Avusturya’da Eğitim 1

İki sene önce Avusturya’da okumaya karar verdiğimde internetten bana yardımcı olabilecek şeyleri araştırmaya başlamıştım. Bu kararı veren çoğu kişinin eğitim danışmanlığı veren şirketleri kullandıklarını fark ettim ama halihazırda bu kadar masraflı olan bu süreci daha tuzlu hale getirmemek amacıyla hem de kendim halledebilirim inancıyla bu yola tek başıma çıkmaya karar verdim.


İtiraf etmeliyim ki internet üzerinden edinilen bilgilerin çoğu ya eksik ya da çok eski bu yüzden insanların neden danışmanlık kullanmak zorunda kaldığını anlamak zor değil. İşte bu sebepten uzun zamandır bu süreci detaylıca anlatan bir blog yazmak aklımdaydı. Tüm bu işlemleri yapıp Avusturya’ya geldikten sonra danışmanlık kullandığı halde mağdur olan pek çok insan tanıdım ama doğru bilgilendirmeyle hiçbir zorluk ve mağduriyet yaşamadan bu süreci atlatmak mümkün.

İlk önce Avusturya’da okumaya niyet edenler için biraz Viyana’daki üniversitelerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle Viyana’da eğitim görebileceğiniz üç çeşit yükseköğretim türü bulunuyor. Devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve Fachhochschule dediğimiz açıklamasını merak eden olursa ayrıca bir blogda yapabileceğim bir tür. Türkiye’den gelen çoğu öğrencinin tercih ettiği okullar devlet üniversiteleridir.  Bunların içinde de yine en çok tercih edilenler hakkında konuşmamız gerekirse onları şöyle sıralayabilirim:

– Universität Wien (Viyana Üniversitesi)

– Technische Universität Wien (Viyana Teknik Üniversitesi)

– Universität für Bodenkultur (BOKU)

– Wirtschaftsuniversität Wien (Viyana Ekonomi Üniversitesi)

– Medizinische Universität Wien ( Viyana Tıp Üniversitesi)

Okumak istediğiniz bölüme göre size en uygun olan üniversiteye karar verip, kabul işlemlerine başlamanız gerekiyor. Bu üniversiteler ile bilgileri internet sayfaları üzerinden İngilizce dilinde de edinebilirsiniz. Avusturya Üniversitelerinde Öğretmenlik ve Hukuk bölümleri haricinde 180 Kredilik bir eğitimi tamamlamanız gerekir yani Türkiye’den farklı olarak eğitim 1 yıl daha kısadır. Fakat Almanca dilinde eğitimin zorluğunu ve alışma sürecini hesaba katarsak bu kısalığın çok iyi bir Almancanız olmadığı takdirde pek bir işe yaradığı söylenemez. Öğretmenlik ve Hukuk bölümleri 240 Kredidir.

Hukuk eğitimi daha önceden bahsettiğim Diplomstudium denilen lisans yükseklisans birleşik eğitim şeklinde alınır. Bu bölümden Magistra denilen özel bir unvan ile mezun olunur. Öğretmenlik bölümünde ise yine Türkiyeden farklı olarak 2 alan seçmeniz ve bu iki alanda eğitim görmeniz gerekir. Örneğin İngilizce ve Almanca seçerseniz bu bölümden hem İngilizce hem de Almanca öğretmeni olarak mezun olursunuz.

Tüm başvuru sürecini kısaca bir özetlemek gerekirse, Avusturya’da eğitim görmenin ilk aşaması okumak istediğiniz bölüm ve üniversiteyi seçerek, başvuru süresi içerisinde sizden istenen evrakları üniversiteye göndermeniz ve başarılı bir başvuru süreci sonucunda üniversiteden kabul kağıdı almanızdır.

Aldığınız bu kabul kağıdı ve gerekli diğer belgeleri hazırlayarak, Avusturya Başkonsolosluğundan öğrenci oturum izni için bir randevu almanız gerekir ve randevu tarihinde vizeye başvurursunuz.

Başkonsolosluktan aldığınız olumlu cevap sonrası yine konsolosluktan D Vizesi dediğimiz 4 aylık bir vize almanız gerekiyor, zaten bu konudaki gerekli bilgilendirmeyi Konsolosluktan edineceksiniz. D Vizesini aldıktan sonra bu vizeyle birlikte Avusturya’ya gidip, okul kayıt işlemlerini sona erdirip, yapılması gereken birtakım başka işlemleri de halledip (ileride bu konuda da bir yazı yazacağım) oturum kartınızı almanız gerekiyor ve her şey tamamlanmış oluyor.

Bu aşamalar maalesef burada kısaca özetlediğim kadar kolay olmadığından gerekli olan şeyleri ayrı bloglar halinde açıklayacağım bir seri yapmak istiyorum. Umarım bu yolda niyetli olan herkese bir yardımı dokunur ve bu süreci olabilecek en kolay ve masrafsız şekilde atlatırsınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s