Almanca Öğrenenlere 5 Film-Dizi Tavsiyesi

Bu videoda yazının devamında olmayan yeni keşfettiğim diziler de bulunuyor bu yüzden mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. Her hafta İngilizce ve Almanca öğrenenlere tavsiyelerde bulunduğum ve kendi dil öğrenme sırlarımı açıkladığım videolar çekmeye başladım. Videolardan haberdar olmak için YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın. (Videonun üzerindeki küçük resime tıklayarak kanalıma ulaşabilirsiniz.)

Daha önceki yazımda Almanca öğrenenlere dinlediklerini anlama becerilerini geliştirmeleri için bol bol Almanca yayınlar dinlemelerini önermiştim. Bu yazımda da size benim de Almanca öğrendiğim zamanlarda izlediğim ve bana yardımcı olmuş bazı dizi ve film önerileri yapmak istiyorum. Size konuları gereği belki çok cazip gelmeyebilirler, ben de hepsini çok beğenerek izlemedim ama kullanılan dilin anlaşılırlığı bakımından gerçekten dinleme becerilerimi çok geliştirdiklerini söyleyebilirim ve bu dizi ve filmler sayesinde gerçekten çok fazla yeni kelime öğrendim.

türkisch für anfanger serie ile ilgili görsel sonucu

  1. Türkisch für Anfänger (Yeni başlayanlar için Türkçe)

Bu diziyi hepinizin gerçekten seveceğine inanıyorum. Türk bir adam ile Alman bir kadının sevgili olup birlikte yaşamaya karar vermeleriyle çocuklarıyla beraber aynı eve taşınmalarını ve bunun üzerine gerçekleşen Türk-Alman kültür çatışmasını çok eğlenceli bir dille anlatıyor. Alman yapımı bir film olduğundan dili gerçekten çok anlaşılır ve Almancası henüz çok iyi bir seviyede olmayanlar içinde Almanca altyazıyla birlikte rahatlıkla izlenebilecek bir dizi. Herkese tavsiye ederim.

dr. klein ile ilgili görsel sonucu

2.Dr. Klein

Bu diziyi de çok severek izledim, sizin de seveceğinizi düşünüyorum. Bizim eski Doktorlar tarzı, daha çok klinikte geçen, her bölümde farklı karakterler ve onların yaşadıklarının da dahil olduğu bir dizi. Başkahraman Dr. Klein dwarfism(cücelik) hastalığına sahip ve kendisi bir çocuk doktoru. Dizinin de temelinde daha çok onun özel ve klinikteki hayatı anlatılıyor.

kein system ist sicher ile ilgili görsel sonucu

3.Kein System Ist Sicher (2014)

“Ben Kimim?” veya “Who Am I?” isimleriyle tanıyor olabileceğiniz bu film öğrenen çoğu kişiyi şaşırtacak şekilde aslında Alman yapımıdır ve orijinali Almancadır. Zaten Türkisch für Anfänger izleyenler oradaki “Cem” rolüyle tanıdığımız Elyas M’barek’i hemen tanıyacaklardır. Büyük çoğunluğunuzun izlemiş olması olası bu filmi bir de Almanca orijinal versiyonu ile izlemenizi tavsiye ederim. Yine Almanca altyazı kullanarak filmi izlenmesi daha rahat bir hale getirebilirsiniz.

 

vorstadtweiber ile ilgili görsel sonucu

4.Vorstadtweiber

Avusturya yapımı bu dizi konusu gereği herkese hitap etmeyecek tarzda, ben de pek severek izlemedim açıkçası. Ayrıca uyarmalıyım dizide hatırladığım kadarıyla çok fazla çıplaklık unsuru var. Avusturya’da tüm televizyonda böyle zaten neyse. Listeye koymamın sebebi ise Avusturya’da okuyacak veya yaşayacak olanlar için burada konuşulan lehçeleri daha rahat anlamanızı sağlayabilecek olması. Avusturya’da çoğu insanın lehçesi vardır ve Almanlar gibi bir Almanca konuşmazlar, bu sebepten de lehçeli Almancayı anlayabilmek için maalesef onu bol bol dinlemek ve ona alışmak gerekir. Burada lehçe hayatınızın her yerinde karşınıza çıkacaktır. Belki de üniversitede bir hocanız dersi hep lehçe ile konuşarak anlatacak, çünkü burada insanların lehçelerini kullanmaları size karşı sıcak davranmaları anlamına gelir, bu sebepten de bol bol kullanırlar. Avusturya’da pek çok çeşitte lehçe var fakat bu dizide duyacağınız lehçe burada sık karşılacaklarınızdan bir tanesidir. Bu yüzden izlemenizi tavsiye ederim.

 

türkisch für anfänger film ile ilgili görsel sonucu

5. Türkisch für Anfänger –Film- (2012)

İlk sırada bahsetmiş olduğum bu dizinin bir de filmi bulunuyor. Konusu gereği diziden daha farklı ama yine eğlenerek izleyebileceğiniz ve rahatça anlayabileceğiniz bir film olduğunu düşünüyorum.

Bu listedekiler haricinde size önerim çok sevdiğiniz ve iyi bildiğiniz filmleri de tekrar Almanca dilinde izlemenizdir. Mesela ben Harry Potter filmlerini çok severim ve Harry Potter hayranı olduğumdan çok da iyi bilirim. Bu sebepten bu filmleri Almanca dilinde izlemiştim ve bunun da çok faydası olmuştu. Sizde aynı yolu izleyerek izlediğiniz şeyi anlamayı kolaylaştırabilirsiniz. Bir süre sonra Almancanız zaten çok gelişecek ve herhangi bir şeyi Almanca izleyebilir hale geleceksiniz. Hepinize kolay gelsin!

Almanca öğrenenler için çizgi film tavsiyeleri:

Almancaya Yeni Başlayanlar İçin 5 Çizgi Film Önerisi

Daha fazla film ve dizi tavsiyeleri için:

Almanca Öğrenenler İçin Film ve Dizi Tavsiyeleri

Almanca ile ilgili diğer yazılarım için:

Almanca Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Almanca Öğrenenler İçin 5 Tavsiye

Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

Almanca Öğrenenlere 5 Film-Dizi Tavsiyesi’ için 7 yanıt

  1. Ne kadar yararlı bir liste yapmışsınız, elinize sağlık.
    Televizyonsuz yaşayan bir insan olarak sormak durumundayım; bu dizilere Internetten ulaşılabiliyor mu, biliyor musunuz?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s