Kendimizi Mutluluktan Nasıl Mahrum Ederiz? 

“Hayatta sadece iki trajedi vardır: İstediğini elde edememek ve istediğini elde etmek. İkincisi daha kötüdür.”                      – Oscar Wilde

Hepimizin yaşadığımız şu ana kadar elde etmeyi gerçekten çok istediği bir şeyler elbet olmuştur. Bu herhangi bir şeyi satın almak gibi maddi, sevilen biriyle bir hayat kurmak gibi manevi de olabilir. İstediğini elde edememek insanda acabalar bırakır. Elde edebilseydim nasıl olurdu? Bir gün yine böyle bir şey elde edebilir miyim acaba?


Bir de özellikle yeni nesil insanlarda giderek güçlenen başka bir trajedi var: İstediğini elde etmek. Her insan için elde edilen şey zamanla o eski cazibesini, heyecanını yitirir. Heyecan dediğimiz şey istediğimiz şeyin kendisiyle ilgili değildir. Ona giden yolda çektiklerimiz, maceramızdır bizi heyecanlandıran. Fakat bir şeyleri elde etmek, onlara ulaşmak kolaylaştıkça artık heyecan bile duyamaz olduk. Elde ettiklerimiz bizi mutlu etmemeye başladı. Bu da başka soruları doğuruyor.

“Mutlu bir hayat nelerden oluşur? Hangi hazlar sahiden tatmin edici ve kalıcıdır? Kendimizi mutluluktan nasıl mahrum ederiz?”

Bu soruların cevabını arayarak geçmiş ünlü filozof Epikuros’un hayatı. Her ne kadar onun radikal varoluşsal özgürlük anlayışı günlük hayatımızda uygulanabilmekten çok uzak olsa da, ondan öğrenecek çok şeyimiz var.

Tüm bu doyumsuz yaşamın bizi sürüklediği tek bir yer var. Varoluşsal can sıkıntısı…

“Kişi hiçbir şeyde anlam bulamayan, hatta herhangi bir şeyde anlam aramayı dahi bırakmış bir benliğe hapistir.” 

Svendsen’e göre bu can sıkıntısını aşabilmenin tek yolu daha kuvvetli duyguları üst üste ve sürekli artırarak yığmamızdır.

Bunun için de maneviyata, dostluklara, sevgiye hatta kitaplara sığınmaktan daha güzel bir yol düşünemiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Kendimizi Mutluluktan Nasıl Mahrum Ederiz? ’ için 5 yanıt

  1. Ben can sıkıntısı, hastalık gibisinden bizi huzursuz eden ve farkında olduğumuz durumların bizi ele geçirmemesi için üzerlerine kafa yorup onların gücünü bastırmamız gerektiğini düşünüyorum. Biraz açıklamam gerek sanırım. Bir hastalığa kapıldığımızda, canımız sıkıldığında kendimizi sadece bu durumların etkilediği tikel bir parça olarak değil de hemen şöyle karşıdan bedenimize baktığımızda gördüğümüz bir bütün olarak görmemiz gerektiğini yani o an huzursuzluğunu çektiğimiz durumun bizden çok daha küçük bir şey olduğunu ve bizi kontrolü altına almaması gerektiğini, onun farkında olduğum için, benim aklımı alt edemediği için, benden gizli bir iş çeviremediği için onu önemsiz küçük bir parça olarak görmemiz gerektiğini ve bizim daha sığınacak bir ton parçamız olduğunu düşünmek gerektiğini düşünüyorum naçizane bir şekilde.

    Liked by 1 kişi

  2. “Hayaller ve zenginlik adına”isimli bi yazı yazmıştım.Orda bahsetmeye çalıştığım şeyi görür gibi oldum yazınız da.Belki tam manasıyla karşılamayacaktır ama en azından temel kavramlar üzerinde aynı sonuca hizmet ettiğini düşünmekteyim.”Hayal edebilmenin” en büyük zenginlik olduğunu düşünenlerdenim.Herşeye sahip olan bi “zengin”düşünün.Herşeyi yaşadığı için artık hayal etme mekanizması da çalışmaz hale geliyor.Ama diğer tarafta insan zengin olamayacağını bilse bile yatağına hayalleri ile beraber giriyor,kendini iyi hissediyor.Satmıyor kimseye ümitlerini.Boş hırslar yapmıyor…

    Ama bu tabiki de hayatımızda ki dostluk,arkadaşlık,akrabalık gibi temelimizde var olan güzel bağlılıklar sayesinde anlam kazanıyor,olgunlaşıyor.Tamamiyle maddeye yoğunlaşan insan gerçek manada mutluluğun ne anlatmak istediğini anlayamaz hale gelmekten kaçamayacaktır.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s