Prater’de İlkbahar – Stefan Zweig

Bu yazımda size Stefan Zweig’e ait “Praterfrühling” isimli (“Prater’de İlkbahar”)  bir hikayeden bahsetmek istiyorum. Aslında bu blogu yazıp yazmamak konusunda kararsız kaldım, çünkü internette gezindiğim halde bu hikayenin Türkçe çevirisine ulaşamadım. İngilizce çevirisi ile ilgilenenler için “Spring in the Prater” ismiyle mevcut.

Bu hikaye üzerine sunum hazırlamam gerektiği için günlerdir araştırmalar yapıyordum, Türkiye’de son dönemlerde Stefan Zweig’ın sevilerek okunduğunu gördüğümden, meraklıları için bu blogu yazmaya karar verdim. Umarım en yakın zamanda Türkçeye de çevirisi gerçekleşir.
Stefan Zweig’ın 1900 yılında, o henüz 19 yaşındayken yayınlanmış olan bu hikayesi onun başlangıç eserlerinden bir tanesi olduğu için önemli bir yere sahip. Hikaye Lizzie adında bir kadının kırsalda yaşadığı sade hayattan Viyana’da lüks bir hayat için vazgeçip, Viyana’da onu beğenen zengin kişilerle birlikte olarak bu lüks hayata sahip oluşunu ve bu süre içerisinde geçmişe ve sevgiye duyduğu özlemi anlatıyor.

Prater, Viyana’da bir eğlence parkı. Burada yapılan bir etkinliğe katılmaya hazırlanan Lizzie elbisesi terzi tarafından zamanında teslim edilmediği için tam gidemeyeceğini düşünürken birden aklına herhangi bir elbise giyip başkalarına tanınmadan etkinliği izlemek gelir. Bunun için de gardırobundaki eskiden kalma elbiselerinden birini giyer ama bu elbise ona eski anılarını, ilk aşkını ve tüm bu güzel zamanlardan pahalı elbiseler için vazgeçişini hatırlatır.

Prater de gezerken bir öğrencinin kendisine ilgi duyduğunu fark eden Lizzie, öğrencinin, üzerine giydiği elbiseden dolayı onu kırsaldan gelen genç biri sandığını fark eder. Yine de Hans adındaki bu öğrencinin ona olan ilgisi ve masumiyeti onu cezbeder ve onunla birlikte güzel bir gün geçirirler. Gençliğindeki ilk aşk benzeri bir anı yaşar ve geceyi Hans ile mutlu bir şekilde geçirir. Ertesi gün odasına ve kendi gerçek hayatına dönen Lizzie için hayatının artık hiçbir güzel yanı bulunmamaktadır. Ayrıca her gün onu beğenen kişileri kaybetmektedir.

Stefan Zweig okuyorsanız onun normalde pesimist bir tarza sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Fakat bu hikaye hüzünlü konusuna rağmen çok optimist bir şekilde yazılmıştı. Buradan da yaşadığı hayatın gelecek yıllarda Stefan Zweig’ın tarzına ne kadar çok etki etmiş olduğunu görmek benim için çok enteresan bir deneyim oldu. Ayrıca tipik zengin erkek-fakir kız ikilemesini değiştirerek, zengin kız-fakir erkek şeklinde bir karakter dizilmi oluşturmuş olması da bence hikayenin ilgi çekici özelliklerindendi. Hikayede karakterin duygusal değişimleri ve doğasal betimlemeler çok başarılı bir şekilde işlenmiş. Almanca ve İngilizce dillerinde hem basılı hem de Kindle için kitap şeklinde satılıyor. İlgilenenler için buraya link bırakacağım. En yakın zamanda Türkçe çevirisine de kavuşmak dileğiyle…

Praterfrühling – Stefan Zweig (Almanca – Kindle için)

Vienna Spring – Stefan Zweig (İngilizce – Kindle veya Basılı Kitap)   Bu kitapta Stefan Zweig’e ait başka hikayeler de bulunuyor. Praterfrühling hikayesi “Spring in the Prater” ismiyle geçiyor.

Prater’de İlkbahar – Stefan Zweig’ için 5 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s