Kujo – Stephen King

Saint Bernard cinsinde iri ve sevimli bir köpek olan Kujo çocukları çok sevmektedir. Joe Camber, eşi Charity ve 10 yaşındaki oğulları Brett ile birlikte yaşayan Kujo bir gün bir tavşanı kovalarken bir yarasa tarafından ısırılır. Aşıları eksik olan Kujo, yaşadığı bu talihsiz olayın üzerine her gün değişmeye başlar fakat bu değişimler ailesi tarafından fark edilmez ya da umursanmaz. Daha sonra bu değişimlerin sebebinin “kuduz” olduğu ortaya çıkar ama iş işten geçmiştir ve Kujo’ya yaklaşan herkesi kanlı bir son beklemektedir.

Stephen King sevenlerdenseniz onun kitaplarında doğaüstü ögelere sıklıkla yer verdiğini bilirsiniz. Bu kitabın, onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği hikayede doğaüstü hiçbir özelliğin bulunmayışıydı. Bu gerçekten de kuduz olan bir köpeğin saldığı dehşetin hikayesiydi. Fakat bu kitabın korku seviyesini benim için yükselten bir etken oldu çünkü kitapta okuyacağınız her şey birçok talihsizliğin bir araya gelmesiyle normal bir kişinin başına gelebilecek olaylardı.

Hikayede bazı kısımlar Kujo’nun kendi bakış açısıyla anlatılmıştı ki, bu da benim çok sevdiğim unsurlardan bir tanesiydi. Köpekleri çok seven biri olarak, kuduz yüzünden bir canavara dönüşmüş bu zavallı köpek için de üzülmekten alamadım kendimi.

Kitabın asıl heyecanlı kısmı bir anne ve çocuğunun çalışmayan bir arabanın içerisinde dışarıdaki kuduz Kujo yüzünden mahsur kalmış olduğu zamanlardı. Kitabın sonuna kadar acaba kurtulabilecekler mi diye düşünmekten kendimi alamadım. Olumsuz eleştirilerim de tam burada başlıyor. Kitap benim okuduğum versiyonuyla 420 sayfaydı ve bence hikaye biraz fazla uzatılmıştı. Bu hikaye 300 sayfada anlatılsaydı bence çok daha yerinde olurdu. Bazen hikayenin içerisinde kendimi sıkılırken buldum ve sonlara doğru eklenen yeni karakterler pek bilgi verilmeden geçilse de olurdu.

Kujo, Stephen King’in en sevdiğim kitaplarından biri diyemem fakat bence yine de iyi kitaplarından bir tanesi. Normalde sokakta havlayan bir köpeğe dönüp bakmazken Kujo’yu okurken kendimi köpek sesi duyunca hafiften korkar bir halde buldum. Eğer gerilim seviyesi yüksek fakat doğaüstü unsurlar barındırmayan bir kitap arıyorsanız Kujo’yu okumanızı tavsiye ederim. Instagram’da paylaşırken kitaplara hep yıldız veririm. Bu sefer yazımda da yıldız vermek istedim. Kujo kitabı benden 5 üzerinden 4 yıldız aldı.

Diğer Stephen King kitapları ile ilgili yorumlarım:

Hayvan Mezarlığı – Stephen King

Medyum – Stephen King

Reklamlar

Kujo – Stephen King” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s