Halloween – Cadılar Bayramı

Yarın 31 Ekim yani Cadılar Bayramı… Dünyanın pek çok yerinde özellikle çocukların korkunç kostümler giyip, komşularından şeker toplamaya gittikleri bu günün kökeni aslında çok daha farklı bir inanışa dayanıyor. Cadılar Bayramı olarak bilinen bu gün  Pagan inanışında “Samhain” adında kadim bir Kelt festivalidir. Bu inanışa göre Samhain aslında bir şeytandır. 31 Ekim tarihinde ölüler alemi ile canlılar arasındaki perde kalkar ve bu gece Samhain’in gecesidir. Bu inanışa sahip kişiler 29-30 ve 31 Ekim tarihlerinde üç ayrı kurban verilerek Samhain’in uyandırılabileceğine inanırmış ve 31 Ekim gecesi Samhain yeryüzüne çıkar, buradaki ölüleri diriltir ve kıyamet başlarmış.

Şu an Cadılar Bayramı’nda kullanılan her şey aslında antik çağdaki ritüelin bir parçası. Mesela maskeler Samhain’in insanları fark edememesi için takılırmış. Kapıya bırakılan şekerler ise onun yemesi içinmiş ayrıca bahçelere konulan balkabakları ise Samhain’in müritlerinin kendilerini belli etmek için yaptıkları bir ritüelmiş. Böylece Samhain kendi müritlerini tanıyabilir ve onların evlerine zarar vermezmiş. Söylentilere göre Samhain yüzyıllar önce cehenneme gönderilmiş fakat ritüeller yine de devam etmiş.

Tüm bunları okuduğumda aklıma gelen ilk şey bunun güzel bir korku filmi ya da kitabı olabilecek bir hikaye olduğuydu. Aynı zamanda Supernatural izleyenler bu hikayenin bir kısmını ve Samhain ismini tanır gibi olmuştur. Orada da bu efsaneden esinlenilmiş bir bölüm vardı.

Bir korku sever olarak bana Cadılar Bayramı’nı sevdiren tek şey o gün etrafta korku temalı çok fazla şeyin olması. Hatta ben de Cadılar Bayramı’ndan esinlenerek yarın tam da bu gün için harika olan bir kitabı okumaya başlayacağım. Siz Cadılar Bayramı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 Resim Kaynak: http://www.ancient-origins.net
Reklamlar

Halloween – Cadılar Bayramı” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s