Kara Sevdam Ak Özlemim – Mehmet Bozkurt Esenyel 

Sıradan bir pazar günü evde oturmuş kahvemi içiyordum. Penceremden dışarıdaki yağmurlu havayı izlerken, kitaplardan okumaya filmlerden izlemeye alışkın olduğumuz içimizi kaplayan o tatlı huzur yerine bir karamsarlık ele geçirdi zihnimi. Bana geri dönmeyecek yerlere yapmam gereken iş başvurularını hazırlamaya mı başlayayım yoksa hazır eve tıkılıp kalmışken biraz temizlik mi yapayım diye düşünürken ansızın aklıma çocukluğumdan beri ezbere bildiğim çok kısa bir şiir geldi.

“Nereden bileceksiniz beni?

Basılmadı şiirlerim dergilerde. 

Çıkmadı resmim gazetelerde.

Benim ismim yazılı bilir misiniz nerede? 

Bakkalın, fırıncının veresiye defterinde.”

Mehmet Bozkurt Esenyel’e ait “Kimliğim” isimli bir şiir bu.

Ben çocukken, eskiden Yalvaç Ural’a ait olan bir eve taşınmıştık. Eğer en az benim yaşlarımdaysanız “Miço” dergisini hatırlarsınız. “Miço” dergisinin ve Yalvaç Abi’nin büyük bir hayranı olarak, evde geriye bazı kitaplar bıraktığını öğrendiğimde çok mutlu olmuştum ve henüz o kitapların ağırlığını kavrayamayacak yaşta olmama rağmen büyük bir sevgiyle saklamıştım onları. İşte Mehmet Bozkurt Esenyel’e ait bu şiirle tanışmam da o kitaplardan biri olan “Kara Sevdam Ak Özlemim” ile oldu.

Daha sonraları şair hakkında internette araştırma yaptım, fakat bazı şiirleri ve bu kitap dışında pek bir şey bulamadım. Kitabının içerisinde beğendiğim bir sürü şiir olmuştu fakat beni en derinden etkileyen “Kimliğim” isimli şiirdi.

Şairin büyük bir bilinirliğe sahip olamadan hayata gözlerini yummuş olması da şiiri başka bir yere taşıdı benim için. Her birimizin yazmaya gönül vermesinin sebeplerinden biri de başkalarının hayatlarına dokunma isteği değil midir? Şairin bu sevdasını ve hayal kırıklıklarını hissettim bu şiirle ve rahatlıkla söyleyebilirim ki şair çocuk halimle bile benim kalbime ve hayatıma dokundu.

Eğer ilginizi çektiyse şairin diğer şiirlerine internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz ve bahsettiğim kitaba da Nadir Kitap aracılığıyla sahip olabilirsiniz . İlgilenenler için linki ekleyeceğim. Hepinize şiirli günler dilerim.

Kara Sevdam Ak Özlemim – Mehmet Bozkurt Esenyel 

Kara Sevdam Ak Özlemim – Mehmet Bozkurt Esenyel ” için bir yanıt

 1. İşte tam bir kitap kurdunun yazacağı cinsten bir makale bu !

  Mehmet Bozkurt Esenyel’i daha önce hiç duymamıştım fakat yeni kitaplar ve şiirler okuma konusunda ben de senin gibiyim, bir kitabı okumak için ille de best seller olması ya da tanınmış olması şart değil, öyle yazarlar ve şairler var ki bir yazısıyla, bir şiiriyle bizi alıp çoook uzaklara götürüveriyor.

  Benim şahsen kitap okumaktaki gayem bu , beni yolculuğa çıkarması, beni bana sorgulatması, düşündürmesi, duygulandırması..

  Bu yüzden bu şairin şiirlerini de önümüzdeki hafta mutlaka okuyacağım.

  Çok teşekkürler değerli paylaşımın için..

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s