Almanca Öğrenenler İçin 5 Tavsiye

1- Almanca dilini öğrenmeye başlarken en çok önem vermeniz gereken ilk konu dil bilgisi kurallarıdır. Almanca gramer bakımından gerçekten pek de kolay olmayan bir dildir. Bu sebepten daha işin en başından itibaren gramere hakim olmak ve dili kullanırken mümkün olduğunca az gramer hatası yapmak dile olan hakimiyetinizi arttıracaktır. Ben bunun için bol bol seviyenize uygun gramer kitaplarını çözmenizi tavsiye ederim. Yine gramer alıştırmalarına internet üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Kitap olarak sizlere Hueber yayınlarının gramer kitaplarını öneririm. Başlangıç, orta ve ileri seviye için ayrı ayrı kitapları var ve siz seviyenize uygun olanı alıp buradan alıştırmalar yapabilirsiniz.

Internet üzerinden ise benim en beğendiğim www.schubert-verlag.de/aufgaben/

Bu sitede de yine seviyenize uygun alıştırmaları seçip bol bol pratik yapabilirsiniz.


2. Almanca dilinde okumak. Biliyorum henüz dile çok hakim olmayanlar için en sıkıntılı konulardan biri bu dilde kitap okumaya çalışmak. Okumak istersin anlamazsın, anlamayınca sıkılırsın ve böyle sürer gider. Fakat maalesef okumak yeni kelimeler öğrenip o dilde zengin bir kelime dağarcığına sahip olmak açısından çok önemli. Bence çok ileri bir seviyeye gelene kadar romanlara falan elinizi sürüp moralinizi bozmayın. Kendi seviyenize uygun hazırlanmış özel mini kitaplardan alarak okumaya çalışın hatta kendi seviyeniz sizi zorluyorsa bir alt seviye alın hiç önemli değil. Okuduğunuz şeyleri birebir tercüme etmeye hiçbir zaman çalışmayın ve eğer cümleyi genel hatlarıyla anlayabiliyorsanız elinizden geldiğince sözlük kullanmayın. Şimdi diyorsunuzdur sözlük kullanmazsak nasıl öğreneceğiz? Okumaya devam ettikçe zaten kelimelere aşina olmaya başlayacaksınız ve yavaş yavaş o kelimenin anlamını kendi kendinize tahmin edebilir hale geleceksiniz. Bir kitap okurken sık sık sözlük kullanmak o kitabı çok böldüğünden sıkılıp bırakmanıza neden olur. Fakat bizim okumadaki amacımız yalnızca yeni kelime öğrenimi değil. Biz hem dile alışmak hem de bir şeyleri okumayı bitirerek motivasyonumuzu arttırmak istiyoruz. Bu yüzden mümkün mertebe sözlük kullanmayın fakat kendinize her gün bir sayı koyun ve en az o sayıda yeni kelime öğrenin. Bu hedefi çok büyütmenize gerek yok, her gün 1 kelime bile öğrenseniz o sizin için bir gelişmedir.

Kitapları da tek tek satın almak çok pahalı olabiliyor bu yüzden Goethe Institut gibi yerlerin kütüphanelerine kayıt olarak istediğiniz gibi kitaplara, sesli kitaplara hatta filmlere erişebilirsiniz.

3. Film demişken en önemli bir diğer şeyse kulağınızı bu dile alıştırmaktır. Bu yüzden de bu dilde bol bol dizi film izlemenizi öneririm. Daha önceden izlediğiniz filmleri Almanca dilinde izlemeyi deneyebilirsiniz. Eğer başlangıç seviyesindeyseniz çizgi filmler izlemeyi deneyebilirsiniz. Anlamadığınızda moraliniz bozulmasın bu gerçekten zaman alıcı bir süreçtir. Özellikle film ve dizilerde Almanca altyazı da koyarsanız işiniz biraz daha kolaylaşır. Çizgi film olarak Heidi veya Şirinleri Youtube dan rahatlıkla Almanca dilinde bularak izleyebilirsiniz.

Yine internet üzerinden http://www.dw.com/en/learn-german/s-2469 bu siteyi kullanarak Almanca dilinde haber izlemeyi deneyebilirsiniz. Almanca öğrenenler için yavaşlatılmış hali de bulunuyor.

4. İnternet üzerinden dil öğrenimi için yabancı arkadaşlar edineceğiniz sitelere bakabilirsiniz. Buralardan anadili Almanca olan arkadaşlar edinip onlarla Almanca konuşmaya çalışmanız konuşmanızı çok geliştirecektir. Maalesef konuşma becerisi yalnızca konuşarak kazanılabilir bu yüzden her fırsatını bulduğunuzda Almanca konuşmanızı tavsiye ederim. Ben Almanca anlama seviyesi son derece yüksek olduğu halde konuşurken zorlanan heyecanlanıp çok fazla hata yapan veya donup kalan insanlar tanıdım. Bu yüzden hata yapmaktan korkmayın ve sadece konuşun. Kendinizi daha başlangıç seviyesindeyken konuşmaya alıştırın ve özgüven kazanın. Zaten bir gün bir bakacaksınız artık konuşmak sizin için normal bir duruma dönüşmüş. Almanca dili konuşabileceğiniz bir arkadaş bulabilmek içinse Tandem uygulamasını tavsiye ederim.

5. Son olarak Almanca dilinde bol bol yazılar yazmanızı tavsiye ederim. Bu bir kişisel günlük gibi olabilir. Her gün o gün neler yaptığınızı veya neler yapmak istediğinizi anlatan kısa kısa metinler yazarak bu dili kullanmaya ve daha da önemlisi yazma becerisi edinmeye başlayabilirsiniz. Her ne kadar gramer alıştırmaları çözsek de karmaşık cümleler kurarken dili, kelimeleri ve grameri doğru kullanabilmek açısından o dilde sürekli yazı yazmak gerçekten çok işe yarayan bir alıştırmadır. Seviyeniz ilerledikçe kullandığınız cümlelerin yapısını zorlaştırarak yazılar yazarsanız bir gün geçmiş yazılarınıza baktığınızda Almancanızın ne kadar ilerlediğini görme fırsatını elde etmiş olursunuz.

Almanca ile ilgili diğer yazılarım:

Almanca Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Almanca Öğrenenlere 5 Film-Dizi Tavsiyesi

Almanca Öğrenenler İçin Film ve Dizi Tavsiyeleri

Almanca Öğrenenler İçin 5 Tavsiye’ için 11 yanıt

  1. Merhabalar!! Ben almancayı türk-alman universitesinde okumayi dusunuyorum(okul devlet uni, ogrenim dili almanca,1 yil hazirilik programi sunuyorlar). Daha sonrasinda almanyada ki universitelere gecegim. Sizin onerileriniz nedir bana tavsiye verirmisiniz. Sizce almanyadaki universitelerde basarili olabilcekmiyim,orda okuyan birinin fikri aldim bana masterda gelmemi onerdi. Dil bariyer bide dilini cok iyi bilmedigin ulkede yalniz olacaksin gibi seyler de tavsiye vermisti. Sizin tavsiyeleriniz neler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s