Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf

“Bir kadın eğer kurmaca yazacaksa, parası ve kendine ait bir odası olmalıdır.”

Virginia Woolf’un feminizme dair görüşlerini anlayabilmek adına mutlaka okumanız gereken bir kitap “Kendine Ait Bir Oda”. Feminizmin her dile pelesenk olan terim gibi gerçek anlamından çok uzaklaşmış,  yerli yersiz kullanılmaya başlanılmış bir kelime olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten bu tür kitapları daha iyi anlayabilmek için önce feminizmi anlamak gerekiyor bence.

Yüzyıllar boyunca kadınların, cinsiyetleri dolayısıyla alt sınıf muamelesi gördükleri ve bunun yalnızca toplumsal değil hukuki yaptırımlara da tabi olduğunu hepimiz bir yerlerden duymuşuzdur. Feminizm tam da bu noktada devreye giriyor. Kadınların toplumsal ve hukuki alanda erkeklere eşit haklara sahip olmaları adına başlamış bir hareket.

İşte bu kitapta Virginia Woolf’un gözünden tüm bu toplumsal ve hukuki eşitsizliğin kadına olan etkilerini okuyacaksınız.

“Bütün bu yüzyıllar boyunca kadınlar, erkeği olduğundan iki kat büyük gösteren bir ayna görevi gördüler, büyülü bir aynaydı bu ve müthiş bir yansıtma gücü vardı.” 

Virgina Woolf’a göre yüzyıllar boyunca kadınların alt sınıf insan muamelesi görmesi, erkeklerin kendi özgüvenlerini kazanabilmek için gerekli gördükleri bir olguydu, fakat Virginia Woolf günümüz kadınları için bunun artık geçerli olamayacağını, kadınların eğitim, çalışma özgürlüklükleri olduğu sürece bunu sonuna kadar kullanmaları gerektiğini savunuyor. Aslında kadının yaşadığı tüm problemleri genel olarak iki sebep altında açıklamış. Finansal özgürlüğünün bulunmaması ve toplumun kadına dayattığı kurallar…Kadına kendine ait bir oda ve 500 Pound verin diyerek bu görüşünü kitabın çeşitli yerlerinde çıkarıyor karşımıza.

Maalesef özellikle Türk kültüründe hala kadının kendi ayakları üzerinde durmasının çok da gerekli olmadığı, eşinin eve bakmasının doğru olduğu gibi inanışlar var. Hayat müşterektir, tabi ki eşler birbirlerine destek çıkıp, her durumda gerek maddi gerek manevi birbirlerine destek olmalıdırlar, bunu hiç kimsenin inkar edeceğini sanmıyorum. Fakat bu demek değildir ki kadın kendini eğitmesin, kadın çalışmasın. Ben her insanın finansal özgürlüğünün olması gerektiği inancındayım. İster eşiniz, ister babanız zengin olsun, her birey kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmelidir. Bu konuda öğrenecek çok şeyimiz olduğuna inanıyorum ve herkesin bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum.

Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf’ için 2 yanıt

  1. ”Shakespeare’in kendisi kadar yetenekli kız kardeşi olsaydınız eğer şu an Shakespeare kadar ünlü olur muydunuz?” sorusunu sormama vesile olan, benim için manifesto niteliğinde güzide deneme.

    Liked by 3 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s