Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway

Ernest Hemingway’in ölümsüz eseri “Yaşlı Adam ve Deniz” ile devam etmek istiyorum kitap yolculuğumuza. Bu kitap benim Ernest Hemingway’den okuduğum ilk kitap oldu. Konusundan bahsetmem gerekirse, Kübalı bir balıkçı olan Santiago’nun Gulf Stream’e kapılmış olarak açık denizde büyük bir kılıçbalığı ile olan mücadelesini anlatıyor. Denizden eli boş olarak döndüğü 84 günün sonunda Santiago bir kılıçbalığını yakalamayı başarır fakat onu teknesine çekemez. Balık tekneyi açık denize kadar çeker ve böylece Santiago ve kılıçbalığı arasındaki mücadele başlamış olur. Kitabın geri kalanı hakkında daha fazla bilgi vererek hiç okumamış olanlar için heyecanını kaçırmak istemiyorum.

Kitap hep Santiago’nun mücadelesi ve azmi üzerinde geçiyor. Yaşlı bir adam olmasına rağmen yılmadan ve başına gelen zorlukları, ağrıyan vücudunu önemsemeden yoluna devam ediyor. Santiago’nun cesareti ve kararlılığı gerçekten çok güzel ve yalın bir dille anlatılmış.

Bu kitabı bu kadar değerli yapan şeyin hikayeden çok Ernest Hemingway’in dili olduğunu düşünüyorum. Bir yazar sizi sıkmadan bir balıkçının balığı yakalama hikayesini nasıl anlatabilir sorusunun cevabı niteliğinde bir kitap.

Hikayede göze çarpan ve onu değerli yapan bir diğer şeyin ise, balıkçı Santiago’nun yaşadığı zorluklar ve onlara göğüs germe şekli… Ernest Hemingway kendi karakterini ve ruhunu bence Santiago karakteriyle özdeşleştirmiş.

Ernest Hemingway’in diğer kitaplarını da hemen okuma listeme ekliyor ve hepinize “Yaşlı Adam ve Deniz” kitabını okumanızı tavsiye ediyorum.

Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s