Karanlıktan Sonra – Haruki Murakami

“Gece yarısından sonra zamanın kendine özgü bir akışı vardır. Ona karşı koyamazsın…”

“Karanlıktan Sonra” Haruki Murakami’ye ait okuduğum ilk kitaptı. Hikaye kendi içinde üç ana bölüme ayrılıyor. Geceyi dışarda geçirmek zorunda olan bir kız ve onun iki aydır uyanmayan kız kardeşi, aşk otellerinden bir tanesinde dövülen bir eskort kadın ve karanlık sırlarını barındıran ikinci hayatını ustaca gizleyen bir adam.

Hikaye yalnızca tek gecelik bir zaman dilimini kapsıyor. Şahsen hikayeyi çok başarılı bulmadım, çok heyecanlı bir şekilde başlamasına rağmen beni hayal kırıklığına uğratan bir finali vardı. Fakat bu kitap Haruki Murakami’nin adının bu kadar söz edilmesine neden olan şeyi görmeme yetti. Onun hikayeyi anlatış tarzı gerçekten de başka yazarlarda sık rastlayamayacağınız özel bir tada sahip. Yazar, olayları dışardan izleyen bir kamera edasıyla anlatmış tüm hikayeyi. Bu kitabı sırf Haruki Murakami için bile okuyabilirsiniz.

Yazarın dili gerçekten çok sürükleyici ve kitap baştan sona anlamadığınız bir şekilde ürpertiyor sizi fakat sona geldiğinizde “ee, yani ne oldu şimdi?” demekten kendinizi alamıyorsunuz. Kitabın en büyük sorunu kanımca buydu.

Yine de yazarı farklı ve başarılı bulduğumdan başka kitaplarına şans vermeyi düşünüyorum. Eğer siz başka kitaplarını okuduysanız, önerebilecekleriniz var mı? Ayrıca “Karanlıktan Sonra” kitabını okuyanlarınız varsa, kitap size ne düşündürdü?

Reklamlar

Karanlıktan Sonra – Haruki Murakami’ için 5 yanıt

  1. “Aslında o müdahale edemediğimiz bizim bilinçaltımızdır. Gece olunca herkes bilinçaltındaki “ben”le başbaşa kalır, kimi onunla sarmaş dolaş yatağa girer, rahatça uyur, kimisinin uykuları kaçar, kendine bir uğraşı bulur..”

    Güzel paylaşımınız için teşekkürler, yazmaya devam edin, sizi okumak keyifli..

    Liked by 3 people

  2. Murakami ile ilk olarak “Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ” adlı kitabı ile tanıştı m. Çok etkilendim. Tam da sizin bahsettiğiniz gibi anlatımı beni sardı. Ancak sonu nerdeyse hayal kırıklığı yarattı. Yine de başka kitaplarını satın almaya, okumaya devam ediyorum.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s