Avusturya Aile Birleşimi Vizesi

 

Bu yazımda sizlere Aile Birleşimi vizesi olarak geçen, bir Avusturya vatandaşının ya da Avusturya’da sınırsız oturum veya çalışma izni sahibi olan kişilerin eşlerinin başvurması gereken vize türünden bahsedeceğim. Öncelikle Avusturya vatandaşlarının eşleri ile bu ülkede sınırsız oturum veya çalışma izniyle yaşayan kişilerin eşlerinin başvurduğu vize aynı amaca hizmet etmekle beraber aslında aynı vize değildir. Bu yazımda öncelikle iki vize arasındaki farktan bahsedip daha sonra bu vize türlerine başvururken yapmamız gerekenleri anlatacağım.

İki grubunda eşlerine “Familienangehörige” yani Türkçe “aile üyesi” diyoruz. Bu kavrama Avusturya vatandaşlarının veya oturma/çalışma izni sahiplerinin eşleri, 18 yaş altındaki çocukları ve Lebenspartnerschaft dediğimiz fakat Türk Hukukunda yeri olmadığı için bahsetmeyeceğim eşcinsel beraberlikten doğan partnerleri dahildir. Eş veya partner 21 yaşını doldurmuş olmak zorundadır.

İleride rahatça bahsedebilmek ve sizin için anlaşılırlığı arttırmak için yukarıda bahsetmiş olduğum oturma ve çalışma izinlerinin isimlerini vermek istiyorum. Eğer Avusturya’da ikamet eden eşiniz sınırsız oturma izinleri sağlayan Daueraufenthalt EU veya Blaue Karte EU veya Rot Weiss Rot dediğimiz çalışma iznine sahipse sizin başvurmanız gereken vize türünün adı “Rot Weiss Rot- plus” olarak geçer. Bu vizeye sahip olmak için ibraz etmeniz geren belgeler, Avusturya vatandaşlarının eşlerinin ibraz etmesi gereken belgelerle tamamen aynıdır. Aslında iki vizenin işleyişi, prosedürü her şey aynıdır. Tek fark Avusturya’da 6 yıllık kesintisiz ikamet sonucunda Avusturya vatandaşlarının eşleri Avusturya Vatandaşlığına başvuru için hak kazanırken siz genel herkes için olan vatandaşlık kurallarına tabi kalırsınız.

Avusturya vatandaşlarının aile üyelerinin başvurması gereken vizenin adı “Aufenthaltstitel Familienangehörige” olarak geçer.

Her iki vize türü de ( Rot Weiss Rot- plus ve Aufent.Familienangehörige) size Avusturya’da oturum ve çalışma hakkı sağlar.

Bu vize türlerine başvurmak için hangi belgeleri ibraz etmeniz gerekir?

 • Doldurulmuş almanca başvuru formu
 • Geçerli bir pasaport
 • Biometrik fotoğraf
 • Uluslararası doğum belgeniz (Türkiye’de yaşıyorsanız İlçe Nüfus Müdürlüğünden, yurtdışında iseniz Türk konsolosluklarından ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.)
 • Evlilik belgeniz – Heiratsurkunde (Eğer daha önce bir evlilik yapmışsanız o evlilikten olan boşanma belgeniz (Scheidungsurkunde) de istenir.)
 • Avusturya’da yaşayacağınız evin tapusu veya kira kontratı -Eigentumsnachweis, bestandsrechtliche Vorverträge oder Mietvertrag- (Burada evin yaşanabilir olup olmadığına dair hukuki bir kıstas bulunmaktadır. Örneğin 13-14 yaşlarında bir çocuğunuz varsa onun için ayrı bir oda bulunması gerekir.)
 • Evin aylık aidatını gösteren belge (Aylık aidat dediğim = Betriebskosten der Unterkunft) ayrıca ev kira ise kiranın meblağını da gösteren belge gereklidir.
 • Avusturya’da bir sağlık sigortası. (Bu sigortayı WGKK dediğimiz kurumdan eşiniz çalışıyorsa onun üzerinden olacak şekilde “Mitversicherung” )
 • Eşinizin maaş bordrosu, banka hesapları ve sahip olduğu tüm gelirler gösterilebilecek şekilde aylık kanıtlamanız gereken her yıl değişen bir meblağ var. Bu meblağ 2017 yılı için 1.334,17 Euro ve eğer çocuğunuz varsa çocuk başına ekstra 137,30 Euro. Bu meblağ aylık olduğundan ve siz en az 1 yıllık vizeye başvurduğunuzdan bu paraya tekabül eden bir gelirinizin olduğunu göstermeniz gerekiyor. Devletten alınan yardımlar gelir olarak sayılmıyor.
 • Hala devam eden bir kredi almışsanız, bu kredinin de aylık ödemelerini gösteren KSV dediğimiz yerden bir belge almanız gerekiyor. (Kredi ödemeleriniz, daha önce bahsetmiş olduğum kira,aidat gibi ödemeleriniz hesaplanarak gelirinizden düşülür ve geriye kalan paranın en az 9. Seçenekte bahsettiğim meblağ kadar olması gerekiyor.)
 • Eşiniz Avusturya vatandaşıysa vatandaşlık belgesi oturma/çalışma izni sahibiyse bu vizeyi göstermeniz gerekiyor.
 • İlk başvuru için Adli Sicil Kaydınız (3 aydan eski olmamalı)

Tüm bu bahsettiğim belgeler Almanca olmalı, olmayanlar yeminli bir tercüman tarafından çevrilerek yollanmalı.

Ayrıca şu belgeler Apostilli olmalı: Doğum belgesi, evlilik belgesi, boşanma belgesi. Apostili kaymakamlıklardan rahatça ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

Ayrıca ilk başvurunuzda A1 seviyesinde Almanca bildiğinizi ispatlamanız gerekiyor. Bunun sonucu olarak ilk başvurunuzda 1 yıllık vize alıyorsunuz. Avusturya’da 2 yıllık ikametten sonra A2 seviyesinde Almanca bildiğinizi kanıtlarsanız 3 yıllık vize alabiliyorsunuz. Zaten Avusturya’da ikamet ettiğiniz ilk 2 yıl içerisinde A2 seviyesinde Almanca bilginizi kanıtlamanız vize anlamında bir zorunluluk. Bunun haricinde bir zorunluluk olmamakla birlikte Avusturya’da 5 yıllık ikamet sonrası B1 seviyesinde Almanca bilgisi kanıtlayabilirseniz “Daueraufenthalt EU” dediğimiz sınırsız oturum iznine sahip olabilirsiniz.

İlk vize başvurunuzu yaşadığınız yerdeki Avusturya Başkonsolosluğuna yapmanız gerekiyor. Bunun için internet veya telefon yoluyla randevu alabilirsiniz. Avusturya vatandaşlarının eşleri ilk başvurularını direkt Avusturya’dan da yapabilirler. Başvuru için ayrıca 120 Euro ödeme yapmanız gerekiyor.

Elimden geldiğince anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalıştım, yine de açık olmayan bir yer kaldıysa yorum bırakarak sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi’ için 4 yanıt

 1. İrem hanım merhaba. Benim size bir sorum olacaktı, cevaplayabilirseniz çok memnum olurum. Türkiye’de 5 yıldır avukatlık yapıyorum,29 yaşındayım ve yüksek lisans için Uni Wien’den kabul aldım. D vizesi başvurusunu ocak ayında yapacağım ancak bir sorunum var. Evliyim ve eşimin gelebilmesi noktasında sağlıklı bir bilgi edinemedik. Oturum aldıktan sonra böyle bir hakkımız var mı ve varsa bu hakkı nasıl kullanabiliriz. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

 2. İrem hanım merhaba. Türkiye’de 5 yıldır avukatlık yapıyorum,29 yaşındayım ve hukuk yüksek lisansı için Uni Wien’den kabul aldım. Sorum şu; evliyim ve eşimi beraberimde veya sonradan getirebilme hakkım var mı?Eğer varsa bu hakkı nasıl kullanabilirim? Bu konuda hiç bir sağlıklı bilgiye ulaşamadım, eğer yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi günler.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s