To The Bone (2017)

Fragmanını izlediğimden beri merakla beklediğim Netflix yapımı “To The Bone” filmi sonunda yayınlandı. Film Anoreksiya Nervoza rahatsızlığına sahip 20 yaşındaki Ellen adlı genç kızın bu hastalıkla mücadelesini ve bu mücadele esnasında katıldığı bir tedavi grubundaki diğer yeme bozukluğu yaşayan kişilerin hikayelerini anlatıyor.


Spoiler vermeden film hakkındaki düşüncelerimden bahsetmem gerekirse, filmde  gerçekten çok hoşuma giden birtakım şeyler vardı. Öncelikle yeme bozukluğu denilince akıllara gelen kadın hasta imajının aksine, filmin başkahramanı Ellen’a tüm film boyunca eşlik eden erkek karakter Lucas filmdeki en sevdiğim detaylardan biriydi. Bu rahatsızlıktan muzdarip bir erkek karakter olan Lucas ile birlikte bunun sadece kadınlara has bir durum olduğu algısını yıkarak, bir erkek karakterin dünyasından da gösterilmiş olması gerçekten çok hoşuma gitti.

Bu rahatsızlığın her zaman güzellik takıntısıyla alakalı olmadığı,  “yeterince zayıf olmak” ile ilgili de olmadığını ve filmin başkarakteri Ellen’ın her geçen gün dönüştüğü bu sağlıksız görüntünün aslında güzel bile görünmediğinin bilincinde olması da çok sevdiğim detaylardan biri oldu.

Anoreksiya, Bulimia gibi yeme bozukluğu türündeki bu rahatsızlıkları her geçen gün daha sık duyar hale geldik. Çoğu zaman sebebi yalnızca güzellik takıntısıymış gibi görünen bu rahatsızlıkların aslında çok daha derin bir arkaplana sahip olduklarını ve bunu yalnızca tek bir nedene bağlayarak basitleştirmenin ne kadar yanlış olduğunu, bu rahatsızlığı yaşayan insanların bakış açılarını göstermeye çalışarak anlatan bir film.

Bir insanın kendini bu yüzden ölebileceğinin farkında olarak aç bırakmaya devam etmesi ve aç kalma hissinin bir bağımlılığa dönüşmesi hiçbir zaman basit bir durum olamaz.  Sürekli duyduğumuz ama hakkında pek bilgi sahibi olmadığımız bu rahatsızlıkların, en azından onları yaşayan kişilerle daha fazla empati kurabilmemiz ve psikolojilerini anlayabilmemiz açısından çok iyi işlenmiş bir film olduğunu düşünüyorum. Eğer bu tür rahatsızlıklar sizin de benim gibi ilginizi çeken ama pek de anlayamadığınız konulardansa bu filmi mutlaka seveceksiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s