatmaya başlar.


Matthäi görev yerinin değişmesini bekleyen zeki ve başarılı bir polistir. Bir gün içerisinde yurtdışına gidecek ve artık orada çalışmaya devam edecektir. Tam bu esnada öldürülen küçük bir kızın haberi gelir. Bunun çocuklara cinsel istismarda bulunup onları öldüren bir seri katilin işi olduğu anlaşılır ve Matthäi kurbanın annesine bu katili bulacağına dair yemin eder. Bunun için işini kaybeder ve tüm hayatını o katili bulmaya adar.

Kitapla ilgili düşüncelerime gelirsek, kitap tam anlamıyla bir dedektif romanıydı. Tüm kitap boyunca Matthäi’nin katili bulmak için yaptıklarını ve hiç vazgeçmeden mücadele edişini okuyacaksınız. Aslında kitap içerisinde okuyucuya verilmiş bazı güzel mesajlar var. İnsanları dinlemeden yargılamamak ve bu tür yargıların başka insanlara verebileceği zararları gösteren bir bölüm vardı mesela. Aynı zamanda Matthäi karakteri verdiği yemini tutmak için neredeyse tüm hayatını adayarak ve başladığı işi ne olursa olsun bitirmeye çalışarak aslında okuyucuya güzel mesajlar veriyordu. Aynı zamanda da tabi bazen birtakım işlerin bırakılması gerektiği ve eğer başarmak için devam edersen bunun senin hayatına, akıl sağlığına mal olabileceğini de gösteriyordu.

Hikaye biraz yavaş ilerledi. Her ne kadar çocuk istismarı gibi bir konu üzerinden anlatılmış olsa da genç yaştaki kişilerinden okuyabileceği şekilde yazılmıştı. Hatta çocuklar ve gençler için çok daha iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum yetişkinlere göre. Benim okurken sıkıldığım anlar oldu fakat 10-17 yaş arası çocuk ve gençler için bir sürü eğitici mesajlar gizlenmişti hikayenin içerisine. Yine katilin çocuklara arkadaş gibi yaklaşıp onları çikolata vererek kandırıyor olması, bu yaşlardaki çocuklar için yabancılardan gelebilecek tehlikeler konusunda eğiticiydi.

Ben kitaba üç yıldız vermekle birlikte, daha genç yaştaki arkadaşlarımız ve kardeşlerimizin kitabı daha severek okuyabileceklerine inandığımı belirterek bitiyorum. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s