Ütopya – Thomas More 

Thomas More’un okuru kendi idealindeki devlet ve topluma giden bir yolculuğa çıkardığı bir kitap bu… “Ütopya” adındaki elli dört şehirden oluşan bu adada tek bir dil konuşulur, gerçek anlamda bir din özgürlüğü bulunmaktadır ve diğer ülkelere savaş açılmaz.

Ütopya’da mülkiyet kavramı yoktur, buna rağmen herkes çok zengince yaşar. Paranın, mücevheratın, lüks kıyafetlerin bir önemi yoktur. Bu ülkede herkes aynı kıyafetleri giyer ve hiç kimse para kullanmaz çünkü herkes tüm malları istediği gibi kullanabilir. Hiç kimse ihtiyacı olandan daha fazlasını almaz.

” İnsanoğlunu zaten açgözlülüğe iten de yoksunluk korkusu değil midir? Bu korkunun yanısıra, insanın içinde, onu gösteriş ve aşırılıkta başkalarını geçmeye yönelten bir kibir de vardır…”

Ütopya’da altın ve gümüş gibi diğer insanlar için büyük önem taşıyan maddeler değersizleştirilmeye çalışılır, bu sebepten de bu malzemeler lazımlık yapımı gibi alanlarda kullanılır.

” Ütopya halkının, gökyüzünde yıldızlar ve güneşin kendisi dururken, bir insanın herhangi bir mücevher ya da taşın pırıltısına kendini bu kadar kaptırmasına akılları ermiyordu.” 

Pek çok bakımdan ismi gibi ütopik olan bu devletin kurallarının ve toplumun yaşayış tarzının eleştirilebilecek çok fazla özelliği bulunsa da, bu toplumda yetişen insanların ahlaki özellikleri ve bireyden önce toplumu düşünme anlayışı günümüz yaşayışında da her birimizin sahip olmak için çabalaması gereken değerler içeriyor. Bu anlamda bu kitaptan öğrenilebilecek çok şey olduğuna inanıyor ve hepinize bu kitaba bir şans vermenizi tavsiye ediyorum.

Reklamlar

Ütopya – Thomas More ’ için 8 yanıt

  1. Kişisel tavsiyem bu kitabı Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi’nden okumanız. Kitap her ne kadar anlaşılabilir bir dilde olsa da bu dizideki baskısında Mina Urgan’ın yorumu da okumaya değer.

    Liked by 2 people

  2. Harika olmuş yine! Bu 5-6 ay önce okuyup okurken de “hayatımda ilk defa bu kadar eski bir kitap okuyorum” (dini kitaplar haricinde) deyip tüylerim diken diken ola ola, yazının geçtiği dönemi düşüne düşüne ve de Ütopya ‘da dahi kadının ikinci cinsiyet olmasını göre göre ve hatta hristiyan misyonerlerini fark ede ede elimde tuttuğum bir harika ötesi yapıttı!

    Beğen

  3. Kafka nin dönüşümü gibi Thomas more un utopyasi da okuması çok keyifli ve verdiği mesajlar çok derin ve anlamlı kitaplar her birey mutlaka okumali ! Ki anlayabilelim paylaşarak, elimizdekiyle yetinerek

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s