Satranç – Stefan Zweig 

Stefan Zweig’ın ilk eserlerinden bir tanesi olan “Prater’de İlkbahar” hikayesi ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bu sefer ise Stefan Zweig’ın son ve en ünlü eseri olan “Satranç” isimli kitaptan bahsetmek istiyorum size.

Kitap ile ilgili düşüncelerime geçmeden önce Stefan Zweig’ın hayatı ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum. Onun hayatını bilmek, kitaplarına ve kalemine olan bakış açınızı kanımca çok etkileyecektir.

Yahudi asıllı bir Avusturyalı olan Stefan Zweig 28 Kasım 1881 yılında Viyana’da doğdu. Hitler öncülüğündeki Nasyonel Sosyalizm döneminde kara listeye alındı ve kitapları Almanya’da yasaklandı ve yakıldı. Daha sonra Avusturya’dan ayrılmak zorunda kaldı ve İngiltere’ye taşındı, burada iken başına gelebilecek en kötü şey geldi ve Avusturya vatandaşlığını kaybedip yasal olarak “vatansız” oldu. Bunun üzerine İngiliz vatandaşlığına geçti. Yaşadığı yerden memnun değildi ve sürekli olarak göç etti, en son New York üzerinden Brezilya’ya gitti ve burada yaşamaya başladı.

1942 yılında yani “Satranç” kitabının yayınlandığı yılda eşi ile birlikte kendilerini öldürdüler. “Satranç” yazarın intiharından önce yazdığı son eseridir. Bu kitabı bu kadar özel kılan şeylerden en önemlisinin de bu bilgide saklı olduğunu düşünüyorum.

Kitabı okuduysanız bu kısa özgeçmişteki bazı bilgiler size tanıdık gelecektir. New York’tan Brezilya’ya bir seyahat, Nazi döneminde sıkıntılar çekmiş bir karakter… Stefan Zweig’ın kendi hayatından izler taşıyan ve çok karamsar bir havanın hakim olduğu bu kitap adeta onun ruh halini anlatır şekilde yazılmış.

Kitaptaki her karakterde ve hikayelerinde Stefan Zweig’ın kendi hayatından kesitler bulmak mümkün. İşte bu yüzden bu kitabın tüm Stefan Zweig kitapları içerisinde ayrı bir yeri olduğunu düşünüyorum. Bu kitap yaşadığı zorluklarla dolu hayatın yazarın ruhunu nasıl etkilediğini anlatan, onun içindeki hüznü adeta haykıran bir kitap.

Kitabın içeriği hakkında bilgi verip heyecanını kaçırmak istemiyorum ve umuyorum ki yazar hakkında edinmiş olduğunuz bu bilgilerle kitap sizin için daha fazla anlam bulacaktır. Gerçekten çok değerli bir yazarın, çok değerli bir eseri… Hepinize bir şans verip okumanızı tavsiye ederim.

Stefan Zweig ile ilgili diğer yazılarım:

Prater’de İlkbahar – Stefan Zweig 

Satranç – Stefan Zweig ’ için 5 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s