Avusturya’da Eğitim 2 – Üniversite başvurusu nasıl yapılır?

Fotoğrafta gördüğünüz Viyana Teknik Üniversitesi olsa da bundan sonraki bilgileri Viyana Üniversitesi için vereceğim ama diğer üniversitelerle ilgili merak ettiğiniz şeyleri yorum olarak yazarsanız, bilgim sınırlarında size yardımcı olabilirim. Viyana Teknik Üniversitesi’ne başvuru süreci yine aşağıdakilere benzer olmakla birlikte oraya yapacağınız başvurularda belgelerinizi posta yoluyla göndermeniz gerekmektedir. Belgeler Viyana Üniversitesi’yle büyük oranda benzerlik gösteriyor olsa da yine de kendi websayfalarından kontrol etmenizi öneririm.


Viyana Üniversitesi’nde Lisans veya Diplomstudium dediğimiz bölümler içerisinde bazı bölümler için zorunlu giriş sınavı var ve onların başvuru süreçleri diğer bölümlerden farklı işliyor, onlar ile ilgili bilgileri başka bir yazıda vereceğim. Sınavsız olan bölümler için başvuru süreci şöyle:

ADIM 1:  Viyana Üniversitesi’nin sahip olduğu u:space denilen sistemde bir hesap açmanız gerekiyor. Bu sisteme Google’da “Universität Wien u:space”  aratarak ulaşabilirsiniz. Viyana Üniversitesi’nin websayfasından da kolaylıkla ulaşılabilir. Bu esnada bir kullanıcı adı alıp bilgilerinizi dolduruyorsunuz ve daha sonra verdiğiniz E-mail adresinize bir şifre gönderiliyor. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi iyi saklamalısınız çünkü hem başvuru esnasında hem de sonrasında bu sistemi çok fazla kullanacaksınız.

Sistem üzerinden “Administration” ve “Studienzulassung” sekmelerine tıklayarak başvuru yapmak istediğiniz bölümü seçip, gerekli belgeleri PDF şeklinde yüklemeniz gerekiyor.   Sizden istenen belgeler ise şöyle:

1)            Lise Diploması (eğer henüz Lise Diplomanıza sahip değilseniz son sınıf karnenizi de gönderebilirsiniz)  + Bu belgenin Apostilli olması gerekiyor. ( Apostil valilik veya kaymakamlıklardan rahatça ücretsiz bir şekilde yaptırılabilir.)

2)            Eğer halihazırda bir yükseköğretimden mezun olmuşsanız bu eğitime dair Diploma ve Transkriptleri de göndermeniz gerekiyor. Yine aynı şekilde bu belgeler Apostilli olmalı.

3)            ÖSYM’den edindiğiniz üniversiteye yerleşti belgesi gerekiyor.

4)            Buraya kadar saydığım belgeler İngilzce veya Almanca dillerinde değilse onların yeminli bir tercüman tarafından çevrilmesi gerekiyor. Bu çevirileri de başvurunuza ekliyorsunuz.

5)            Pasaportunuzun kişisel bilgilerinizi içeren ilk sayfasının fotokopisi de gerekiyor.

6)            C1 Seviyesinde Almanca bilginiz olduğunu kanıtlayan bir belgeniz varsa bunu da eklemeniz gerekiyor. ( Hangi belgelerin geçerli olduğunu ve Almanca bilginiz yoksa seçeneklerinizin neler olduğunu sonra anlatacağım ama merak etmeyin Almanca bilgisi olmadan da kabul alabilirsiniz.)

7)            1 adet Biometrik fotoğraf

Başvuru için gerekli belgeler bunlar, ilk adımda bu belgeleri yükleyerek başvuru sürecinizi başlatmanız gerekiyor, dönem kaybı yaşamamanız için mümkün olduğunca erken başvurmanızı öneririm çünkü kabul alma süreci üniversitenin yoğunluğuna göre 4 aya kadar sürebiliyor. Henüz ÖSYM yerleşme sonucuna sahip değilseniz ama Viyana’da okumayı çoktan kafanıza koyduysanız, bu durumda belgeyi beklemeden hemen elinizdeki diğer belgelerle başvurmanızı öneririm. Zira bu belgeyi elinize geçince de yollayabilirsiniz, erken başvurmak size zaman kazandırır ve bu sayede dönem kaybı yaşamak zorunda kalmazsınız.

Başvurunuz incelendikten sonra E-mail adresinize “Zulassungsbescheid” dediğimiz kabul kağıdınız gönderiliyor ve Adım 1 burada tamamlanmış oluyor. Buradan itibaren aslında Vize sürecine başlamanız gerek ama ben o süreçle ilgili bilgileri başka bir yazıya saklayıp, başvuru sürecinin bir sonraki adımıyla devam etmek istiyorum.

ADIM 2: Farz ediyoruz ki Vizeye de başvurdunuz, her şey tamamlandı ve Avusturya’dasınız işte ikinci adım size şimdi gerekiyor. Başvuru için PDF şeklinde yüklemiş olduğunuz belgeleriniz ve kabul kağıdınızla birlikte üniversitenin Studienzulassung (Öğrenci İşleri)  denilen bölümüne gidiyorsunuz.  (Öğrenci İşlerinin açık olduğu saatleri internetten kontrol edip öyle gitmenizi öneririm, çünkü çalışma saatleri her zaman aynı değil.)  Ayrıca bu aşamada Almanca bilginizin olup olmaması da önemli çünkü Almanca bilginiz yoksa öncelikle okulun size yine gönderdiği mail içerisinde yazılı dil kurslarından birini seçip önce bu kursa kayıt yaptırmanız ve kurstan alacağınız Kayıt Belgesi ve Kayıt Ücreti Ödendi belgesini de dosyanıza ekleyip bu aşamayı tamamlamanız gerekiyor. Almanca kursu ile ilgili bölümü de daha sonra anlatacağım.

Bu aşamayı da tamamladıktan sonra geriye yalnızca son bir adım kalıyor.

ADIM 3: ÖH Beitrag dediğimiz okul harcını ödemeniz gerekiyor. ÖH Beitrag şu an 19,20 Euro ayrıca Türk vatandaşlarının dönem başı 726,72 Euro daha ödeyerek toplamda 745,92 Euro yu ödemesi gerekiyor. Bu dönemlik bir ücret yani yılda 2 kere ödemeniz gerek ve bu ücretler bu seneye ait. Yani her yıl kontrol etmeniz gerekecek.

Bu sürecin ne kadar karmaşık olabileceğinin farkındayım, elimden geldiğince anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalıştım ama yine de herhangi bir kısımla ilgili sorularınız varsa yorum olarak bırakırsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s