Sana Gül Bahçesi Vadetmedim – Joanne Greenberg

Geçmek bilmeyen hastalığım sebebiyle okuma düzenimi aksatmamla başlayan yeni yazı yazamama durumu, okumaya Stephen King ile devam etmemle birlikte upuzun bir hal aldı. Stephen King sevenler bilir, sayfası bol kitaplar yazmayı seven bir yazar olduğundan sizi haftalarca kilitliyor.

O yüzden bu yazımın konusu yıllar önce okumuş olduğum ve beni derinden etkilemiş bir kitap olan Joanne Greenberg’e ait “Sana Gül Bahçesi Vadetmedim” olacak.

Bir gün hayatınızdaki varlığını sorgulamaya ihtiyaç bile duymayacak kadar emin olduğunuz şeylerin aslında gerçek olmadığını öğrendiğinizi hayal edin. Şizofreni hastalığını öğrendiğim ilk günden beri onun geçtiği her kitap, her film ilgimi çekmeye başlamıştı. Fakat bu kitap okuduğum ve izlediğim her şey arasında en içten ve samimi olanı.

Bir kadının genç yaşlarından itibaren mücadele ettiği bu hastalık sebebiyle verdiği yaşam mücadelesi ve en sonunda bir şekilde onunla yaşamayı öğrenmesi çok gerçekçi bir şekilde anlatılmış. Yazarın kendisinin bu hastalıktan muzdarip olduğunu öğrenince benim için taşlar yerine oturmuştu. Kitabı kendi hayatından esintiler taşıdığı için çocuklarının bu durumdan haberdar olmamasını isteyen yazar kitabında “Hannah Green” adını kullanmış.

Akıl hastalığına sahip bir insanın hayatını ve dünyaya bakışını en iyi şekilde anlatan bu kitap aynı zamanda başlıkta kullanılan cümle ile de bir nevi bu hayatı özetliyor.

“Sana hiç bir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. Hiçbir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim. Ve hiçbir zaman huzur ya da mutluluk vadetmedim. Sana ancak bunlarla savaşma özgürlüğüne kavuşmana yardımcı olabilirim. Sana sunduğum tek gerçeklik savaşım. Ve sağlıklı olmak, gücünün yettiği kadarıyla, bu savaşımı kabul edip etmemekte özgür olmak demektir. Ben yalan şeyler vadetmem hiç. Kusursuz, güllük gülistanlık bir bir dünya masalı koca bir yalandır. Üstelik böyle bir dünya çok can sıkıcı bir yer olur. “

Eğer insan psikolojisine ve akıl hastalıkları gibi konulara ilgiliniz varsa mutlaka okumanız gereken bir kitap. Bu rahatsızlıkları yaşayan insanlarla empati kurmanızı sağlayarak, onlara olan bakış açınızı değiştireceğine inanıyorum.

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim – Joanne Greenberg” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s