Viyana’da Almanca Kursu

Almanca üzerine yazdığım yazılara olan ilginizi fark ederek bu konu hakkında cevabı en çok merak edilenlerden biri olan “peki ama hangi kurs?” sorusuna naçizane tavsiyeler vermek istedim. Bu yazımda size okuldan, üniversiteden, işten vakit bulduğunuzda Almanca konuşulan bir ülkede kursa gitmek istiyorsanız, Viyana’da ziyaret edebileceğiniz kurslar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bu yazımda size bahsedeceğim her kursa bizzat katılmış biri olarak size ilk ağızdan bilgiler vermeyi umuyorum. Katıldığım kursları oralarda yapmış olduğum dil seviyelerini de belirterek paylaşacağım.

1- DeutschAkademie Wien

Viyana’da bir kurs araştırmasına başladığınızda karşınıza çıkacak ilk kurslardan biridir. “Intensiv” dediğimiz yoğunlaştırılmış kurslar şeklinde çalışır. Nedir peki yoğunlaştırılmış kurs? Tek bir kurun bir ay sürdüğü, haftada 4 gün üçer saatten (12 saat) ders gördüğünüz kurs şeklindedir. Fiyat olarak 1 aylık kurs ücreti 270 Euro şeklindedir. Viyana için çok cüzzi bir fiyat olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Türkiye’den geleceğiniz için konaklamaya da ihtiyaç duyacağınızı varsayarak konaklama dahil olan fiyatlara bakmanızı öneririm. Zaten kursun Türkçe dilinde de erişebileceğiniz çok güzel bir websitesi var. İlgilenenler için linkini buraya bırakıyorum.

DeutschAkademie Almanca Kursu Ücretler

Ben burada A2/1 ve A2/2 seviyelerinde iki kurs yapmıştım. Her ikisinden de çok memnun kaldım. Sınıftaki öğrenci sayısı iki seferde de azdı ve öğretmen herkesle tek tek ilgileniyordu. Sınıftaki ortam gereği Almanca (özellikle konuşma) pratiklerini sıklıkla yapıyorsunuz. Ücret ve kalite bakımından gerçekten önerebileceğim bir kurs. Tek problemi, eğer bir Avusturya Üniversitesi için Almanca yeterlilik belgesine ihtiyaç duyuyorsanız bu kurstan alacağınız sertifikalar kabul edilmiyor. Aynı şey oturma izinleri için ihtiyacınız olan sertifikalar için de geçerli. Bu tarz bir durumunuz yoksa size bu kursu kesinlikle tavsiye ederim.

2- Sprachenzentrum Universität Wien

Viyana Üniversite’sinin dil merkezi olan bu yerde alabileceğiniz çeşitli kurs türleri var. Bir dönem süren kurslar, birkaç ay süren kurslar ve yukarıda bahsetmiş olduğum gibi bir ay süren yoğunlaştırılmış kurslar. Ben hem dönemlik hem de bir ay süren yoğunlaştırılmış kurslara katıldım. Fakat bu yazımda size sadece yoğunlaştırılmış kurslardan bahsedeceğim. Diğer uzun süreli kurslar ilginizi çekiyorsa yorum olarak bırakırsanız onlar için ayrıca bir yazı yazabilirim.

Bu kurs yalnızca kurs ücreti ödeyecekseniz 470 Euro gibi bir fiyatla DeutschAkademie’ye oranla çok daha pahalı. Fakat yine konaklamalı bir kursa ihtiyacınız varsa fiyat farkı yok gibi bir şey. Türkçe dilinde maalesef bilgi bulunmuyor fakat İngilizce dilinde websitelerinden her şeyi öğrenebilirsiniz. Linki ilgilenenler için bırakmakla beraber konaklamalı kalmak isteyen kişiler için kısa bir bilgi vereceğim.

Kurs + tek kişilik oda = 1015 Euro

Kurs + çift kişilik oda = 945 Euro

Fakat bu bilgiler 2017 yılında geçerli olduğu için her halükarda kontrol etmenizi öneririm. Zaten yapılan değişikler linkini verdiğim sayfada gözükecektir.

Sprachenzentrum Ücretler İngilizce

Açıkçası ben A2 seviyesinden C2 seviyesinin sonuna kadar bu kurs ile geldim. Kurstan gerçekten çok memnun kaldım. Özellikle de benim gibi geçerli bir sertifikaya ihtiyacınız varsa bu kurs çok işinize yaracaktır. Çünkü buradan edindiğiniz sertifikalar ile Üniversite’ye Almanca yeterliliğinizi ispat edebilirsiniz. Ayrıca bitirdiğiniz her kurs için okuyacağınız bölüme bağlı olmakla birlikte ECTS (kredi) toplayabilirsiniz. DeutschAkademie de olduğu gibi az kişilik gruplarla interaktif bir şekilde işleniyor dersler. Size her kursta hocanızın vereceği bir konuda bir kez sunum yaptırılıyor ve kursun sonunda bir bitirme sınavına tabi tutuluyorsunuz. Bu sınavdan alacağınız geçer not ve hocanızın kanaati ile kurs bitirme sertifikasına sahip olabiliyorsunuz.

Photo by Jacek Dylag on Unsplash

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s