Kadının Adı Yok – Duygu Asena 

Bu insanlar böyle, hem yaşayamazlar hem yaşatmazlar.”

Bu yazımda size feminist bir yazar olan Duygu Asena’nın çok ses getirmiş “Kadının Adı Yok” isimli kitabından bahsetmek istiyorum. Aslında bu kitabı okuyalı uzun zaman oldu fakat Virginia Woolf’tan bahsederken kendi ülkemizi ve buradaki kadınların neler yaşadıklarını düşünmekten kendimi alamadım ve aklıma Duygu Asena geldi.

Bir kadının çocukluktan yetişkinlik dönemine kadar yaşadığı ve şahit olduğu her şeyi tüm çıplaklığıyla anlattığı bir hikaye bu. Yayımının ardından 30 yıl geçmiş olan bu kitapta yazılanlar maalesef bugün hala ülkemizde yaşanıyor. Bu yüzden de kitapta okuyacağınız her şeyin sizi derinden etkileyeceğini düşünüyorum.

“Anlamıyor musunuz siz, kendim olmak istiyorum, kendi adımla anılmak istiyorum ve erkeklerden, evlilikten yalnızca dostluk bekliyorum. Dostluk da saygı da eşitlikle olur, anlamıyor musunuz, eşitliğin olmadığı yerde ikisi de yok.” 

Kitapta karşılaşacağınız şeyler toplumumuzda yaşayan çoğu kadının her gün yaşadıklarından çok da farklı olmadığı halde 1988 yılında çocuklara zararlı yayın ilan edilerek poşette satılmasına karar verilmiş. Daha sonra kitap yazarın açtığı dava sonucunda aklanmış. Keşke toplum olarak bunları okumanın değil de yaşamanın çocuklara zararlı olduğunu anlayabilsek.

Sadece Türkiye’de değil yurtdışında da çevirileri yapılmış ve satılmış olan “Kadının Adı Yok” kitabını, bizim kültürümüzde yetişen kadınların hayatlarını daha iyi anlayabilmek ve maruz kaldıkları baskıların onlar üzerindeki etkilerini görebilmek adına hepinizin okumasını tavsiye ederim. Umarım bir gün gelecek nesillerimiz bu tür kitapları okuduklarında, görecekleri her şey gerçekten geçmiş olur.

Kadının Adı Yok – Duygu Asena ” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s