Avusturya’da Eğitim 4 – Öğrenci Oturum İzni nasıl alınır?

20 yorum

Bugün yine Avusturya’da eğitim yolundaki en acılı süreçlerden biri olan vize işlemlerinden bahsetmek istiyorum. Üniversitenizden kabulünüz geldikten sonra kalmak istediğiniz yurt veya eve karar verip, eğer yurtta kalacaksanız rezervasyon işlemlerinizi teyit eden belgenizi, evde kalacaksanız kira sözleşmeninizi hazırlayarak diğer belgelerle birlikte size en yakın Avusturya Başkonsolosluğu’ndan öğrenci oturum izni randevusu almanız gerekiyor.

Bu randevuyu rahatlıkla telefonla arayarak veya internet sayfaları üzerinden alabilirsiniz. Bu vize için ibraz etmeniz gereken belgeler ise şöyle:

 1. Geçerli pasaport
 2. Uluslararası Doğum Belgesi (İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden temin edebilirsiniz.)
 3. Biometrik Fotoğraf
 4. Avusturya’da kalacağınız yere dair belgeler (işte burada yukarıda bahsetmiş olduğum yurtta kalıyorsanız rezervasyon belgeniz, kirada ise kira sözleşmeniz)
 5. Avusturya’da kalacağınız süre içerisinde geçerli olacak bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası (Bunu da çok rahat bir şekilde sigorta şirketlerinden edinebilirsiniz.)
 6. Sizin adınıza açılmış bir banka hesabında 24 yaş altındaki kişiler için aylık 491,43 Euro, 24 yaş ve üstü için ise aylık 889,94 Euro bulunmasını istiyorlar. Alacağınız vizenin 1 yıllık olduğunu hesaplarsak 24 yaş altı için 5,897 Euro

24 yaş ve üstü için ise 10,679 Euro meblağında para göstermeniz gerekiyor. Eğer burs almışsanız onu da para yerine gösterebilirsiniz.

 1. Adli Sicil Kaydı (E-devlet, Kaymakamlık veya Adli Sicil Müdürlüklerinden rahatça temin edebilirsiniz.)
 2. Üniversitenin size yolladığı kabul kağıdı (Zulassungsbescheid)
 3. Son olarak da Avusturya Başkonsolosluğu internet sayfasından edinebileceğiniz bir başvuru formu (Doldurulmuş ve imzalanmış şekilde)

Doğum belgesine ve Adli sicil kaydınıza Apostil yaptırmanız gerekiyor. Bunu da yine Kaymakamlıktan rahatça yaptırabilirsiniz, bunun haricinde tüm belgelerin İngilizce veya Almanca olması gerekiyor. Türkçe dilinde aldığınız belgeleri yeminli bir tercüma çevirtip, bu çeviriye de onaylatmanız gerekiyor.

Yani maalesef bol belgeli, sıkıntılı bir süreç ama bu süreci atlattıktan sonra vize ile ilgili yapmanız gerekenler epey azalıyor. Avusturya Başkonsolosluğu aldığı bu belgeleri Avusturya’daki yetkili makama gönderiyor ve olumlu bir cevap aldığında size bunu telefonla bildiriyor. Bu tarihten itibaren 3 ay içerisinde yine Avusturya Başkonsolosluğu’ndan Avusturya’ya gidebilmek için D Vizesi talep etmeniz gerekiyor. Bu D vizesi için randevunuzu yine aynı şekilde direk Konsolosluktan veya VFS üzerinden alabilirsiniz.

Bu vize için temin etmeniz gereken belgeler: Pasaport, 2 Biometrik fotoğraf, Uçak rezervasyonunuz, daha önceden almış olduğunuz sağlık sigortası. D Vizeniz çıktığında artık Avusturya’ya gidebilir hale geliyorsunuz ve sürecin bundan sonraki kısmı Avusturya’da devam ediyor.

Avusturya’ya geldikten sonraki ilk 3 gün içerisinde oturduğunuz bölgenin(Bezirk) Meldeamt’ına giderek Meldezettel edinmeniz gerekiyor. Bu belge sizin Avusturyadaki ikametgahınız.

 

Daha sonra eğer gerekliyse dil kursu kaydı, üniversite kaydı gibi işlemlerinizi halledip, sahip olduğunuz öğrenci belgeleriniz ile Avusturya bankalarından birinde bir öğrenci hesabı açtırmanız gerekiyor. Bu gerçekten önemli çünkü burada bir banka hesabının varlığına ihtiyaç duyacaksınız. Bu banka hesabına Türkiyede adınıza açtırmış olduğunuz banka hesabındaki paranızı transfer edebilirsiniz. Bu işlemi de tamamladıktan sonra WGKK dediğimiz sigorta kurumuna giderek Zorunlu Öğrenci Sigortanızı yaptırmanız gerekiyor. Bu sigorta her ay yaklaşık 60 Euro civarında diye biliyorum fakat parasal olarak verdiğim her bilgiyi düzenli olarak kontrol etmenizi öneririm çünkü bu bilgiler her yıl için değişkenlik gösteriyor. Daha sonra Avusturya oturum kartınızı alabilmek için MA 35 denilen yere gitmeniz gerekiyor. Sizin oturum kartınızı ilk kez temin etmek için gitmeniz gereken MA 35 Dresdner Straße de olan. Her bölgenin kendi yerleri var ama sizin ilk seferde gitmeniz gereken yer burası, ilerleyen yıllarda vizenizi uzatmak için ise kendi oturduğunuz bölgede olana gitmeniz gerekecek. Oraya gittiğinizde size bir kağıt verecekler ve bu kağıt üzerinde belirli bir tarihten itibaren gelerek oturum kartınızı teslim alabileceğiniz yazacak ama kartınızı teslim alabilmeniz için yeniden bazı belgeleri getirmeniz gerekecek. İşte bu noktada sizden öğrenci belgelerinizi, sigorta belgenizi, Meldezettel (ikametgahınızı), banka hesabınızda bulunan daha önceden istenmiş olan meblağdaki parayı yeniden görmek isteyecekler. Tüm bu belgeleri ibraz edip oturum kartınızı teslim aldığınızda yapmanız gereken vize işlemleri önünüzdeki akademik yıl için son bulmuş olacak.

 

20 comments on “Avusturya’da Eğitim 4 – Öğrenci Oturum İzni nasıl alınır?”

 1. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bu yazı çok yardımcı oldu. Yüksek lisans öğrenimi için kabul belgesi aldım. öğrenci oturum vizesi ne kadar sürede çıkıyor aman açısından konsolosluktan yardımcı oluyorlar mı? Kayıtlar 22 ocakta başlıyor ve ben 3 gün sonra oturuma başvurabiliyorum. Almanca kayıtları kaçırırsam okul kaydı için bir çözüm yolu var mı?

  Beğen

  1. Öğrenci oturum vizesinin çıkma süresi tamamen konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak değişiyor. Size 6 aylık bir süre veriyorlar fakat öğrenci vizeleri genelde çok daha erken çıkıyor. Almanca kayıtlarını kaçırırsanız maalesef bir sonraki dönemde okula başlamanız gerekir.

   Beğen

   1. 2017 kış döneminde aldığım kabul belgesiyle 2018 kış dönemi okul kaydı yapılabiliyor mu yoksa yeniden mi başvuru yapıp kabul almalıyım?

    Beğen

 2. Konsolosluğa gidip vize başvurusunu yaptıktan sonra okula mail atmayı düşünüyorum.Önce konsolosluk yetkilileriyle görüşüp vizenin tahmini çıkış tarihini öğrenmeye çalışacağım. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum.

  Beğen

 3. Merhaba,
  Benim banka hesabında bulundurulması gereken para ile ilgili sorum olacaktı. Çeşitli internet sitelerinde vize işlemi için Avusturya bankalarında adımıza açılmış bir hesaba para transferi(swift) yapmamız söyleniyor. Sizin kastettiğiniz de bu mu? Avusturya sınırları içinde bulunan bir bankada adımıza hesap açıp, talep edilen parayı o bankaya transfer etmemiz mi gerekiyor? Yoksa Türkiye’de adımıza açtığımız banka hesabına istenilen miktarda para yatırmamız ve vize işlemlerinde bu bankanın hesap dökümünü göstermemiz yetiyor mu? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Beğen

  1. Merhaba Emre Bey,
   Swift işlemi hesabınızda bulunan paraya Avusturya’dayken ulaşabilmeniz için gerekli. Fakat vize alımı esnasında swift yaptırmış olmanıza gerek yok. Adınıza açılmış bir banka hesabında talep edilen parayı bu hesaba yatırmanız ve hesap dökümünü götürmeniz gerekiyor ve ayrıca bu parayı çekerken kullandığınız banka kartınızı bir fotokopisini çekmek için görmek isteyeceklerdir.

   Beğen

 4. Merhaba İrem Hanım,
  Yazınızda “Türkçe dilinde aldığınız belgeleri yeminli bir tercüma çevirtip, bu çeviriye de onaylatmanız gerekiyor.” demişsiniz. Çeviriyi onaylatmak derken noter onayını mı kastettiniz acaba? Türkçe olan belgeleri önce yeminli tercümanda çevirtip, daha sonra noterde onaylatmamız mı gerekiyor? (Bu arada belirtmeden edemeyeceğim. Verdiğiniz bilgiler çok sağlıklı ve vize başvuru esnasında çokça işime yaradı. İnternette müthiş bir bilgi kirliliği var bu konuda. Şirketler kapalı, yanlış ve gereksiz teferruatlı bilgilerle adeta insanların kafasını karıştırıp, insanları kendilerine muhtaç hale getiriyorlar. Okuduğum en açık ve doğru bilgilendirmeyi siz yapmışsınız. Bunun için çok teşekkür ederim.)

  Beğen

  1. Merhaba Emre Bey,
   Öncelikle bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim, verdiğim bilgiler size yardımcı olduysa ne mutlu bana. Çeviriyi onaylatmak derken noter onayını kastettim. Zaten çeviri yaptırdığınız yer size anlaşmalı olduğu noteri söyleyecektir, gidip o noterde çeviriyi onaylatmanız gerekiyor.

   Beğen

 5. Öncelikle merhaba
  Üniversite kabulü gelen Kasım başvurularına MA 35 den oturum izni çıkan oldumu acaba? Genellikle başvurudan ne kadar süre sonra otuma cevap veriyorlar? Ve cevabı telefonla mı yoksa mail yoluyla mı bildiriyorlar? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Beğen

  1. Merhaba MA 35’in başvurunuzu inceleme süresi yoğunluklarına bağlı olarak değişiyor. Yurtdışından yapılan ilk başvurular genellikle 3-6 ay arasında sonuçlanıyor. Tabi şanslıysanız 3 aydan daha kısa da sürebilir. Oturum izniniz onaylandığında konsolosluk sizi telefonla arar ve D vizesi başvurusu yapmanızı söyler. Bu vize ile de Avusturya’ya gidip yetkili makamdan ülke içinde edinmeniz gereken diğer belgelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz ve onları da MA 35’e vererek oturum izni kartınızı alabilirsiniz.

   Beğen

 6. Merhaba İrem Hanım,
  Öncelikle bu bilgilendirici güzel yazınız için teşekkür ederim. Benim size yönelteceğim soru bankada gösterilmesi gereken para hakkında. Avusturya büyükelçiliğinden aldığım bilgiye göre 1 yıllık vize için sizin de belirttiğiniz gibi 12*889 Euro gibi bir mebla göstermek gerekiyor. Ancak buna ek olarak okul harcı, 1 yıllık kira bedeli ve sağlık sigortası için gerekli paranın da gösterilmesi gerektiği yazıyor. Yani bu mebla 10000 Eurolardan 15000 Eurolara kadar çıkmış oluyor. Sizin için de başvuru esnasında durum böyle miydi? Böyleyse bu durumda ne yaptınız?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

 7. Merhaba İrem Hanım,
  Öncelikle bu bilgilendirici güzel yazınız için teşekkür ederim. Benim size yönelteceğim soru bankada gösterilmesi gereken para hakkında. Avusturya büyükelçiliğinden aldığım bilgiye göre 1 yıllık vize için sizin de belirttiğiniz gibi 12*889 Euro gibi bir mebla göstermek gerekiyor. Ancak buna ek olarak okul harcı, 1 yıllık kira bedeli ve sağlık sigortası için gerekli paranın da gösterilmesi gerektiği yazıyor. Yani bu mebla 10000 Eurolardan 15000 Eurolara kadar çıkmış oluyor. Sizin için de başvuru esnasında durum böyle miydi? Böyleyse bu durumda ne yaptınız?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

  1. Merhaba,
   Maalesef almış olduğunuz bilgi dogru. Kira, okul harcı, sağlık sigortası vb. tüm giderleriniz o meblağın üzerine ekleniyor. Yapılabilecek hiçbir şey ne yazık ki yok. Eğer burs vs alıyorsanız para yerine bunu gösterebilirsiniz sadece.

   Beğen

 8. Tekrar Merhaba,
  Edindiğim bilgiye göre 889 Euro gösterilmesi gereken meblanın içinde 288 Euro kira ya da kalma ücreti de dahilmiş. Yani eğer kalma bedeli 288 Euronun altındaysa ekstra bir mebla gösterilmesine gerek yok. Fazlaysa farkı gösterilmeli. Bu bilgiyi de buraya ekledikten sonra size sormak istediğim konu hangi belgelerinizi Almancaya çevirttiniz ve saglık sigortasını nereden yaptırdınız? Kabul almış olduğum okul sağlık sigortası konusunda bana destek oluyor ancak bunun için oraya gitmem gerekli. Siz nasıl bir yol izlediniz?

  Teşekkür ederim.

  Beğen

  1. Merhaba, İngilizce veya Almanca dilinde olmayan tüm belgelerinizi cevirttirmeniz gerekiyor. Normal Schengen vizeleri için gerekli olan seyahat sigortası ile Avusturya’ya gelebilirsiniz. Okul kayıt işlemlerinizi yaptırdıktan sonra burada ayrıca öğrenci sigortasına başvurmanız gerekecek. Okulunuz kayıt sonrası size gerekli belgeleri verecektir.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s