Schengen Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Avusturya’da oturum iznine sahip olmadan önce Schengen vizesi ile sık sık Avusturya’ya gidiyordum bu sebepten de bu vize türüyle bol bol uğraşmak zorunda kaldım. Bu vizeyi hepiniz eğer Schengen ülkelerinden birini ziyaret etmişseniz oradan, henüz etmediyseniz de oradan buradan duymuşsunuzdur. Çevremdeki çoğu insan bu vize nedir ne değildir, nasıl alınır gibi detayları doğal olarak bilmediğinden ve bunların gerçekten çok karmaşık olduklarına inandıklarından dolayı  bunun için hep seyahat acentesi kullanmayı tercih ediyorlar. İşini hakkıyla yapanlar hariç olmak üzere pek çok seyahat acentesi de sizi yanlış bilgilendirme vs ile bir güzel mağdur edebiliyor, mağdur ettiği gibi bir de fazladan para harcamanıza sebep olabiliyor. Oysa ki tüm bu işlemleri tek başınıza kolayca halletmeniz mümkün!


İşte bu yüzden bu yazımda önce biraz Schengen nedir ne değildir, kimlerin Schengen vizesine ihtiyacı vardır ve bu vize nasıl edinilir onları anlatmak istiyorum.

Schengen Vizesi nedir?

Schengen Vizesi, Schengen bölgesi kapsamındaki ülkeler arasında (dikkatinizi çekerim tüm Avrupa Birliği ülkeleri değil!) ekstra bir vizeye ihtiyaç olmadan gezmenizi sağlayan bir vize türü. Bu ülkelerin hangi ülkeler olduğunu Google’da “Schengen Bölgesi” diye aratırsanız rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu vize kısa süreli vizeler grubundadır yani en fazla 90 günlük verilir.

Peki etrafta duyuyoruz benim 3 yıllık 5 yıllık Schengenim var gibi bu nasıl oluyor? Vizelerde iki türlü tarihten bahsedilir. Biri vizenin geçerlilik süresi yani o vizenin hangi tarihler arasında geçerli olduğu, diğer tarih ise o vizeyi kullanarak Schengen bölgesi içerisinde kaç gün geçirebileceğinizi gösterir. Örneğin 1 yıllık geçerliliği olan bir vize için 30 gün verilmiş olsun. Önümüzdeki bir yıl içerisinde kullanabileceğin 30 günün var demektir. İlk önce anlamamız gereken en önemli şey bu. Zaten aldığınız vizenin üzerinde “From- Until” yazan seçeneklerin yanında iki tarih bulunur o tarihler vizenin geçerli olduğu aralığı gösterir, bu bahsettiğimiz yıl olayı gibi. Bir de “Days” yazan bir ibare vardır, burada da kaç gün kalabileceğiniz yazar. İşte bu kalış süresi 90 günden fazla olmaz, 90 günden fazlası uzun süreli vize kapsamına girer ve daha farklı vizelere başvurmanız gerekir.

Bir de giriş sayısı denilen bir durum var bu da ikinci en önemli şeydir. Vizenin tek girişli veya multi yani çok girişli olması ne demektir? “Number of Entries” ibaresinin bulunduğu yerde 1 veya Multi  yazısı görürsünüz. Eğer tek girişli ise (yani 1 yazıyorsa) Schengen ülkelerine 1 kez giriş yapıp kaç gün verilmişse sizi onu kullanıp dönmeniz gerekir. Çünkü geriye gününüz kalsa bile Schengen ülkelerinden bir kere çıkarsanız tekrar o vize ile geri dönemezsiniz. Multi yazıyorsa yani vizeniz çok girişli ise o zaman Schengen ülkelerine size verilmiş tarih ve gün sınırlaması içerisinde istediğiniz gibi girip çıkabilirsiniz. Bahsettiğim bu iki detay hakkında bilgi sahibi olmanız ve bunları kontrol etmeniz bir sıkıntı yaşamamanız için çok önemli.

Schengen Vizesi nasıl alınır?

Şimdi gelelim bu vize nasıl alınır kısmına, ilk önce eğer birçok Schengen ülkesi gezecekseniz vizeyi hangi ülkeden almalısınız? Şu ülke kolay veriyormuş ondan almalıyım ben en iyisi gibi işlere bence hiç girmeyin çünkü bu size bazı ülkelerin sınır kapısında sorun çıkarabilir. İlk hangi ülkeden gezmeye başlayacaksanız o ülkenin konsolosluğuna başvurarak Schengen vizesi başvurusunda bulunun. Konsolosluğun websayfasına girin, Turistik vize türünde websayfası üzerinden (veya telefonla arayarak da mümkün olabiliyor) randevu alın. (Daha farklı amaçlar için Aile Ziyareti vs gibi türler var ama onlar için istenen belgeler farklılıklar gösteriyor. Turistik vize aslında en sorunsuz ve rahat olanıdır.)

Randevu aldığınız tarihe kadar konsolosluğun websayfasında yazılı olan belgeleri hazırlayın. Bunlar genel hatlarıyla;

  • Geçerli bir pasaport ( kalan süresi ne kadar uzun olursa sizin için daha iyi olur ama başvurduğunuz zamandan en az 3 ay daha uzun olması gerekiyor.) + Bilgilerinizi içeren pasaportunuzun ilk sayfasının fotokopisi
  • Doldurulmuş bir vize başvurusu
  • Biometrik fotoğraf
  • Eğer daha önceden alınmış Schengen vizeleriniz varsa pasaportunuzdaki o sayfaların fotokopisini de götürün.
  • Seyahat belgeleriniz (Uçak, otobüs rezervasyon belgeleri)
  • Seyahatiniz esnasında konaklayacağınız otel, hostel vb. rezervasyon belgesi
  • Yurtdışı Seyahat Sigortası
  • Öğrenciyseniz öğrenci belgeniz, çalışıyorsanız sizden istenen çalıştığınız yere işinize dair bazı belgeler bunların detaylı bilgisini konsolosluktan alabilirsiniz.
  • Seyahatiniz esnasında zor duruma düşmeyeceğinizi kanıtlar nitelikle bir para. Çalışıyorsanız bu kısım zaten sıkıntılı değil ama özellikle öğrenciler için anne veya babadan ben karşılıyorum maddi harcamaları gibi bir kağıt götürmek gerekli olabilecektir bu durumda kağıda imza atan kişi kimse onun sürücü belgesinin bir fotokopisini de yanınızda götürün. Neden sürücü belgesi? Çünkü imzanın gerçekten o kişiye ait olup olmadığını bu sayede anlayabiliyorlar.

Sizden istenen belgeler her ülke için bu şekilde olacaktır bir eksik bir fazla olabilir bunların detaylı bilgisini her koşulda konsolosluktan edinirsiniz zaten. Ama aslında Schengen vizesi bundan ibaret, yani tek başınıza rahatlıkla başvurabilirsiniz. Vizeniz hazır olunca da sizi konsolosluktan arayıp pasaportunuzu almak için çağırırlar ve her şey bu kadar. Aklınızda yine soru işaretleri kaldıysa yorum olarak bırakırsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s