Avusturya’da Eğitim 3 – Giriş sınavı olan bölümler

Bu yazımda bir önceki yazımda bahsetmiş olduğum giriş sınavı olan bölümlerden ve bu bölümlere başvururken dikkat edilmesi gereken şeylerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle sayacağım bölümlere kabul edilebilmek için ÖSYM sonucunuz haricinde Viyana Üniversitesi’nin kendi yaptığı giriş sınavını da geçmeniz gerekiyor. Bu bölümler şöyle:


Betriebswirtschaft  (İşletme)

Internationale Betriebswirtschaft  (Uluslararası İşletme)

Volkswirtschaftslehre (İktisat)

Biologie  (Biyoloji)

Pharmazie  (Eczacılık)

Ernährungswissenschaften  (Gıda ve beslenme bilimi)

Psychologie (Psikoloji)

Publizistik- und Kommunikationswissenschaft  ( Yayıncılık ve İletişimbilimleri)

Informatik  (Bilişim)

Wirtschaftsinformatik  (İşletme İnformatiği)

Lehramt (Öğretmenlik)

Kabul için gerekli belgeler değişmemekle birlikte başvuru tarihleri her zaman diğer bölümlerden daha önce başlar ve biter. Ayrıca her yıl 1 kere olmak üzere yazın giriş sınavları yapılır. Bu sınavların yapılma sebebi, bu bölümlerde belirli bir kontenjan olmasıdır ve bu sayıdan fazla kişi başvuru yaptığında sınavla bölüme alınacak kişiler seçilir. Eğer belirlenen kontenjandan daha az kişi başvurursa sınav iptal edilir ve başvuran herkes bölüme kabul edilir. Örneğin işletme, uluslararası işletme ve iktisat bölümlerinde bu yıl sınav yapılmadı, yani gerçekten sınav yapılmadığı olabiliyor. Sınavın dili Almanca ve içeriğinde bölümle ilgili genel sorular, matematik, mantık ve bazen ingilizce gibi alanlar olabiliyor. Her bölüm için ayrıca internet sitesinden sınav içeriğine bakarak, kendi sınavınızın bir örneğini ve çalışmanız gereken kaynakların ismini bulabilirsiniz. Fakat sınavın dili Almanca olduğundan geçebilmek için öncelikle belli bir Almanca seviyesine erişmiş olmanız gerekiyor. Her halükarda lisans eğitimine başlayabilmek için B2/2 seviyesinde Almanca yeterliliğine sahip olmanız gerekiyor.

Bu bölümlere u:space aracılığıyla başvurduktan sonra bazıları için zorunlu Online Self Assessment denilen bir sınava girmeniz gerekiyor. Bu da yine bölümünüze göre internet sitesinden edinebileceğiniz bir bilgi. Bu test sizin kabul durumunuzu etkilemiyor. Yalnızca size bu bölüme uygun olup olmadığınızla ilgili ufak bir bilgi veren ve üniversiteye ise kaç kişinin giriş sınavına katılacağına dair bilgi veren bir test.  Bu testin zorunlu olması durumunda, giriş sınavına katılabilmek için size verilen süre içinde bu testi yapmış olmanız gerekiyor. Bu test ve giriş sınavınızla ilgili bilgiler size bölüme başvurduktan sonra üniversite tarafından mail yoluyla gönderiliyor.

Giriş sınavı olan bölümlerin sınavları her yıl yaz ayı içerisinde gerçekleşiyor, yani bu bölümlere başvurmanız durumunda yazın olan sınav tarihine yetişemezseniz sene kaybı yaşamanız olası bir durum ama zaten halihazırda almanca bilgisi yetersiz bir şekilde geliyorsanız almanca kursunda harcayacağınız yıl esnasında bir yandan da bu sınavlara çalışmanızı öneririm.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s