Genç Werther’in Acıları – Goethe

Bir kitap düşünün, yayımından kısa bir süre sonra sansasyonlara sebep olmuş, okuyan bir sürü genç, kitabın baş kahramanı Werther gibi giyinmeye başlamış ve yine Werther gibi intihar etmiş.Sizlerle bugün kitap yolculuğumuza Goethe’nin onu en ünlü yapan eserlerinden biri olan “Genç Werther’in Acıları” ile devam edeceğiz.

“Anlaşılmamak bizim gibilerin kaderi olmalı.” – Genç Werther’in Acıları 

Kitap Werther’in hayali arkadaşı Wilhelm tarafından, Werther’in ona göndermiş olduğu mektuplar şeklinde ilerliyor. Yani kitap mektup roman türünde yazılmış. Büyük kentten kaçıp ufak bir kasabaya giden Werther orada doğanın ve huzurun tadını çıkarırken Lotte adındaki bir kadına aşık olur. Aslında Lotte de ona karşı bir şeyler hissetmektedir ama Albert adında iyi bir adamla nişanlıdır ve verilen sözler hislerden daha değerlidir. Werther’in Lotte’ye duyduğu aşk ve yaşadığı ruhsal çöküntüler onu en sonunda intihara sürükler. İçerik hakkında daha detaylı bilgi verip kitabın heyecanını kaçırmak istemiyorum.

“Bak Lotte! Bana ölümün sarhoşluğunu tattıracak o soğuk ve korkunç kadehi elime alıyorum. Onu bana sen uzatıyorsun, ben de alırken hiç duraksamıyorum.” – Genç Werther’in Acıları

Bu kitapla ilgili en ilgi çekici şey hikayenin ve kahramanların Goethe’nin gerçek hayatıyla benzerlikler taşıyor olmasıydı. Goethe’nin Karl Wilhelm Jerusalem adındaki arkadaşı gerçekten de evli bir kadına aşık olmuş ve bu aşk onu intihara sürüklemişti. Bu olayın Goethe’nin kitabına bir esin kaynağı olduğunu anlamak benim için çok enteresandı. Lotte karakteri ise Goethe’nin gerçek hayatta aşık olduğu Charlotte Buff’tan izler taşıyordu. Hatta bu yüzden Goethe ilerleyen yıllarda bu aşkı halka duyurduğu için pişman olup “Genç Werther’in Acıları” kitabından nefret etmeye başlamıştı. Bu kitabı henüz 27 yaşındayken yazmış olmasına rağmen yaşlılığında bile çoğu kişinin ona ait kitaplar arasında yalnızca bunu okumuş olmasına ve Goethe’yi sadece bu kitapla tanıyor olmalarına  öfkeleniyordu.

“Herkesin hayatında Werther’in kendisine özel yazılmış olduğunu düşündüğü bir zaman olmaması kötü olurdu.” -Goethe

Her ne kadar daha sonraları bu kitaba öfke duymuş olsa da, kendi sözleriyle ifade ettiği gibi Goethe aslında her aşk acısı yaşayan gencin Werther’den kendi ile ilgili bir şeyler bulacağına inanıyordu. İşte bu yüzden Alman Edebiyatı’na yön vermiş isimlerden biri olan Goethe’nin bu eserini hepinize tavsiye ederim.

Genç Werther’in Acıları – Goethe’ için 3 yanıt

 1. Bir türlü kısmet olup da bu kitabı okuyamadım,
  Faust ve Goethe der ki, kitaplarının 80li yıllardaki basımları hala kütüphanemde durur,
  Zaman zaman bir gece yarısı 3-5 sayfasını okuyup düşünürüm

  Goethe bence en başta şair ve düşünürdür,
  Bu romanı da kendi hayatında yaşadığı dramdan etkilenerek kaleme almış,
  Yani kimisi kurgu roman sever ya o tarz bir yazar değildir..
  Zaten meşhur kitabı Faust un kahramanı Doktor Faustus da aslında bir hayal ürünü değildir.
  Kayıtlara göre Johann Faustus 1480’li yıllarda Almanya’da Knittlingen’de doğmuştur ve 1540 yılına doğru da Staufen-Brisgau’da ölmüştür.
  Faust’un hikayesi şöyle rivayet edilir: Faust, şeytanla arasında bir anlaşma imzalamıştır. Anlaşmaya göre, Şeytan, Faust’a yaşadığı sürece bilgi, zenginlik, gençlik ve büyü yapma gücü verecektir. Buna karşın, Faust da öldüğü zaman, ruhunu Şeytana teslim edecektir.
  Faust’un Almanya’nın taşrasını dolaşırken yanından ayırmadığı köpeğin de şeytan olduğuna yaygın olarak inanılmaktadır.

  Sevdiğim sözü şudur :

  “Deliler ve akıllılar aynı derecede zararsızdır.yalnız yarı delilerle,yarı akıllılar çok tehlikelidir.”

  Liked by 1 kişi

 2. Werther’i ağlaya zırlaya okumuştum Irem Hanım. Aşk meşk acılarından çoktan uzaklaşmış, dingin bir çağımda olmama rağmen kitabı bitirdiğimde dünyadan kopup tüm gün hıçkırıklarla ağladığımı hatırlıyorum. Nedense.. 🙂 Eşim geldiğinde “öldü yaaa” diye tekrar başlamıştım ağlamaya da adamcağızın ödü kopmuştu 😀
  Güzel bilgiler de öğrendim yazınızdan. Teşekkür ederim.

  Liked by 1 kişi

 3. Yazınızın başı oldukça bu kitabı okumaya itti beni. Aslında zamanında hani popüler olan kitaplardaki isimleri çocuklara verme ya da o mesleğe yönelme varmış hala daha var ama insanların o şekil giyinmesi ve hatta intihara sürüklenmesi oldukça şaşırtıcı. Listemde yer alan bu kitabı yazınızla birlikte ilk sıraya çektim, bu güzel yazı için teşekkür ederim ☺️

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s