Almanca Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Her hafta Almanca ve İngilizce öğrenen kişiler için tavsiyeler verdiğim YouTube videolarıma göz atmayı ve yeni videolardan haberdar olabilmek için kanalıma abone olmayı unutmayın.

Almanya veya Avusturya’da eğitim almayı düşünen veya Türkiye’de Almanca bir bölüm yazacak fakat herhangi bir Almanca altyapısı olmayan veya çok az olan kişilerin aklındaki ilk sorudur bu. Her Almanca bilene sorulur, internette her forumda yer bulur. Bu soruya bir cevap verebilmek için ilk önce Almanca öğrenmekten kastınızın ne olduğunu anlamamız gerekir. Bunun için Almanca’da çok sevdiğim iki yüklem kullanılmaktadır. “Lernen” ve “Erlernen”.

“Lernen” yüklemi “öğrenmek” anlamına gelir fakat herhangi bir seviye belirtmeden yalnızca Almanca öğrendiğinizi anlatmak için kullanılır. Yani “lernen” kelimesini kullanan kişi Almancayı başlangıç seviyesinde de öğreniyor olabilir ileri seviyede de. Fakat “erlernen” kelimesi öğrenmek fiiline sonuna kadar gitmek tüm hatlarıyla bilmek anlamı katar. Bir dili sonuna kadar öğrenmek diye bir şey elbette yoktur, çünkü dilin bir sonu yoktur. Fakat burada kastedilen Almanca’da Avrupa dil standartları çerçevesinde gelinebilecek en yüksek dil seviyesi olan C2 seviyesidir. Yani “erlernen” kelimesini kullanan bir kişi bu seviyeden bahsediyordur. Peki biz “Almanca ne kadar sürede öğrenilir?” sorusuyla hangisini amaçlıyoruz? “Lernen” mi “Erlernen” mi?

Genel olarak Almanca dil kurslarının üniversitede 1 yıllık hazırlık kursu şeklinde olduğunu varsayarsak ve Üniversite eğitimi için gerekli olan tahmini dil yeterliliğinin B2 seviyesi olduğunu düşünürsek biz Almancayı çok ileri bir seviyede değilde ileriye yakın bir seviyede öğrenmeyi amaçlıyoruz. 1 yıl bunun için yeterli bir süre olabilir de olmayabilir de. Bu tamamen sizin çalışma azminize kalmış bir durum. Fakat normal seviyelerde çalışırım çok da yüklenmem diyorsanız bence 1 yıl size yetmeyecektir.

Almanca konuşulan ülkelerde Almanca dilinde eğitim görmek ile Türkiye’de Almanca eğitim görmek aynı değildir. Türkiye’de Almanca eğitim görecekseniz, bir yıllık hazırlık kursu süresi içerisinde derslerinize çok iyi çalışarak bir yandan bol bol Almanca dilinde okumalar yaparak ve Almanca yayınlar dinleyerek, diziler- filmler izleyerek B2 seviyesine erişmeniz mümkün. Fakat gerçekten yoğun bir çalışma temposuna sahip olmanız ve bol bol Almanca kelimeler öğrenmeniz gerekiyor. Bu sayede fakülteye geçtiğinizde dersleri anlayabilir ve sıkıntı yaşamazsınız.

Fakat Almanya veya Avusturya’da Almanca dilinde eğitim görecekseniz, size B2 yeter deseler de, giriş koşulunuz B2 sınavını geçmek olsa da aslında bu bir hayaldir.

Önemli Güncelleme: Onlar da B2’nin yeterli olmadığını fark etmiş olacaklar ki artık  fakülteye geçebilmek için C1 seviyesinde Almanca yeterliliği kanıtlamanız gerekiyor.

Bu ülkelerde Almanca okumak Türkiye’de Türkçe okumakla aynı şeydir bu yüzden de B2 seviyesi maalesef çoğu zaman yetersiz kalmakta ve öğrencilerin büyük bir çoğunluğa da zaten dillerinin yetersiz olması sebebiyle bu ülkelerde okurken büyük sıkıntılar çekmektedir. Fakülteye başlayabilmek için aslında B2 sınavını geçmeniz gerekiyor olsa bile siz öyle bir B2 olun ki C1 e göz kırpsın. Çünkü bence gerçekte sıkıntı yaşamadan derslerinizi anlayabilmeniz ve ders çalışabilmeniz için Almancada ileri seviye olarak geçen C1 seviyesine sahip olmanız gerekiyor. 1 yıl bunun için maalesef çok kısa bir süre. İmkansız mı? Değil. Biliyorum çünkü ben yaptım. Yaptım ama burada geçirdiğim 1 yıl boyunca tüm hayatımı zorlaya zorlaya Almanca yaşadım desem yeridir. Sürekli dil bilgisi çalıştım, sürekli Almanca diziler, filmler izledim. Hiç anlamadığım zamanlarda bile altyazısını Türkçe koydum ama kulağım alışsın dedim yine de Almanca izledim. Bununla ilgili tavsiyeleri size başka yazımda vereceğim ama 1 yılın sonunda C1 seviyesini tamamlamayı başardım. Sizler de Almanca öğrenmek için ayırdığınız hazırlık senenizi doğru ve verimli bir şekilde kullanarak kısa sürede ileri düzeyde Almanca yeterliliğine sahip olabilirsiniz. 

Hele Hukuk fakültesi okumak isteyenler… Hukuk fakültesinden denklik almam gerektiğini söylediğimde Almanca öğretmenim “İrem sana en az C1 lazım belki de C2 bilmiyorum, zor” demişti. Çok doğru söylemiş. Arkadaşlar hukuk okuyacaksanız bu seviyelerle yetinmeyin gittiği yere kadar gidin. C2 seviyesine gerçekten erişmeniz gerek. En azından C1 olun ama çok iyi bir C1 olun, sizinki C2 ye göz kırpsın. Zaten ne demek istediğimi anlamak için üniversite kütüphanesini ziyaret edin, herhangi bir hukuk ders kitabı alın ve biraz okumaya çalışın. Her şeyi anlamanız zaten mümkün değil, özellikle liseden gelen herhangi bir hukuk altyapısı olmayan arkadaşlarımız orada yazan çoğu şeyin zaten Türkçesinin de ne olduğunu bilmediğinden her şeyi anlama bekletisine girmeleri çok demotive edici olabilir. Fakat genel hatlarıyla yazılan şeyleri anlayabiliyorsanız, en azından o Türkçesini dahi bilmediğiniz şeyleri buradan okuyarak öğrenebilecek kıvama gelmişseniz olmuşsunuz demektir.

Umarım hepiniz Almanca’yı en kısa sürede en iyi şekile öğrenebilirsiniz fakat fakültede kullanmak için lazımsa ben size yine de en kısa zamanda sınavı veriyim de geçiyim diye düşünmemenizi, size Almanca için ayrılmış olan bu sürede Almancanızı en iyi hale getirmek için uğraşmanızı öneririm. Fakültedeyken dil ile ilgili sıkıntılar yaşarsanız işte o zaman gerçek bir probleminiz oluyor. Dilimi mi geliştiriyim, dersleri mi öğreniyim derken uzayan, bitmeyen okullar meydana geliyor. O yüzden siz iyisi mi çok acele etmeyin ve dili iyi öğrenmeye odaklanın. Hem iyi öğrenip hem de kısa sürede bitirirseniz ne mutlu size!

Almanca ile ilgili diğer yazılarım:

Almanca Öğrenenler İçin 5 Tavsiye

Almanca Öğrenenlere 5 Film-Dizi Tavsiyesi

Almanca Öğrenenler İçin Film ve Dizi Tavsiyeleri

Almanca Ne Kadar Sürede Öğrenilir?’ için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s