Tanrısız Gençlik – Ödön von Horvath 

Edebiyat yolculuğumuza Ödön von Horvath’ın “Tanrısız Gençlik” isimli kitabı ile devam ediyoruz. Almanca dilinde büyük bir tanınırlığa sahip olduğu halde, Türkçe’de pek tanınmayan bir yazar olduğunu düşünüyorum Horvath’ın. Stefan Zweig, onun için “neslinin en yetenekli yazarı” demiş. Bunun ne kadar yerinde bir tespit olduğunu anlamanız için Horvath’tan tek bir eser okumanız yeterli olacaktır.

“Şimdi orada, karşımda oturuyorlar. Benden nefret ediyorlar. Beni, varlığımı ve her şeyi mahvetmek istiyorlar, sırf bir zencinin de insan olduğu gerçeğine katlanamadıkları için. Siz insan değilsiniz, hayır!”

Yazar bizi bu kitabında çocukların bile masumiyetlerini kaybettikleri bir çağa götürüyor. Irkçı düşüncelerin insanlara hakim olduğu bir dönemin anlatımı ile başlayan kitap, çocukların bile suç işlediği bir hikayeye dönüşüyor. Kitabın yazıldığı döneme yönelik gizli göndermelerle dolu olduğunu görmek mümkün. Baştan sona kadar sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap olduğunu düşünüyorum.

“Sizin şu hümanist zırvalıklarınızın hangi gizli yollar ve sinsi hilelerle günahsız çocuk ruhlarını zehirlemeye niyetlendiğini inanın çok iyi biliyorum!”

Kitapla ilgili en hoşuma giden şey, verilmek istenen mesajların hikaye içerisine çok doğru bir şekilde yerleştirilmiş olmasıydı. Hikayenin ilerleyen sayfalarında kendinizi bir polisiyenin heyecanına kaptırmış gibi hissederken bir yandan da Horvath’ın bilgece yerleştirdiği toplumsal mesajlarla karşılaşacaksınız. Yazar anlatmak istediklerini haykırma gereği duymamış, adeta fısıldayarak onu herkese ulaştırmanın bir yolunu yaratmış. Bu anlamda gerçekten çok yetenekli bir yazar olduğunu düşünüyorum Horvath’ın. Hepinize bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Tanrısız Gençlik – Ödön von Horvath ” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s