Avusturya’da Eğitim 4 – Öğrenci Oturum İzni nasıl alınır?

 

 

Bugün yine Avusturya’da eğitim yolundaki en acılı süreçlerden biri olan vize işlemlerinden bahsetmek istiyorum. Üniversitenizden kabulünüz geldikten sonra kalmak istediğiniz yurt veya eve karar verip, eğer yurtta kalacaksanız rezervasyon işlemlerinizi teyit eden belgenizi, evde kalacaksanız kira sözleşmeninizi hazırlayarak diğer belgelerle birlikte size en yakın Avusturya Başkonsolosluğu’ndan öğrenci oturum izni randevusu almanız gerekiyor.

Bu randevuyu rahatlıkla telefonla arayarak veya internet sayfaları üzerinden alabilirsiniz. Bu vize için ibraz etmeniz gereken belgeler ise şöyle:

  1. Geçerli pasaport
  2. Uluslararası Doğum Belgesi (İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden temin edebilirsiniz.)
  3. Biometrik Fotoğraf
  4. Avusturya’da kalacağınız yere dair belgeler (işte burada yukarıda bahsetmiş olduğum yurtta kalıyorsanız rezervasyon belgeniz, kirada ise kira sözleşmeniz)
  5. Avusturya’da kalacağınız süre içerisinde geçerli olacak bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası (Bunu da çok rahat bir şekilde sigorta şirketlerinden edinebilirsiniz.)
  6. Sizin adınıza açılmış bir banka hesabında 24 yaş altındaki kişiler için aylık 491,43 Euro, 24 yaş ve üstü için ise aylık 889,94 Euro bulunmasını istiyorlar. Alacağınız vizenin 1 yıllık olduğunu hesaplarsak 24 yaş altı için 5,897 Euro

24 yaş ve üstü için ise 10,679 Euro meblağında para göstermeniz gerekiyor. Eğer burs almışsanız onu da para yerine gösterebilirsiniz.

  1. Adli Sicil Kaydı (E-devlet, Kaymakamlık veya Adli Sicil Müdürlüklerinden rahatça temin edebilirsiniz.)
  2. Üniversitenin size yolladığı kabul kağıdı (Zulassungsbescheid)
  3. Son olarak da Avusturya Başkonsolosluğu internet sayfasından edinebileceğiniz bir başvuru formu (Doldurulmuş ve imzalanmış şekilde)

Doğum belgesine ve Adli sicil kaydınıza Apostil yaptırmanız gerekiyor. Bunu da yine Kaymakamlıktan rahatça yaptırabilirsiniz, bunun haricinde tüm belgelerin İngilizce veya Almanca olması gerekiyor. Türkçe dilinde aldığınız belgeleri yeminli bir tercüma çevirtip, bu çeviriye de onaylatmanız gerekiyor.

Yani maalesef bol belgeli, sıkıntılı bir süreç ama bu süreci atlattıktan sonra vize ile ilgili yapmanız gerekenler epey azalıyor. Avusturya Başkonsolosluğu aldığı bu belgeleri Avusturya’daki yetkili makama gönderiyor ve olumlu bir cevap aldığında size bunu telefonla bildiriyor. Bu tarihten itibaren 3 ay içerisinde yine Avusturya Başkonsolosluğu’ndan Avusturya’ya gidebilmek için D Vizesi talep etmeniz gerekiyor. Bu D vizesi için randevunuzu yine aynı şekilde direk Konsolosluktan veya VFS üzerinden alabilirsiniz.

Bu vize için temin etmeniz gereken belgeler: Pasaport, 2 Biometrik fotoğraf, Uçak rezervasyonunuz, daha önceden almış olduğunuz sağlık sigortası. D Vizeniz çıktığında artık Avusturya’ya gidebilir hale geliyorsunuz ve sürecin bundan sonraki kısmı Avusturya’da devam ediyor.

Avusturya’ya geldikten sonraki ilk 3 gün içerisinde oturduğunuz bölgenin(Bezirk) Meldeamt’ına giderek Meldezettel edinmeniz gerekiyor. Bu belge sizin Avusturyadaki ikametgahınız.

Daha sonra eğer gerekliyse dil kursu kaydı, üniversite kaydı gibi işlemlerinizi halledip, sahip olduğunuz öğrenci belgeleriniz ile Avusturya bankalarından birinde bir öğrenci hesabı açtırmanız gerekiyor. Bu gerçekten önemli çünkü burada bir banka hesabının varlığına ihtiyaç duyacaksınız. Bu banka hesabına Türkiyede adınıza açtırmış olduğunuz banka hesabındaki paranızı transfer edebilirsiniz. Bu işlemi de tamamladıktan sonra WGKK dediğimiz sigorta kurumuna giderek Zorunlu Öğrenci Sigortanızı yaptırmanız gerekiyor. Bu sigorta her ay yaklaşık 60 Euro civarında diye biliyorum fakat parasal olarak verdiğim her bilgiyi düzenli olarak kontrol etmenizi öneririm çünkü bu bilgiler her yıl için değişkenlik gösteriyor. Daha sonra Avusturya oturum kartınızı alabilmek için MA 35 denilen yere gitmeniz gerekiyor. Sizin oturum kartınızı ilk kez temin etmek için gitmeniz gereken MA 35 Dresdner Straße de olan. Her bölgenin kendi yerleri var ama sizin ilk seferde gitmeniz gereken yer burası, ilerleyen yıllarda vizenizi uzatmak için ise kendi oturduğunuz bölgede olana gitmeniz gerekecek. Oraya gittiğinizde size bir kağıt verecekler ve bu kağıt üzerinde belirli bir tarihten itibaren gelerek oturum kartınızı teslim alabileceğiniz yazacak ama kartınızı teslim alabilmeniz için yeniden bazı belgeleri getirmeniz gerekecek. İşte bu noktada sizden öğrenci belgelerinizi, sigorta belgenizi, Meldezettel (ikametgahınızı), banka hesabınızda bulunan daha önceden istenmiş olan meblağdaki parayı yeniden görmek isteyecekler. Tüm bu belgeleri ibraz edip oturum kartınızı teslim aldığınızda yapmanız gereken vize işlemleri önünüzdeki akademik yıl için son bulmuş olacak.

Reklamlar

Avusturya’da Eğitim 4 – Öğrenci Oturum İzni nasıl alınır?” için bir yanıt

Yorumlar kapatıldı.