Avusturya’da Eğitim 5 – Almanca Kursu

Üniversiteye başvuru ve kabul işlemleriniz tamamlandıktan sonra, size gönderilen kabul belgesinde (eğer Almanca yeterliliğinizi C1 seviyesinde kanıtlayan bir belge göndermemişseniz) okula normal bir lisans öğrencisi olarak kayıt olabilmeniz için bu seviyeyi kanıtlayan bir sınav geçmeniz gerektiği yazar. Bu sınavı geçebilecek düzeye gelmeniz için okulun belirlediği bazı Almanca kurslarından birini seçerek, kayıt olmanız ve burada eğitim görmeniz gerekmektedir. Bu kursları veren güncel kurumlar şunlar:

  • Sprachenzentrum der Universität Wien: Deutschkurse für den VWU
  • die Berater®: Deutschkurse für den VWU
  • Deutsch-Kolleg – Österreichische Orient-Gesellschaft Hammer-Purgstall (ÖOG): Deutschkurse für den VWU


Bu üç dil kursundan bir tanesini seçerek ve “oead.at” websitesinden kayıt tarihleri ve ücret hakkında bilgi alabilirsiniz. Okula kayıt olmadan önce bu üç dil kursundan birine kayıt olup, oradan alacağınız kurs kayıt ve ücret ödendi belgesi ile birlikte yanınıza başvururken PDF halinde yollamış olduğunuz belgelerin aslını da alarak üniversitenize gidip kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra da almanca kursuna kayıt olduğunuz süre zarfında okula dönem başı yalnızca ÖH Beitrag denilen 19 küsür Euro’luk harcı yatırarak, kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bu kurslarla ilgili detaylı bilgi vermem gerekirse, bu sene için belirlenen kurs ücreti dönem başı 1.160 Euro, önceki senelere göre maalesef epey pahalı. Fakat okulun kabul ettiği kurslardan başka bir kursa kayıt olma şansınız maalesef olmadığından, almanca yeterliliğiniz olmaması durumunda ne yazık ki ödemek zorunda olduğunuz bir para. Benim şahsi tavsiyem kurs sürecinde iyi çalışıp, olabilecek en kısa zamanda kursu tamamlayıp, gerekli sınavı geçmenizdir.

Bu kursun sürecini anlatmadan önce, olaya bir açıklık getirmek maksadıyla size dil yeterliliğinde şu sürekli C1 dediğimiz şeyin ne olduğunu açıklamak istiyorum.  Eğer zaten biliyorsanız bu paragrafı okumadan atlayabilirsiniz. Almancada GeR veya GeRS olarak, İngilizce dilinde ise CEFR olarak kısaltılarak karşınıza çıkan bu sistem, yabancı bir dil öğrenen bireyler için, dillerinin seviyesini belirlemek amacıyla kullanılır. Bu sisteme göre:

  1. Başlangıç düzeyi-Temel kullanıcı: (A1 ve A2 düzeyleri)
  2. Bağımsız kullanıcı: (B1 ve B2 düzeyleri)
  3. İleri düzey kullanıcı: (C1 ve C2 düzeyleri)

bulunmaktadır. Yani toplam olarak 6 temel seviyeden bahsedilir. Fakat dil kurslarına gittiğinizde çoğunlukla bu seviyeler öğretim kolaylığı açısından kendi içerisinde ikiye bölünerek öğretilir. Örneğin, Almancayı öğrenmeye ilk defa başladığınızda yaptığınız ilk kursun seviyesi A1 Bölüm 1 (A1.1) olur, bir sonraki aşama A1 Bölüm 2 (A1.2) ve böyle devam eder. Bu hesaba göre Almanca diline yeni başlayan birinin C1 seviyesine ulaşabilmek için yapması gereken 10 aşamalı bir kurs bulunmaktadır.

Bu seneye kadar Viyana Üniversitesi lisans eğitimine başlamak için B2.2 seviyesinde bir dil bilgisini yeterli görüyordu, bu sebepten bir akademik yıl içerisinde sıkı bir çalışma ile bu seviyeye ulaşmak mümkündü fakat değişen sistem sebebiyle VWU dil kursunda bulunan tüm dil seviyelerini tamamlamanız gerekiyor. Bu sebepten sıfır Almanca ile bu kursa başlayan kişilerin kursu tamamlayabileceği en kısa süre 3 dönem olacaktır. Bu durumda sıfır Almanca ile geliyorsanız en az bir buçuk yılı gözden çıkarmanız gerekecektir.

Almanca eğitimi gördüğünüz dönem içerisinde, her okul dönemi için sizin yukarıda bahsettiğim 4 seviyeyi atlamaya hazır olup olmadığınızı anlamaya yarayacak 3 ara sınav yapılır. Bu 3 sınavı sadece geçmek maalesef yeterli olmayabiliyor çünkü sizin hangi seviyede devam edeceğinize öğretmeniniz karar verecektir. Bu ara sınavlar sizin gramer bilginizi, okuma, yazma ve dinleme becerilerinizi ölçer ve dönem sonunda da hocanız tarafından sözlü bir sınava tabi tutulursunuz. Tüm bu sınavlardan aldığınız sonuçlara dayanarak hocanız bir sonraki dönemde hangi seviyeden başlayacağınıza karar verir.

En son C1.2 seviyesine kadar ulaşıp kursun sonuna geldiğinizde EPD dediğimiz bir sınavı geçmeniz gerekir. Bu sınav maalesef diğer ÖSD gibi uluslararası tanınan Almanca sınavlarından içerik olarak daha zordur. Çünkü ÖSD sınavı genel olarak Almanca bilgisini ölçen bir sınav olmakla birlikte, bahsi geçen EPD sınavı sizin akademik anlamda Almanca anlayabilecek seviyede olup olmadığınızı ölçer. Viyana Üniversitesi Almanca kursu yapmış olmanıza rağmen bu seneye kadar ÖSD sınavına girmenizi kabul ediyordu fakat dün aldığım e-mail ile artık bunun mümkün olmadığını ve Almanca kursu yapan herkesin EPD sınavını geçmesi gerektiğini öğrendim. EPD sınavını geçtiğinizde en yakın kayıt tarihleri arasında üniversitenize bu belgeyi takdim ederek, bir lisans öğrencisi olmaya başlayabilirsiniz.

Reklamlar

Avusturya’da Eğitim 5 – Almanca Kursu” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s