Korku – Stefan Zweig 

Bu sefer edebiyat yolculuğumuza yine bir Stefan Zweig kitabı ile devam ediyoruz. Stefan Zweig gerçekten okumaktan çok keyif aldığım bir yazar ve okuduğum her hikayesinde ondan yeni şeyler keşfediyor gibi hissediyorum. Avusturya edebiyatında görmeye alıştığım bir klişe var. Uzun ve güvenli evliliğinden sıkılan kadın heyecan dolu günlerin özlemiyle yanar tutuşur ve kocasını aldatır. Bizim erkeğin kadını aldatması klişemiz Avusturya edebiyatında hep tam tersi olarak işleniyor. Sosyal hayatın edebiyata etkileri…

Stefan Zweig’da “Korku” isimli kitabında işte bu klişeye yer veren bir hikaye anlatmış okuyucuya. Klişe sözcüğü sizi yanıltmasın, bu kadar sık işlenen bir konu, en güzel böyle anlatılabilirdi. Sekiz yıllık evliliğinden ve burjuvazi yaşantısından sıkılan bir kadın bir piyanistle birlikte olmaya başlar. Bir gün gizemli bir kadın tarafından, kocasının bu ilişkiden haberdar edilmesiyle tehdit edilir. İşte kitabı diğerlerinden ayıran yer tam da burada başlıyor. Bu kitap aldatmanın verdiği heyecanı değil, aldatan kişinin yaşadığı kaybetme korkusunu anlatıyor.

“…fırtına veya bunaltıcı sıcak kadar, havanın durgunluğu da insanı rahatsız edebilir, aynı şekilde ılımlı bir mutluluk da talihsizlik kadar kışkırtıcı olabilir.”

Bu kitabı en değerli yapan şeyin Stefan Zweig’ın korku ile ilgili betimlemeleri olduğunu düşünüyorum. Kitabı okurken bir filmi izliyormuşçasına yaşanacak şeyleri heyecanla bekliyorsunuz. Kitap oldukça kısa, zaten Stefan Zweig onu bir “hikaye” olarak tanımlamış, fakat bence çok doğru bir uzunlukta yazılmış. Kitabın hiçbir anında sıkılmıyorsunuz, bir polisiye okurcasına sürüklüyor sizi hikaye.

“Korku cezadan çok daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir.”

Stefan Zweig’ın korkuyu çok iyi tanıdığını ve anlattığını düşünüyorum ve hepinize bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Diğer Stefan Zweig yazılarım:

Prater’de İlkbahar
Satranç 

Reklamlar

Korku – Stefan Zweig ’ için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s